Mücahit Dinç 'Gebze’nin çoğu müşterimiz; tamamı ise potansiyel müşterimizdir'

Fidan Yapı Yöneticisi Mimar Mücahit Dinç ile yaptığımız röportajda Mimarlığı “Tasarım çok araştırmayı, zaman harcamayı ve sürekli denemeyi zorunlu kılar. Göreceli bir kavram gibi görünse de görüldüğü gibi değildir” sözleri ile özetleyen Dinç, esnaflığı ise “Esnaflık demek çok insan tanımak ve onlarla birçok duygusal bağ kurmak ve birçok anı oluşturmaktır” şeklinde anlattı.

Mücahit Dinç 'Gebze’nin çoğu müşterimiz; tamamı ise potansiyel müşterimizdir'
16 Ekim 2017 Pazartesi 11:59

Mücahit Dinç kimdir, kendinizden bahseder misiniz?
1989 Yılında Gebze'de doğdum. İlk ve orta öğrenimimi ailemin yanında yine Gebze'de tamamladım. Ailem 1970’li yıllarda Trabzon Ortahisar bölgesinden Gebze’ye yerleşmiştir. Bölge siyasetinde tanınan ve Gebze’nin eski tüccarlarından olan Temel Dinç’in en küçük oğluyum. Ailem yıllardır bölgeye siyasi, ticari hizmetlerde bulunmuştur ve bulunmaya devam edecektir.
 
Eğitim hayatınız ve iş hayatına atılmanız nasıl gerçekleşti?
Üniversite hayatım Süleyman Demirel Üniversitesinde başladı 2010 yılında İnşaat Bölümünü bitirdim. Akabinde 2016 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Bölümünü tamamladım. Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi İktisat bölümünü okumaktayım. Allah kısmet ederse bu yıl Mimarlık Tarihi üzerine yüksek lisans yapmayı planlıyorum. İlk maddi kazancımı 12 yaşında baba mesleği olan halıcılıktan sağladım. Overlok, halı ve mobilya montajı ile para kazanmaya başladım. Ailemden esnaflık ve tezgâhtarlık eğitimi aldım, 2012 yılından itibaren inşaat işleri (yap&sat) ve kamu hizmet ihaleleri yapım işi ile ilgileniyorum ve 1 yıldır proje işleri ve gayrimenkul değerleme uzmanlığı yapmaktayım ve neredeyse inşaatın tüm kolları ile alakadarım. Bu aldığım eğitimler ve tecrübeler bugünkü karakterimi ve duruşumu oluşturmuştur. Okul ve iş eğitimini bir arada aldığım için bugün kendimi kazançlı görmekteyim.
 
Firmanız olan ‘Fidan Yapı’dan bahseden olursak ne söylemek istersiniz?
Fidan Yapı 2012 Yılından günümüze kadar kamu kurum ve kuruluşlarına ve serbest piyasaya ürün ve hizmet sunmaktadır. Uzman kadrolarıyla müşterilerine kaliteli hizmet vermeyi esas alan grup şirketlerimiz Tasarım, Mimarlık, Proje, İnşaat, Geri Dönüşüm, Gayrimenkul Değerleme, Halı, Mobilya ve Çeyiz sektörlerinde de serbest piyasada aktif rol oynamaktadır. Fidan Yapı kalifiye kadrolarıyla faaliyet gösterdiği alanlarda kaliteli ve güvenilir firmalar ile çalışmaya özen gösteren, müşteri memnuniyetini, müşteri ve hizmet kalitesini ön planda tutan bir kuruluştur.

Fidan Yapı ve Mücahit Dinç’in hedeflerinde neler var?
Fidan Yapı olarak iş sahalarını genişletmek ve saha çeşitlerini arttırmayı planlamaktayız. Müşterilerimizin beklentilerini istikrarlı kalite anlayışı ile karşılayarak değer yaratmayı esas alan kurumsal yapımız, müşteri odaklı çalışma stratejimiz ve rekabetçi büyüme potansiyelimiz ile “en iyiyi hedeflemek” şeklinde değerleri yönetmeye çalışmaktayız. Müşteri memnuniyetini ön planda tutmak ve kaliteleşmeyi esas alarak, insana, doğaya, çevreye ve topluma saygılı olarak sürdürmek, nitelikli yapı anlayışını, sağlam bir altyapıda birleştirmek hedefini taşımaktayız. Şahsi hedefim ise büyük bir şehir atölyesi kurarak toplumun her yaşından ve kesiminden insanları bir araya getirmek ve onların bir şeyler üretmesi için çalışmaktır, böylece Gebze olarak ülkemize güzel bir örnek olmayı hedeflemekteyim.
 
