banner213

‘Çektim kot pantolonumu işimin başındayım’

Milletvekilliği biten Mehmet Ali Okur şimdi ne mi yapacak? İşte o sorunun cevabı; “Dün dünde kaldı, artık bugüne bakıyoruz. Düne takılanın yarını olmaz. Şimdilik çektim kot pantolonumu işimin başına geçtim”

‘Çektim kot pantolonumu işimin başındayım’

24 . dönem AK Parti Milletvekili olan Mehmet Ali Okur, bu dönem beklenmedik bir şekilde listeye giremedi. Bir dönem süren vekillik sürecinde Bakan Fikri Işık’la kurduğu sağlam diyaloglardan dolayı bölgenin ağabeyi pozisyona gelen Okur, biranda nadasa çekildi. Herkesin merak ettiği soruları Kulis Dergisi’ne değerlendiren Okur, hem özel hayatıyla alakalı daha önce hiç bilinmedik yönlerini hem de yeni dönemde siyasetin neresinde olacağını anlattı. İşte o çok özel röportajın ayrıntıları:

Ticarete ne zaman başladınız?

Ben 1990 yılında henüz 17 yaşındayken ilk iş yerimi açarak ticarete atıldım. Dükkân sahibi ‘sen çocuksun’ diye bana dükkânı kiraya vermedi. Daha sonra babamla gidip kiralamıştık. O yıllarda açtığım iş yerinde halıfleks satmaya başladım. 6 ay mücadele verdim babama; ‘olmuyor bu iş kimse gelmiyor’ dedim. Babam her defasında ‘oğlum sabret olacak’ dedi. Akşama kadar buz gibi dükkân da biri gelse de paspas satsam diye bekliyordum. Babamın da desteğiyle sabrettim belirli bir süre sonra işler ufak ufak kıpırdamaya başladı. O sıralarda ağabeyim askerden geldi. Birlikte çalışmaya başladık. Bende 1993 yılında askere gittim. Askerliği bitirip geldikten 28 gün sonra evlendim. Daha sonra ise ağabeyimle kol kola girdik gece gündüz çalıştık. İşleri büyüttük. 1999 yılına kadar güzel işler yaptık. Toptancılığa başladık. Deprem zamanı çok müşterimiz öldü. Ölen müşterilerimizde kalan alacaklarımızdan dolayı büyük bir kayba uğradık. Ama rabbim bize yeniden bir kapı açtı. O yıllarda yurtdışından ithal halı getirip çok ciddi karlarla satmaya başladık. Kaybetmiş olduğumuz paraları telafi ettik. Daha sonra işler aldı başını gitti. Distribütörlükler aldık ufkumuz açıldı. Yurtdışına çalışmaya başladık. Dişli bir dönmeye başladığında gerisi zaten geliyor.

Siyasete ne zaman başladınız?

2001 Kasım ayında Metin Gökçe iş yerimize gelip babamı ziyaret etti. “Hüseyin ağabeyi AK Parti’yi kuruyoruz senide yönetime alalım” dedi. Babamda siyasetten uzak durmak istediğini söyleyerek beni önerdi. Benim Tayyip beye olan sempatimden bahsetti. Metin Gökçe’de ‘tamam’ deyip değerlendireceğini söyledi. O dönem siyasetten hiç anlamadığım için babama kendinin siyasete devam etmesini önerdim. Babamda benim siyaset yapmam konusunda ısrarcı olarak bana yardımcı olacağını söyledi. O konu orada öylece kapanmıştı. Bu olayları konuştuktan üç gün sonra ise babam vefat etti.

‘SİYASET TEKLİFİĞİ ALDIKTAN SONRA BABAM FEVAT ETTİ’

Rahmetli babam bu yıllarda Refah Partisi’nde alt kademe de uzun süre siyaset yaptı. Babam bu işlerin hep Allah rızası için yapıldığını söylerdi. Bu işte en büyük desteği babamdan alacaktım ama nasip olmadı. AK Parti’de siyasete başlayıp belirli bir süre sonra ilçe başkanı oldum. Gebze’nin ilçelere bölünmediği dönemde 6 yıla yakın ilçe başkanlığı yaptım. Hem de o dönemde 30 yaşındaydım. Çoluk çocuk gözüyle bakıyorlardı. Hatta çoğu kez ‘ben yapamam beni boş verin’ dedim. O dönem Fikri abide (Fikri Işık) İbrahim abide (İbrahim Karaosmanoğlu) bana çok yardımcı oldu. İlk zamanlar kürsüde konuşmaya bile çekinirdim. Ama süreç beni siyasete başladığım partimin milletvekili olma mertebesine eriştirdi.

Siyaset ticari hayatınızı etkiledi mi?

‘SİYASET İLE TİCARETİMİ HEP AYRI TUTTUM’

Ticaretimin siyasetimle hiçbir alakası yok. Devlete kesilmiş tek bir faturam bile yok. Beni genel merkeze şikayet etmişler belediyelere çok iş yapıyor diye. Dedim ki ‘bırakın benim firmamı benimle bağlantılı bir tane paravan şirket bile bulursanız istifa ederim. Siyaset yaptığım dönemde hiçbir belediye ve kurumla iş yapmadım. Bu güne kadar yoktu ama artık olabilir. Ben artık ticaretime bakarım. O günün şartlarında ağabeyim belediyelere teklif bile vermiyordu. Bana lazım değil diyordu. Biz Türkiye’nin hemen hemen bütün illerine ürün satışı yapıyoruz. Hamdolsun işlerimiz iyi. Böyle bir iş dünyam olduğu için maddi olarak sıkıntım yok.

