Yeni Türkiye için...

Kulis Dergisi olarak bu sayımızda konun aldığımız “Başkanlık Sistemi” ile alakalı AK Parti Dilovası İlçe Başkanı Osman Akbulut, Enes Malkoç’a çok özel açıklamalarda bulundu. Başkanlık sisteminin yeni Türkiye için kaçınılmaz bir gerçek olduğuna değinen Akbulut, gelişmiş ülkelerin bir çoğunda başkanlı sisteminin kullanıldığına dikkat çekti.

Yeni Türkiye için...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hayata geçirmeye çalıştığı başkanlık sistemi sizin için ne ifade ediyor.

Başkanlık sistemi uzun vadeli sürdürülebilir kalkınma ve istikrar için Türkiye’nin tek çıkışıdır. Biz “Yeni Türkiye” diye siyaset yapıyoruz. Artık Türkiye’nin daha güçlü olabileceği “Yeni Türkiye” için başkanlık sisteminin hayata geçmesi gerektiğini düşünüyorum. Eyalet, bölünme ve daha birçok yalan propaganda, bu geçişin önünü kesmek için yapılmaktadır. Bir vatandaş olarak bu sistemin tesis edilmesi ve güçlü başkanların yolunun açılması gerektiğini düşünüyorum. Bu ülke yıllarca “güçsüz kalan” yönetimler ve yerleşik yapı’nın halkın kanını emmesinden çok çekti. Geçmişte sistemin kölesiydik, şimdi özgür olma yolunda % 51’e geldik, doğru adımlar bu şekilde atılmaya devam edilirse çocuklarımız tam bağımsız bir ülkede tam bağımsız vatandaşlar olacaklar. Eğer Başkanlık sistemi hayata geçerse Türkiye nereye yürüdüğünü her bir bireyine kadar idrak ettiği gün, adımlarımız çok daha hızlı olacak.

 

Türkiye siyasi ve kültürel olarak başkanlık sistemine hazır mı?

Kesinlikle, hatta geç kalınmış diyebiliriz.  Başkanlık Sistemi Türkiye’de 30 yıldır tartışılıyor. Ben de hep bu tartışmaları yakından takip ediyorum. Eğer Türkiye'de bir koalisyon dönemi gelirse günün birinde, AK Parti olarak bizim 13 yılda yaptığımız birikimi, 6 ayda bitirirler. Bu kadar nettir. O zaman elimiz tutarken, gücümüz yeterken bu model konusunda kafa yormamız lazım. Kültürel olarak ta pek bağlayıcılığı olacağını düşünmüyorum. Başkanlık sistemi siyasi bir değişimdir. Kültürel bir değişim söz konusu olmaz. 


Başkanlık  sistemin ülkeye ne gibi faydaları olacağını düşünüyorsunuz?

Bunu şöyle bir örnekle anlatmak isterim. Dünyada şu anda G20 ülkeleri içerisinde, en gelişmiş ülkeler malum, bunların içerisinde şu anda 10 tanesi başkanlık sistemiyle yönetiliyor. Acaba çok daha seri, kolay nasıl muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarız. Bunun üzerinde düşünmemiz lazım. Çünkü çok başlılık ayaklarımızı bağlıyor. Adeta pranga vurulmuş gibi oluyor. Bizim hızlanmamız lazım. Hedef 2023 dedik. 2023 yılında Dünya’nın en güçlü 10 ülkesi içerisinde yer alabilmemiz için başkanlık sisteminin hayata geçmesi gerektiğini düşünüyorum. Kısacası Başkanlık Sistemi Türkiye’nin sorunlarına çözüm bulacaktır.

 

400 milletvekili hedefine ulaşılmaması durumunda başkanlık sistemi Rafa mı kaldırılacak?

Az önce de belirttiğim gibi ülkemiz başkanlık sistemini 30 yıldır tartışıyor. Bu tartışmalar neticesinde bugün daha somut adımlar atılmaya başlanmıştır. Biz inanıyoruz ki anayasayı değiştirecek milletvekili sayısı ile meclise gidecek ve başkanlık sistemi hayata geçecektir.

 

Sizce AK Parti Kocaeli de kaç milletvekili çıkarak? Hedeflerinize Ulaşmak için ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Bizim istediğimiz en az 8 milletvekili çıkartmak. Bu hedefimizi tutturmak için gerek İl SKM’miz ve gerekse İlçe SKM’miz çok yoğun bir şekilde seçim çalışmalarını yürütüyor. Seçim süresine kadar hemen hemen her gün bir vekil adayımızla ilçemizde seçim çalışması yapıyoruz. Dilovalı hemşerilerim AK Partiye güveniyor. Son seçimlerde hep oylarını yükselterek Kocaeli’de yüzümüzü güldürdü. İnşallah 7 Haziran’da da Dilovalı hemşerilerim yine AK Parti’ye destek verecektir. Bunun dışında İlçe Teşkilatı olarak mesela son haftalarda Dilovası halkının önemli iki sorununa çare olmaya çalıştık. Bunlardan birisi Atık Bertaraf Tesisinin Dilovası’na yapılmasının iptal edilmesi, diğer bir konu ise Kömürcüler OSB’nin kaldırılmasıydı. Bu konuda da Bakanımız, Büyükşehir Belediye Başkanımız, Dilovası Belediye Başkanımız ve Teşkilatımız yoğun görüşmeler içerisinde inşallah kısa sürede bir çözüm yolu bulacağız. Buranın lojistik alan olması için görüşüyoruz. Bildiğimiz kadarı ile de Kömürcüler OSB yönetimi de konuya sıcak bakmakta. İnşallah bu sorunu da çözersek Dilovası’nın iki büyük sorununu çözmüş olacağız. Yani demem o ki seçim çalışmaları içerisinde halkımızın sorunlarını da çözmek için mücadele ediyoruz.  

 

Sıralamayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Sıralama biz teşkilatların belirleyeceği bir konu değildir. Genel merkezimiz kendince kriterler belirlemiş ve o kriterler ile ülkemizi daha iyi yönetmenin hesaplarını yapmışlar ve 11 arkadaşımıza sıralamada yer vermiştir. Bize artık onlara sonuna kadar sahip çıkmak kalır.

 

 Dilovasında oy hedefiniz nedir?

Bizim her seçim öncesi bir tek hedefimiz olur. Bir önceki seçimden daha yüksek oy almak. Bir önceki seçimde %52 oy almıştık. Şimdi de hedefimiz %52’nin üzerine çıkmaktır.

 

HDP’nin Seçimlere parti olarak girmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

HDP’nin parti olarak seçimlere girmesi en demokratik haklarıdır. Ancak bizim HDP ya da bir başka parti hakkında fikir beyan etmemiz hoş olmaz. Takdir vatandaşımızındır. Eğer halkımız uygun görürlerse mecliste yerlerini alırlar ve ülkemize katkı sunarlar.

Kaynak: Kulis Dergisi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.