banner213

Haydar akar’dan liman için önerge

TCDD’ye ait olan ve 2 Mart 2015 tarihinde özelleştirilerek işletme hakkının 39 yıl süre ile Safi Derince Uluslararası Liman İşletmeciliği A.Ş ’ye verilen Derince Limanındaki iddialarla ilgili CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar Meclis Başkanlığına soru ö

Haydar akar’dan liman için önerge


TCDD’ye ait olan ve 2 Mart 2015 tarihinde özelleştirilerek işletme hakkının 39 yıl süre ile Safi Derince Uluslararası Liman İşletmeciliği A.Ş ’ye verilen Derince Limanındaki iddialarla ilgili CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar Meclis Başkanlığına soru önergesi
Özelleştirilme sürecinde ihalesi iptal edilen ve uzun süre tartışmalara neden olan TCDD’ye ait Derince Limanı’nın 39 yıl süre ile işletme hakkı 2 Mart 2015 tarihinde 593 Milyon TL bedel karşılığında Safi Derince Uluslararası Liman İşletmeciliği A.Ş ’ye verilmişti. Özelleştirilmesinin ardından sözleşme şartlarına uyulmadığı iddialarını meclis gündemine taşıyan CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin’in cevaplaması istemi ile soru önergesi verdi.


AYKIRILIĞA DİKKAT ÇEKTİ
Akar, önergesinde teslim tarihinden itibaren ilk yılın sonuna kadar işletmecinin uygulayacağı tarifeler, TCDD’nin limanda sözleşme imza tarihi itibari ile ABD doları bazında uygulamakta olduğu ve sözleşmeye ek 9.14.2 olarak eklenmiş bulunan tarifelerden daha yüksek olmayacaktır.’’ hükmü bulunmasına rağmen Safi Derince Uluslararası Liman İşletmeciliği A.Ş tarafından ‘Nezaret hizmet bedeli ve Terminal ücretleri’ gibi kalemlerin eklenerek tarife fiyatlarının arttırılmasının sözleşme hükümlerine aykırılığına dikkat çekerek TCDD’nin konuya ilişkin inceleme yapıp yapmadığını sordu.

AĞIR CEZAİ YAPTIRIMLAR
Özelleştirme idaresi tarafından sözleşme şartlarına uyulmaması durumunda günlük 5000 dolar olan cezanın uygulanıp uygulanmadığını da soran Akar, konu hakkında Bakanlıkça incelemeler yapılması gerektiğini belirterek yine sözleşme de 1 milyon dolar ceza ve sözleşmenin fesih edilmesi hükümlerinin bulunduğun hatırlatarak Bakanlığın ve TCDD’nin derhal gerekli denetimleri yapması gerektiğini belirtti.

KİMLERE İMTİYAZ TANINIYOR
Bir çok iddiayı gündeme getiren Akar, yine Safi Derince Uluslararası Liman İşletmeciliği A.Ş ‘nin TCDD’ye ait olan 100 bin metrekarelik araziyi kullandığının altını çizerek kamuya ait bu arazinin ilgili firma tarafından işgal edilmesini konusunda TCDD’nin bedel alıp almadığını ve yine Safi Derince Uluslararası Liman İşletmeciliği A.Ş’nin diğer firmalardan farklı olarak Cinner Gruba ait olan Denmar Depolama Nakliyat Ticaret AŞ’ye ayrıcalık tanımasının gerekçelerini sordu.


