banner213

Türkiye'deki demokrasi her zamankinden daha güçlü

Başbakan Yardımcısı Şimşek, 'Türkiye'deki demokrasi her zamankinden daha güçlü ve siyasi ortam temel yapısal reformların gerçekleştirilmesi için her zamankinden daha elverişli.' dedi.

Türkiye'deki demokrasi her zamankinden daha güçlü

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye'de temellerin çok güçlü olduğunu belirterek, "Türkiye'deki demokrasi her zamankinden daha güçlü ve siyasi ortam temel yapısal reformların gerçekleştirilmesi için her zamankinden daha elverişli." dedi.
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ile Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) tarafından JW Marriott Otel'de "Maliye Politikası: Türkiye'nin Makroekonomik Başarı Hikayesinin Ana Direği" konulu panel düzenlendi.
Şimşek, panelde yaptığı konuşmada, Türkiye ekonomisinde gelişmeleri değerlendirdi ve reform çalışmaları hakkında bilgi verdi.
Türkiye'de eğitimden sağlığa, ulaştırmadan vergi politikalarına bir çok alanda önemli düzenlemeler yapıldığını anlatan Şimşek, ancak bu dönemde mali disiplinden asla taviz verilmediğini vurguladı.
Türkiye'nin en büyük problemlerinden birinin gelir dağılımındaki eşitsizlik olduğunu ifade eden Şimşek, istihdam yaratma ve eğitimde kaliteyi artırma suretiyle refahın daha da artırılabileceğini söyledi.
Sağlık sektörünün de Türkiye'nin başarılı alanlarından biri olduğuna işaret eden Şimşek, "Önümüzdeki 10-20 yılda Türkiye'nin en büyük ihracat kalemlerinden biri olarak medikal hizmet ihracatı karşımıza çıkabilir." ifadelerini kullandı.
Türkiye'de yatırım ortamının ikliminin iyileştirilmesine kesinlikle ihtiyaç olduğunu belirten Şimşek, "Şu anda yaptığımız da bu." dedi.
Kamu finansmanı açısından Türkiye'nin bugün çok iyi durumda olsa da gelir kalitesinin artırılması, harcamalarının önceliklendirilmesi gerektiğini vurgulayan Şimşek, reform yaklaşımının da bu kapsamda çok önemli olduğunu kaydetti.
DEMOKRASİ HİÇ BU KADAR SAĞLAM OLMAMIŞTI
Yabancı tasarrufların da gerekliliğine işaret eden Şimşek "Burada kilit mesaj şu; yatırımcıları ikna edebilmek, yatırımcıların bizimle kalmalarını sağlayabilmek, bu hikayeye inanmalarını sağlayabilmek." diye konuştu.
Darbe girişimini de değerlendiren Şimşek, Türkiye'nin temellerinin oldukça sağlam olduğunu vurguladı.
Şimşek, "Türkiye'nin demokrasisi hiç bu kadar sağlam olmamıştı.Temeller değişmedi, temeller oldukça güçlü. O yüzden biz bütün bu şoklara dayanabiliyoruz. En şiddet içerikli, en kötü niyetli darbe girişimi de dahil olmak üzere bütün bu şokların üstesinden gelebiliyoruz." ifadelerini kullandı.
Hali hazırda bazı temel reformlar gerçekleştirdiklerini ve ordu üzerinde sivil kontrolü artırdıklarını anlatan Şimşek, bu sayede böyle bir olayın tekrarlanması riskini çok aza indirdiklerini kaydetti. Şimşek, şöyle devam etti:
"Türkiye dolayısıyla bu krizi fırsat haline getirdi. Bu sayede temel bazı değişiklikleri gerçekleştirebiliyor. Türk demokrasisi adına en büyük tehdit bu gizli tarikatlardan gelmekte. Bu tarikatlar hukukun üstünlüğünü tahrip etmek istiyorlar, Türk demokrasisine zarar vermek istiyorlar. Ancak biz her zaman hukukun üstünlüğünü koruyacağız. Bence Türkiye'deki demokrasi her zamankinden daha güçlü ve siyasi ortam temel yapısal reformların gerçekleştirilmesi için her zamankinden daha elverişli."
Şimşek, Türkiye'nin hikayesine inanan kişilerin darbe girişiminin ardından Türkiye'nin durumunun çok daha iyi olduğuna inandıklarını söyledi.
Serbest ticarete de değinen Şimşek, şu değerlendirmelerde bulundu:
"Umuyoruz ki Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı Anlaşması'nın (TTIP) veya AB'nin dışında, yenilenen Gümrük Birliği dışında kalmayacağız. Bu sayede refahı daha da iyileştirebileceğiz. Türkiye Avrupa yolunda devam edecek. İnsan sermayesine odaklanmaya devam edecek. Biz Türkiye'yi her zaman rekabete açık tutmaya çalışacağız. Ne kadar fazla rekabet, verimlilik olursa, o kadar fazla verimlilik, üretkenlik, inovasyon olur. Bizim aslında temelde formülümüz, stratejimiz bu, Türkiye'yi bu şekilde ilerletmeyi düşünüyoruz."

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.