Türkiye ayağındaki prangalardan...

Türkiye, Başkanlık Sistemi’ni konuşuyor ama kimse bu sistem hakkında detaylı bilgi sahibi değil. Herkesin merak ettiği Başkanlık Sistemi’yle alakalı sorularımızı cevaplayan AK Parti Gebze İlçe Başkanı Hasan Soba, konuyla alakalı fikirlerini Kulis Dergisi’yle paylaştı. Türkiye’nin önünün açılması amiyane tabir ile ayağındaki prangalardan kurtulması için Başkanlık Sistemi’nin kaçınılmaz olduğunu ifade eden Soba, istikrar ve kalkınma için Başkanlık Sistemi’ne geçilmesi gerektiğini vurguladı.

Türkiye ayağındaki prangalardan...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hayata geçirmeye çalıştığı başkanlık sistemi sizin için ne ifade ediyor?
Yeni Türkiye’nin önünün açılması, ayağındaki prangalardan tamamen kurtulmasını için bu durumdan kurtulmak, yeni bir sisteme geçmek gerektiğini düşünüyorum. Bu sistemin adı da Başkanlık Sistemi. Sayın Cumhurbaşkanımız yeni Türkiye’nin önünün açılması için bir yola çıktı bizde teşkilatlar olarak bu anlamda desteklerimizi sunacağız.

Türkiye siyasi ve kültürel olarak başkanlık sistemine hazır mı?

Ülkemiz insanları, koalisyon hükümetlerini de, tek başına iktidarları da görmüştür. Bu sebeple gerek siyasilerimiz ve gerek milletimiz, bu siyasi yönetimlerden acı-tatlı tecrübeler kazanmıştır. Hiç şüphesiz ki; tek partinin iktidara gelmesiyle ülkemizde istikrar sağlanmış ve hızlı bir kalkınma hamlesi gerçekleştirilmiştir. Adalet Partisi’nin tek başına iktidara geldiği 1965-1969 yıllarıyla, 1983-1987 yıllarında tek başına iktidara gelen Anavatan Partisi’nin dönemleri ülkemiz adına en istikrarlı dönemler olarak kabul edilmektedir. 1960-2000 yılları temel alındığında; geçen kırk yıllık süreçte ülkemizin %25 oranında büyüdüğü ifade edilmektedir. AK Parti’yi de hesaba katarsak; 1960-2015 yıllarında ülkemizin yaklaşık %40’lık bir oranla büyüdüğü kabul edilmektedir. Ancak bu oran, 51 yılın 18 yılını kapsamaktadır ve geri kalan 33 yıllık dönem, ülkemizin %65’lik bir oranla istikrarsızlaştığı ve büyüme hızını kaybettiği dönemlerdir ki; bu dönemlerde ülkemiz koalisyon hükümetleriyle yönetilmiştir. Örneğin 1990’lı yıllarda ANAP-DYP koalisyon hükümeti kurulmuş; 1997yılında; 28 Şubat’ta MGK’nın aldığı bir kararla önce Mesut Yılmaz Hükümeti, daha sonra da DSP-MHP koalisyon hükümeti kurulmuş, ancak siyasi istikrar sağlanamamış; kalkınma hamleleri gerçekleştirilememiştir. Bu koalisyon hükümetleri, iç çekişmeler sebebiyle ülke sorunlarını çözememiş ve aldıkları ortak kararlarla hükümeti feshetmişlerdir.


Türk siyasi tarihinden verdiğim bu kısa örneklerden de anlaşılacağı üzere, koalisyon hükümetleri güçsüz hükümetlerdir. Bu hükümetler en ufak bir zorluk karşısında istifa etmek durumunda kalmışlardır. Sürekliliği olmayan ve ortakların sürekli birbirleriyle çekişmesi sebebiyle koalisyon hükümetlerinin ülkeye hizmet etmeleri asla mümkün olmamıştır. Bahsini ettiğimiz başkanlık sistemi ile ülkemizin %100 istikrara, güven ortamına ve kalkınma hızına ulaşacağı öngörülmektedir. Geriye dönüp baktığımızda, bugünkü parlamenter sistemin ülkemize en fazla %40’lık bir kalkınma ve istikrar sağlayabildiğini görebiliriz. Kısacası kalkınma anlamında ülkemiz başkanlık sistemine hazır.

Başkanlık sistemin ülkeye ne gibi faydaları olacağını düşünüyorsunuz?
Artık bu gömlek bize dar geliyor. Bu bedenle bu gömleğe sığmıyoruz. Türkiye’nin her alanda hızlanmaya acil ihtiyacı var. Hızlı kararlar alacaksınız hızlı uygulayacaksınız. Günümüz şartları bunu gerektiriyor. Mevcut sistemle bunları yapmak çok zor.
400 milletvekili hedefine ulaşılmaması durumunda başkanlık sistemi Rafa mı kaldırılacak?
Bunu değerlendirmek için erken 330 üzeri bir milletvekili ile de anayasayı yapıp referanduma getirebiliriz. Eğer istenilen vekil sayısı elde edilmezse Başkanlık Sistemi referandum yoluyla halka sorularak yapılabilir.


Sizce AK Parti Kocaeli de kaç milletvekili çıkarak? Hedeflerinize Ulaşmak için ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?
Sayın başbakanımızın hedefi 10 milletvekili, çalışmalarımız bu yönde. Şuan için 8 milletvekilliği çıkartacak durumdayız. Hedefe ulaşmak için tüm stratejimiz hazır. 7 Haziran akşamı neticesini hep beraber göreceğiz.


Sıralamayı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Sıralama Gebze’miz için Kocaeli’miz için partimiz için hayırlı olsun. Cemalettin Bey 4 ay önce ilçe başkanımızdı ve birlikte güzel ve başarılı çalışmalar yaptığımız birisiydi. Kendisinin seçilebilir sırada yer alması tabi ki bizleri sevindirdi.

İlçe başkanı olarak ilk defa seçime gireceksiniz Gebze’den oy hedefiniz nedir?
Gebze’de ki oy hedefimiz Cumhurbaşkanlığı seçimindeki oy hedefinin üzerine çıkmaktır. Teşkilat olarak bunun alakalı çalışmalarımızı başlattık. Teşkilatımız ve milletvekili adaylarımızla birlikte canla başla başarılı bir çalışma çıkaracağız.

Kaynak: Kulis Dergisi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.