İzmit tehlike altında!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na bağlı gümrük muhafaza ekiplerinden alınan bilgilere göre hazırlanan raporda İzmit en riskli illerden biri olarak görülüyor. Hazırlanan raporda, uyuşturucu maddelerin Türkiye’ye hangi ülkelerden ve sınırlardan girdiği ortaya çıktı.

İzmit tehlike altında!
16 Şubat 2018 Cuma 10:35

Rapora göre, Türkiye’nin 179 sınır kapısının tamamı uyuşturucu geçişinde riskli konumda. TBMM Madde Bağımlılığını Araştırma Komisyonu’nda konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Gümrükler Muhafaza Genel Müdürü Mehmet Akıllı, ele geçirilen uyuşturuculara ilişkin özetle şunları kaydetti:

AFYON TÜREVLERİ: Afyon türevleri Afganistan’da üretilmekte ve 3 ana rotadan biri olan Balkan rotası üzerinden Batı Avrupa’ya geçmekte. Türkiye, transit ülke konumunda. Kapıkule, İpsala, Gürbulak sınır kapıları ile İstanbul, İzmir ve İzmit gibi deniz limanlarımız riskli.

EROİN: Eroin yakalama miktarlarında 2012’den itibaren inişli çıkışlı trend izlenmekle birlikte, 2017’de bir önceki yıla oranla yakalamalarda ciddi artış kaydedildi.

ESRAR: Türkiye, Kuzey Afrika ve Arnavutluk kaynaklı esrarda hedef ülke konumuna geldi. Avrupa bağlantılı sınır kapıları ile güney limanları giriş yönünde esrar kaçakçılığı açısından riskli konuma geldi. 2015’te esrar, ilk kez olay sayısı oylarak en çok yakalanan madde oldu. Bu durum, 2016 ve
2017’de devam etti.

KOKAİN: Kokain yakalamalarında son yıllarda artış gözlemlenmekte. 2017’de bir önceki yıla oranla yakalama miktarında yaklaşık yüzde 82 artış kaydedildi. İstanbul ve Mersin’deki deniz limanlarının yanında İzmit ve İzmir’e konuşlu deniz limanları da yüksek riskli konumda.

CAPTAGON: 2015’e kadar sınır kapılarında Captagon maddesi yakalaması nadir sayıda gerçekleştirilmekteyken, son yıllarda özellikle Lübnan ve Suriye olmak üzere güney bölgelerde üretime yönelik faaliyetler nedeniyle Captagon yakalamalarında ciddi artış yaşandı. Güney kara ve deniz sınır kapıları Captagon kaçakçılığında yüksek riskli konuma geldi.

ECSTASY: Ecstasy yakalamalarındaki artışın temel nedeninin, Türkiye’de kullanıma yönelik talebin yanında, Batı Avrupa ülkelerindeki yasadışı üretim faaliyetlerinin artması olduğu değerlendirilmekte. Batı kara sınır kapıları, limanlar ve kısmen de olsa başta İstanbul olmak üzere havalimanları giriş yönünde riskli durumda.

BONZAİ POSTA İLE GÖNDERİLİYOR

SENTETİK KANNABİNOİD (BONZAİ): 2016 ve 2017’de sentetik kannabinoid türü uyuşturucu maddelerin kaçakçılığında önceki yıllara kıyasla, miktar ve olay bazında ciddi düşüş sağlandı. Sentetik kannabinoid maddesi Türkiye’ye doğrudan Çin’den veya Avrupa ülkeleri aktarmalı olarak giriş yapmakta. İstanbul’da yer alan havalimanları ile posta ve kargo işleme merkezleri Türkiye’ye giriş yönünde riskli konumda bulunmakta.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.