Fidan Yapı dışında Mimarlık alanınız ile alakalı çalışmalarınız var mı?
Mimarlık alanında faaliyetlerimiz sadece Gebze’de değil, tasarım sektöründe tüm Türkiye’ye hizmet vermektedir. ArtinsArchitects tasarım ofisi olarak Galata'da yeni bir tasarım ofisi açma aşamasındayız. Tasarım çok araştırmayı, zaman harcamayı ve sürekli denemeyi zorunlu kılar, göreceli bir kavram gibi görünse de görüldüğü gibi değildir. Lakin eleştiriye açıktır; çünkü tasarımı geliştiren "kaliteli eleştiridir". İyi iş iyi çalışmayı gerektirir ve çalışılmış iş kendini gösterir. ArtinsArchitects’ in de bu yönde emin adımlarla ilerlememize katkı sağladığını söylemek gayet tabî mümkündür
 
İnşaat sektörü ile alakalı neler söylemek istersiniz?
İnşaat sektörü günümüzün moda sektörlerinden biri haline gelmiştir. Dolayısıyla çevremizdeki her 3 kişiden 1’i kesinlikle inşaat sektörünün bir ucundan tutmuştur. İnşaat Piyasasında çok eski olmamamıza rağmen piyasada tanınır hale gelmiş durumdayız.  Konut projeleri çiziyoruz ve son iki yıldır konut türü yapılar yapmaktayız. Günümüzde inşaat sektörü özellikle konut (yap&sat) öyle bir konuma geldi ki; her meslek grubunun bir üst birimi "yap&sat" olmaya başladı. İnsanlar bu sektörü bir çıkış olarak görmektedir fakat yanlış yapılan yatırımlar sonucu konut işi birçok firmanın batıp piyasadan kaybolmasına sebep olmuştur ve bu durum hala günümüzde de devam etmektedir.

Sektörde ki rekabet nasıl ilerliyor? Ne şekilde olmalıdır? 
Bir firma standartların üzerinde yüksek arsa payı verdiğinde kaliteden feragat etmek zorunda kalır. Toprak sahipleri topraklarına değer katmak için arsalarını yüksek orandan veriyor. Bu durum daire fiyatlarının artmasına sebep oluyor ve değer katması gereken inşaat firmaları artı değer katmak yerine uygun fiyatlara imal etmeye çalışıyor. Bu planlama döngüyü müthiş bir kısır döngüye dönüştürüyor. Tüm kriterleri bir arada değerlendirerek elde edilecek toplam faydaya bakmak gerektiğini düşünüyorum ve bu dengeyi sağlam temellere kurmak, sistematik bir şekilde toplumla beraber kalkınmanın çok daha faydalı olacağını düşünüyorum.
 
Esnaf bir aileden geldiğinizi söylediniz. Esnaflık size göre ne demektir?
Halı Mobilya ve Çeyiz sektörlerinde 40 yılı aşkındır topluma hizmet veriyoruz. Üç tane mağazamızla yıllardır kalitesini ispat etmiş bir firmayız ve bu durum ne kadar metanetli olduğumuzun da bir ispatı niteliğindedir. Esnaflık demek çok insan tanımak ve onlarla birçok duygusal bağ kurmak ve birçok anı oluşturmaktır. Bu da manevi anlamda ve tanınmışlık oranında büyük bir artış sağlar. Yapı işinde toplumun her kesimi ile karşılaşmıyorsunuz ancak mağazacılık böyle değil. Gebze’nin çoğu müşterimiz; tamamı ise potansiyel müşterimizdir.
 
Ticaret yapan diğer gençlere ne önerirsiniz?
Tavsiyelerim dürüst ve güvenilir ticaret anlayışından asla vazgeçememek, müşterileri kısa vadeli değil uzun vadeli düşünmek, buna bağlı olarak yavaş ama istikrarlı bir ivme kazanılmasıdır. Yapılan tüm işlerde öncelikli olarak insanların daha konforlu yaşaması ve rıza göstermesi için "nasıl çözümler üretebiliriz?" ilkesi ön planda tutulmalı. Ödeme ve fiyatlarda vade kolaylığı sağlanmalı, sözünde durmalı, bunun yanında yaptığı işlerde prensipli ve ilkeli olunmalıdır. Günümüzde başarılı olmayı,  kısa zamanda para kazanmaya endeksli olarak düşünenler elbette var. Biz buna kesinlikle katılmıyoruz.  Fazla para kazanmak başarılı sayılmak için bir ölçüt olabilir fakat kişilerin gerçek manada başarılı olduğu ve iyi işler yaptığı anlamına gelmez. Başarılı olmak tamamen doğru kararlar vermekle orantılıdır ve bağdaşıktır. Başarının bir varış noktasından ziyade bir yolculuk olduğunu düşünüyorum. Bu yolculukta "salt kazanç sağlama" anlayışı hakimse "iyi iş çıkarmış olma" durumu keenlemyekûn olmaktan ileri gidemeyecektir. Doğru insanlarla, doğru zamanda sabırla tevekkül ederek çalışmayı düstur edinmeyi ve bu uğurda çabalamayı naçizane tavsiye ve temenni ediyorum.

Etiketler; #Mücahit Dinç

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hakkı YENEN - 1 yıl önce
Mücahit DİNÇ, yayınlanan resimlere bir bak, senin kendine saygın yok. Oturma şekline bir bak bakalım neler ifade ediyor. Gebze Belediyesine iş yaptın mı? bunlarıda açıklayabilirdin.