Yeniden aday gösterilmemeyi bekliyor muydunuz?

‘SON GÜNE KADAR ADAYDIM’

Ben işimi her zaman olmaza kurarım. Ama olması içinde elimden geleni yaparım. Sonuç olarak nefis taşıyoruz olmadığı için inceden canım sıkıldı tabiî ki. Son dakikaya kadar beşinci sırada olacağım yönünde bilgiler geliyordu ama nasip olmadı. Her zaman fotoğrafın büyüğüne baktım. Mehmet Ali Okur vekil olmadı. Olmayabilir. Olunca iyiydi de olmayınca kötü mü oldu. Son geceye kadar milletvekiliydim. Son aşamaya kadar geldik ama son gün olmadı. Genel merkezimiz öyle takdir gördü. Ama ben buna gönül koymam. Hayırlısı böyleymiş diyorum. Artık işime bakıyorum. Ben milletvekili olduğum dönemde 13 bin TL maaş alıyordum giderim ise 23 bin TL’ydi. Gerisini kendi iş yerimizden karşılamak zorunda kalıyordum. Ağabeyim sağ olsun hep arkamda oldu. Hiçbir zaman problem yapmadı.

Öğrendikten sonra ne yaptınız?

Sonucu öğrendiğimde Ankara’daydım. Buraya geldiğimde ise ofis ana baba günüydü. Herkes çok üzülmüştü. Bir hafta ben milleti, teşkilatları teselli ettim. Sonra biraz tatil yaptım. Döndüğümde ise çektim kot pantolonumu işimin başına geçtim. Dün dünde kaldı artık bugüne bakıyoruz. Düne takılanın yarını olmaz. Ailemle ilgilenmeye başladım.  Bu duruma en çok ailem sevindi. Her şey siyasetten ibaret değil.

Bu süreçten sonra siyaset yapmayı düşünüyor musunuz?

Kısa vadede bir şey yok. Uzun süreli konuşmak için de çok erken. Milletvekilliğimin bitmesi her şeyin bittiği anlamına gelmiyor. Mevcut vekillerimizi destekleyeceğiz. Ben bir önceki vekilimiz Eyüp Ayar’ın hizmetlerinin devamını sağladım. Şimdide bizim devam ettirdiğimiz projelerin devamı sağlanacaktır.

Önümüzdeki dönemde belediye başkanı adaylığı düşünüyor musunuz?

Bu işler bizim istememizle olmuyor siyaseti amatör yapmıyoruz. Bunlar zamanı vakti geldiğinde konuşulur. Erken konuşmak doğru olmaz. Şuan mevcut bir başkanımız var ve kendisine destek veriyoruz. Bu işler ekiple olur. Önemli olan ekibin bir parçası olmak. Oyuncuların rolleri süreç içerisinde değişebilir. Her şey olabilir. Şuna itibariyle asıl mesele ülkenin geldiği noktadır. Fotoğrafın hep büyüğüne baktık. Bu ülke iyi olursa bizde iyi oluruz. Seçimden yeni çıktık netice ortada. Sandıkta bir irade kullandı vatandaş. Bize sadece saygı duymak düşer. Bu tabloda AK Parti yine birinci parti oldu. 2002’de AK Parti 34,5 oranında oy almıştı. Şimdi 41 seviyelerindeki oran azımsanıyor. İnsanlar AK Parti’nin daha güçlü gelmesine alışmıştı. Aslına bakarsanız bu süreç parti olarak kendimizi çek etme anlamında bizim için bir fırsat oldu. Keşke böyle olmasaydı, keşke tek başına iktidar olsaydık. Ama bunda da bir hayır vardır. Biz bu davanın her zaman arkasındayız. Bundan sonrada desteğe devam edeceğiz. Buna mecburuz. Millet olarak bu desteği vermeye devam edeceğiz.

Milletvekili olduğunuz dönemde bölgeye hizmet ettiğinizi düşünüyor musunuz vicdanınız rahat mı?

Biz ne söz verdiysek yerine getirdik. Yapılan hizmetleri alt alta sıraladığımız zaman 4 yılda ciddi anlamda işler yaptık. Gebze’ye yönü dönük bir üniversite oluşturduk. Rektör Gebze’den çıkmıyor. Gebze’de böyle bir yapımı vardı. Asıl olan o yasanın çıkmasıydı. Bizde çıkarmak için elimizden geleni yaptık. Mehmet Ali Okur’u seversin veya sevmezsin ben bu hizmetleri yaptım. Birileri nefis yapabilir hoşuna gitmeyebilir ama yaptık. Herkesin eksikleri var ama yaptığımız hizmetler ortada. Asıl olan bir taş üzerine taş koyabilmekti. Biz işin egosunda olmadık. Bir yere yüz kişiyle gitmedik. Bu günler bitiyor sayılı. Mütevazı olmak lazım ben hep mütevazı oldum.

Kaynak: Kulis Haber


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.