Taşdemir kesti attı

Türkiye’de hayata geçirilmesi planlanan ‘Başkanlık Sistemi’ni Gebzeli siyasetçilere sorduk. Konuyla alakalı görüşlerini bildiren MHP Gebze İlçe Başkanı Ferit Taşdemir, parlamenter sistemi işaret etti. Başkanlık Sistemi’nin Türkiye’yi böleceğini, birlik ve bütünlüğün bozulacağını dile getiren Taşdemir, “Demokratik parlamenter sistemin Türkiye için daha uygun olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Taşdemir kesti attı

AK Partinin gündemindeki başkanlık sistemi hakkında ne düşünüyorsunuz. Desteklemiyorsanız sebebi nedir?

Biz Milliyetçi Hareket Partisi olarak parlamenter demokratik bir sistemin devamından yanayız. Başkanlık siteminin ülkeyi eyaletlere bölerek, birlik ve beraberliği bozacak bir yapıya götüreceğine inanıyoruz. Bundan dolayı demokratik parlamenter sistem yani mevcut sistemle devam edilmelidir. Aksaklıklar varsa bu parlamentoda giderilir. Bunun yanında tek bir kişide gücü yetkiyi toplamak ve parlamentoyu diğer sivil toplum kuruluşlarını hiçe sayarak bir tek kişinin inisiyatifine bırakarak başkanlık sistemi diye diretmek bizce şuan için uygun olmayan bizim tarzımıza uymayan bir yapı. Onun için demokratik parlamenter sistemin Türkiye Cumhuriyeti için daha uygun olduğunu düşünüyoruz.

Size göre Türkiye başkanlık sistemine uyum sağlayabilir mi?

Bize göre Türkiye başkanlık sistemine uygun değil. Uygun olmaması sebepleri de; bu sistem tek adamlık yani diktatörlük sistemi. Bundan dolayı bu yolun sonunu faşizme gidecek olan yolun başlangıcı olarak görüyoruz. Başkanlık sistemi olan yerlere baktığımızda buraların hepsinde küçük eyaletlerin olduğu başkanlık sistemince parlamentoların çok öneminin olmadığı sadece orada gücü ve erki elinde bulunduran erki bir tek kişinin istek ve talimatları doğrultusunda mesafe kat edildiği idare şekli olarak görüyoruz. Onun için Türkiye Cumhuriyeti’nin en güzel rejimi şuanda uygulanan demokratik parlamenter sisteminin olduğu kanısındayız. Milletin hür iradesi ile parlamentoda konular görüşülerek komisyonlarda tartışılarak yapılacak olan çalışmalarla çok daha doğru şeyler hızlı bir şekilde yapılacağı inancındayız.

HDP'nin parti olarak seçimlere girmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

DEMOKRASİ ADINA KAZANIM

HDP’nin de demokrat bir ortamda siyasi partililer kanununun ön gördüğü çerçevelerde, demokratik düzeyde, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kanunlarına riayet eden, yasanın ön gördüğü şekilde hareket ederek seçimlere girmesinde bizce bir mahsur yok. Sonuçta milletimizin hür iradesi ile sandıklardan çıkacak sonuca demokrasiye inanan bireyler olarak saygı göstermek mecburiyetindeyiz. Milletimizin tamamen iradesine ve teveccühüne bağlı. Bunun içinde diğer siyasi partiler gibi bu partinin de demokratik bir yarışta bulunması demokrasimiz adına kazanımdır.

Sizce MHP bu dönem kaç milletvekili çıkarır?

