banner213

Türkiye, Suriye’nin kuzeyinde devlet kurulmasına izin vermez

“‘Bedeli ne olursa olsun, Türkiye’nin güneyinde, Suriye’nin kuzeyinde bir devlet kurulmasına izin vermeyeceğiz!’ Bu cümle, milli muharebe silahlarını üretebilmiş bir devletin reisine aitti. İncirlik mutabakatı, bu azimkâr devlet iradesinden sonra akdedildi.”

Türkiye, Suriye’nin kuzeyinde devlet kurulmasına izin vermez

Türkiye, Suriye’nin kuzeyinde  devlet kurulmasına izin vermez
 
 
 

İŞTE O YAZI:

“İncirlik Mutabakatı” diye bir söz, arada bir geçmekte ama askeri harekât, terör pusuları ve verilen şehitler sebebiyle fazlaca dikkat çekmemekte...

Mutabakatın metin mahiyeti henüz bütün tafsilatıyla bilinmemekte. Devlet hayatında bazı anlaşmalar, çok seneler sonra araştırmacılara açılır. Bununla birlikte dile gelmeyen bir gerçek var ki ABD, İncirlik Üssü’nü kullanamıyordu. Hâlbuki Washington, eskiden bu üssü hiç pürüzsüz tasarruf edebilmekteydi. İlk ve ikinci Körfez Harekâtları en yakın misallerdir. Usulen Ankara’ya haber verir ve işlerine bakarlardı. (...)

Şimdi daha net okunmakta ki Obama idaresinin PYD’yi yüreklendirmesinin arkasında bu resmettiğimiz tablonun payı mevcuttur. Böylece Ankara’nın mutabakata zorlandığı ortaya çıkmakta. Beşar Esed’in Suriye’nin kuzeyini PYD adlı sosyalist örgüte bırakması, Amerika’nın onlara fırsatı tanıması, onların da bu serapa kanarak Kuzey Irak’tan Akdeniz’e kadar Kübavari bir devlet olmaya heveslenmeleri bu zamanlardaydı.

O günlerde 26 Haziran 2015 akşamı Haliç Kongre Merkezi’ndeki Türk Kızılayı iftar ve madalya töreni vardı. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, orada çok tarihî, çok kısa ve çok kararlı bir konuşma yaptı.

Sn Erdoğan, o akşam şöyle diyordu:

- Bedeli ne olursa olsun, Türkiye’nin güneyinde, Suriye’nin kuzeyinde bir devlet kurulmasına izin vermeyeceğiz!

Bu cümle, milli muharebe silahlarını üretebilmiş bir devletin reisine aitti. İncirlik mutabakatı, bu azimkâr devlet iradesinden sonra akdedildi. Aynı günlerde DAEŞ, hududumuzda bir astsubayımızı şehit etti, Susurluk’ta cinayet işledi. Ardından iki polisimiz şehit edildi. PKK katliamı kabullendiğini deklare etti. Bunun üzerine adı geçen mutabakatla elini kuvvetlendiren Türkiye, emniyet ve askeriyle kendine rahatsızlık veren bütün terör örgütlerine içerden ve dışardan taarruza geçti. (...)

Menfaati Türkiye ile uyuşanlar, Ankara’ya yanaşmaktalar. İncirlik mutabakatının özü budur. Amerika, süper güç olmakta üç çeyreğini yüzyılı doldurduğu halde hâlâ İngiliz çizimi harita kullanmanın kompleksindedir.

Bütün bu sebeplerle Kuzey Suriye’de PYD/PKK devleti kurma hayali bitmiştir. Kuzey Irak, Türkiye’ye daha yaklaşacaktır. PKK da bitiriliyor, zamanın gerisinde kalmıştır, erimeye mahkûmdur. Bir gün PKK liderlerinin öldüğü veya Ankara’ya getirildiği haberi sürpriz olmasın.

Diğer taraftan güneyimizde Güvenlik Koridoru tesisinden başka Hatay’ın doğusunda Halep merkezli olarak Kuzey Suriye Türkmen Cumhuriyeti diye KKTC benzeri bir devlet kurulabileceği gibi bu yerler doğrudan topraklarımıza da dahil olabilir. Mes’ele, bir harita düzeltilmesi, hakikatin aslına rücuudur. (...)

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.