banner213

Ordunun gizli kahramanları

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) teknik, idari ve komuta kadrosunda görev yapan Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı astsubaylar, Balıkesir'deki Astsubay Meslek Yüksekokulu'nda yetiştiriliyor.

Ordunun gizli kahramanları

Ordunun gizli kahramanları
 

Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın adeta bel kemiği olan, tank, füze rampası, obüs ve diğer araçların yürümesinden silahların bakımı ve ateşlenmesine, mühimmatlardan komutaya kadar en kritik noktalarda görev yapan astsubaylar, öğrenciliklerinde, çağın gereklerine uygun teorik ve uygulamalı eğitim alıyor.

Balıkesir'de 1987 yılında makine, motor, yapı ve sıhhi tesisat teknisyeni yetiştirilmek üzere 'Teknik Astsubay Hazırlama Okulu' kuruldu. Ankara'daki 'Elektronik Astsubay Hazırlama Okulu'nun 1988'de, Çankırı'daki 'Astsubay Hazırlama Okulu'nun da 1997'de bu kente taşınmasıyla 'Çok Programlı Astsubay Hazırlama Okulu'na dönüştürülen okul, 2003'te 'Kara Kuvvetleri Astsubay Meslek Yüksek Okulu' adıyla yeniden yapılandırılarak mevcut konumuna kavuşturuldu.

O tarihten bu yana TSK'nın önemli yapı taşlarından olan ve ordu içinde önemli bir sayısal potansiyele sahip Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın astsubayları, Balıkesir'de yetiştiriliyor. Burada, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na deniz piyade ile istihkam sınıfları, Jandarma Genel Komutanlığı ile Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın teknik sınıfları için de ordu bünyesine astsubaylar kazandırılıyor.

Astsubay Meslek Yüksekokuluna öğrenci alımları

Anadolu liseleri, fen liseleri, genel liseler, teknik eğitim veren meslek liselerinin, başvuru kılavuzunda belirtilen bölümlerinden mezun olan öğrenciler ve Astsubay Meslek Yüksek Okulu'na girmek isteyen adaylar, başvurularını internet aracılığıyla yapabiliyorlar. Başvuru kılavuzuyla müracaat edenler, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan sınavdan yeterli puanı aldıktan sonra ikinci aşamadaki mülakat ve seçme sınavlarına katılmaya hak kazanıyor.

TSK'da 'astsubay' olarak görev yapmak isteyen öğrencilere çağın gerektirdiği modern koşullarda imkanlar sunan bir eğitim öğretim yuvası, gençlere Atatürk, vatan, millet sevgisi ve sorumluluk bilinciyle 21'inci yüzyıl şartlarında gerekli olan mesleki bilgi ve becerileri kazandırmayı hedefleyen Astsubay Meslek Yüksekokulu, üniforma ve vatan aşkına sahip binlerce gencin hayallerini süslüyor.

Astsubay Meslek Yüksekokulu'nda işletme yönetimi, elektrik, elektronik haberleşme teknolojisi, otomotiv teknolojisi, inşaat teknolojisi, yapı tesisat teknolojisi, bilgisayar teknolojisi ve mekatronik programlarında iki yıl ön lisans eğitimi veriliyor.

TSK'nın omurgalarından biri olan, Osmanlı'dan bu yana Türk askeri yapılanmasında her zaman önemli bir yer tutan astsubaylar, bu okulda aldıkları eğitimlerle her türlü şartta çalışabilecek donanımda mezun oluyor.

Muharebe, nişancılık, araç bakım, silah, mühimmat, bilgisayar ve elektronik gibi modern eğitimleri alan astsubaylar, mezun olduktan sonra TSK'da tank, ileri teknoloji silah sistemleri, füze rampası, obüs ve diğer ,araçların yürümesinden silahların bakımına ve ateşlenmesine, mühimmatlardan komutaya kadar kritik noktalarda görev yapıyor.

Sportif faaliyetlere de katılıyorlar

Ordunun gizli kahramanları olarak nitelendirilen, tüm silah ve sistemlerinin bakımı, sevk ve idaresinden sorumlu olan astsubaylar, Astsubay Meslek Yüksekokulu'ndaki öğrenciliklerinde işletme yönetimi ve teknik programlardaoldukça sıkı bir eğitimden geçiriliyor.

İşletme Yönetimi Programından mezun olanlar, piyade, istihbarat, temel bakım, ulaştırma, ikmal, mali ve personel ve kara havacılık ikmal sınıflarında, teknik programı bitirenler ise silah, araç, bina, tesis ve gereçlerin, bakım, onarım ve idamesini sağlayacak bilgi, beceri ve yeterliliğe sahip teknik branşlarda görev alıyor.

Her öğrenci, hangi programda olursa olsun, muharebe, mekanik nişancılık eğitimi, spor, İngilizce gibi eğitimleri mutlaka alıyor. Özellikle muharebe eğitimleri, gerçek bir harp ortamı oluşturularak veriliyor. Öğrenciler bu konuda tam donanımlı yetiştiriliyor.

Astsubay Meslek Yüksekokulu'ndaki öğrenciler, uygulamalı ve teorik eğitimlerinin yanı sıra halk oyunu, oratoryo, tiyatro, müzik, resim, gibi etkinliklerle yurt içi ve dışı gezilere katılıyor, düzenli spor yapıyor ve Türkçeyi doğru kullanabilmeleri amacıyla kamera karşısında takdim eğitimleri alıyor.

Bünyesinde 47 bini aşkın kitabın bulunduğu ve 41 süreli yayının takip edildiği okul kütüphanesi, öğrencilerin her türlü bilgi ve çalışma ihtiyacına cevap verecek kapasite düzenlenirken öğrenciler, atletizm, atış, askeri pentatlon, koşarak hedef bulma, kros, güreş, judo, tekvando ve boks sporları yapıyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.