SAYI ÖNEMLİ DEĞİL İKTİDAR OLACAĞIZ

Türkiye genelinde yapılan çalışmalarda ve son 7 Nisan itibari ile gösterilen adayların profiline bakıldığında Milliyetçi Hareket Partisi, 7 Haziran seçimlerinde tek başına iktidarı hedefleyen ve ona göre kadrolarını dizayn eden, 21 Aralıkta ki büyük kurultayla da yapmış olduğu değişiklikler ve yeni vizyonuyla da yeni söylemleri ile tek başına iktidara kilitlenen bir parti olduğunu gösteriyor. Bundan dolayı biz, 7 Haziran seçimlerinde milletimizin teveccühüne mahsur olup çok daha gayret edip çalışarak, insanların gönlüne girerek tek başına iktidarı hedefliyoruz. Sayı olarak çok önemli değil. Bizler, Milliyetçi Hareket Partisi’nin 46 yıl Türk siyasetinde var olan ve 50 yıl önce söylediğini 50 yıl sonra da söylemeye devam eden ülkenin birlik beraberlik bütünlüğünden yana tavır koymuş bedel ödemiş bir hareketin mensuplarıyız. Artık Adalet ve Kalkınma Partisi’nin yorulduğunu ve milletimize bundan sonraki süreçte verebilecek çok fazla bir şeyinin olmadığını hep beraber gözlemekteyiz. Biz bunu şöyle yorumluyoruz; Adalet ve Kalkınma Partisi’nin foyası ortaya çıkmıştır. Bunu milletimizde çok yakinen görmektedir. Ülkenin beraberliği ve bütünlüğünü zedeleyecek İmralı’dan gelen mektuplarla kendisine gecenin karanlığında yol haritası açmaya çalışan gece karanlığında İmralı’daki hainin gönderdiği mektuplarla kendisine yön vermeye çalışan Adalet ve Kalkınma Partisi’nin bizce Türk Milletine verebilecek hiç bir şeyinin kalmadığını söylüyoruz.

Gebze'den oy hedefiniz nedir?

GEBZE EN AZ BİR VEKİL ÇIKARIR

Milliyetçi Hareket Partisi Gebze’de çok ciddi potansiyeli olan 240 bin seçmeni olan bir ilçe. 4 İlçeyi bölge olarak ele aldığımızda 700 binin üzerinde nüfusu ve 470 binin üzerinde seçmen profili olan bir bölgedeyiz. Dolayısıyla bu ilçelerin Gebze’yle organik olarak ta zaten bağlantıları ve bağlılıkları var. Bundan dolayı bölge olarak değerlendirdiğimizde de bu bölgede Milliyetçi Hareket Partisi son 30 Mart mali idareler seçimlerinde 25 bin oy almış ciddi bir tabanı olan parti. Zorluk ve sıkıntılı süreçten geçtiğimiz bir dönemde bunu başarabilmiş bir parti. Diğer İlçelerde de böyle. Bölge olarak baktığımızda da Gebze ve bölgesinde çok ciddi bir şekilde sokakta yaptığımız çalışmalarda üye stantları kurarak, vatandaşlarımızın yanına gittiğimizde bire bir yüz yüze geldiğimizde Milliyetçi hareket Partisi’ne olan ilgi ve alaka her gün toplumumuzun her kesiminde çok daha farklı noktaya geldi. Biz inanıyoruz ki Gebze’de Milliyetçi Hareket Partisi mevcut aldığı oyu ikiye katlayarak, yani bunu 50 bin seviyelerine çıkartarak burada ciddi bir artış sağlayacak. Diğer ilçelerde de aynı durumu gözlemliyoruz. Kendi bölgemizden en az bir milletvekili çıkaracak kadar potansiyelimizin var olduğuna inanıyoruz.

Seçimle alakalı ne gibi çalışmalar yapmayı planlıyorsunuz

Gebze büyük bir metropol ilçe, Gebze’mizde 22 mahalle 18 köyümüz vardı. Köylerimizde mahalleye dönüştürüldü. Dolayısıyla 40 mahallemizde teşkilatlanmalarımızı tamamladık. Sandık kurullarımızı oluşturduk. 5 tane büyük mahallemizde seçim irtibat büroları şeklinde mahalle başkanlıkları açtık. 662 sandığımızın başlarına tamamen arkadaşlarımızı yazdık. Sandık kurulu başkanlığına 400’e yakın arkadaşlarımızı ilçe seçim kuruluna vererek,hazırladık. Bununla beraber mahallelerde yapmış olduğumuz etkinler ve bunların eğitimleri ile ilgili yaptığımız çalışmalarla hazırlıklarımızı yerel manada tamamladık. Milliyetçi Hareket Partisi olarak Gebze Çamlık Parkı karşısında 4 katlı bir SKM binası tutarak teftişiyle ilgileniyoruz. Önümüzdeki süreçte sayın vekillerimizde Gebze’ye gelerek burada yoğun faaliyetlerle bulunmak suretiyle Gebzeli ile buluşup daha çok seçim sürecini hızlandıracağız. Şuanda hiçbir eksiğimiz yok.

Kaynak: Kulis Dergisi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.