İşte CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar'ın Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin’in cevaplaması istemi ile verdiği soru önergesi; 1-TCDD işletmesi Genel Müdürlüğüne ait Derince Limanının 39 yıl süre işletme hakkının devrine ilişkinin sözleşmenin 9.14.2 maddesi gereğince “Fiili teslim tarihinden itibaren ilk yılın sonuna kadar işletmecinin uygulayacağı tarifeler, TCDD’nin limanda sözleşme imza tarihi itibari ile ABD doları bazında uygulamakta olduğu ve sözleşmeye ek 9.14.2 olarak eklenmiş bulunan tarifelerden daha yüksek olmayacaktır.’’hükmü bulunmasına rağmen ihale yüklenicisi Safi Derince Uluslararası Liman İşletmeciliği A.Ş tarafından artış yapılıp güncel ücret tarifesi yayınlanmış mıdır? İlgili hükmü delmek için daha önce TCDD tarafından tahsil edilmeyen yeni alacak kalemleri ilgili firma tarafından oluşturulmuş mudur? Oluşturuldu ise bu mahiyet arttırıcı unsurlar amir hükmü hiçe saymak değil midir?

2-TCDD hizmet tarifesinde yer almayan ve Safi Derince Uluslararası Liman İşletmeciliği A.Ş tarafından profesyonelce ek hizmet kapsamında sunulduğu söylenen ‘Nezaret hizmet bedeli ve Terminal ücretleri’ ek hizmet kapsamında mıdır? Değil ise firmalara ek maliyet oluşturan bu ücret kalemleri Safi Derince Uluslararası Liman İşletmeciliği A.Ş’nin ilgili sözleşmenin amir hükmünü hiçe sayma ve uygulanan tarifeyi arttırma yöntemi midir? İlgili sözleşmenin denetim yetkisine sahip olan TCDD konuya ilişkin herhangi bir işlem yapmış mıdır?
3-Özelleştirme İdaresi tarafından ilgili hükmün delinmesini önlemek amacı ile konulan cezai yaptırım olan ‘süreli para cezası’ Safi Derince Uluslararası Liman İşletmeciliği A.Ş’ ye uygulanmakta mıdır? Uygulanmakta ise günlük 5000 dolar olan süreli para cezasının şimdiye kadar ki toplam tutarı ne olmuştur? Uygulanmamakta ise uygulanmama nedeni nedir? Konuya ilişkin Bakanlığınızca kamu zararının biran önce durudurulması ve limandan yararlanan firmaların piyasadaki rekabet ortamlarının yeniden sağlanması için gereken önlemler ne zaman alınacaktır?
4-Safi Derince Uluslararası Liman İşletmeciliği A.Ş’nin Derince limanı için kullanım alanı kaç metre karedir? Özelleştirme imar planına göre işletmenin devrinden 10 gün sonra belirlenmesi gereken mülkiyet sınırları belirtilmiş ve tanımlanmış mıdır? İlgili firmanın aslen TCDD ‘ye ait olan 100 bin metre karelik alanı halen kullandığı iddiaları doğru mudur? Doğru ise özel bir firma olan Safi Derince Uluslararası Liman İşletmeciliği A.Ş kamuya ait araziyi işgal mi etmektedir? TCDD bu arazi için ne zaman kira talep etmeye başlayacaktır? Eğer kira alıyor ise metre kare bedeli neye göre ve kaç TL olarak belirlenmiştir? Tahsil edilen tutarların faturaları şeffaflık gereğince kamuoyu ile paylaşılacak mıdır? Yoksa her özelleştirme de olduğu gibi bu ihalede de akıllarda bırakılarak kamu vicdanında yaraların açılmasına devam mı edilecektir?
5-TCDD işletmesi Genel Müdürlüğüne ait Derince Limanının 39 yıl süre işletme hakkının devrine ilişkinin sözleşmenin 5.2.5’inci maddesinde TMO ve özel bir şirket olan Denmar Depolama Nakliyat Ticaret AŞ’ye imtiyaz tanınmıştır? İlgili özel şirketinin TCDD ile imtiyaza yönelik bir sözleşme imzalaması ne kadar etiktir? Bu imtiyaz sözleşmesini yapma hakkı başka özel şirketlere de tanınmış mıdır? Denmar Depolama Nakliyat Ticaret AŞ’nin sektöründe bulunan herhangi bir özel şirketden ne gibi bir üstünlüğü vardır? Ciner Holding’in AKP ile olan yakın ilişkilerimi bu imtiyaz hakkını bu firmaya tanımaktadır?


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.