banner213

Seçim vaadleri hayata geçecek

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 64. Hükümet Programını TBMM Genel Kurulu’nda okudu. Davutoğlu, seçim öncesinde dile getirilen vaadlerin bir an önce hayata geçirileceği müjdesini verdi.

Seçim vaadleri hayata geçecek

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 64. Hükümet programını TBMM Genel Kurulu’nda okudu. Programda AK Parti’nin seçim beyannamesinde yer verdiği; asgari ücret, kıdem tazminatı, taşeron işçiler, emeklilere yıllık 1200 TL ikramiye, emekli ve dar gelirlilere TOKİ’den ucuz ev imkânı, çiftçiler için iyileştirme, küçük işletmelere sigorta prim desteği, genç girişimcilere faizsiz kredi gibi vaatlerinin tümünün yer alması dikkat çekti.  Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun okuduğu programda şu önemli bölümler yer alıyor: 

EMEKLİLERDEN KESİLEN SGDP YÜZDE 15’TEN 10’A İNECEK

Kıdem tazminatı sisteminde yaşanan sorunların çözümü amacıyla sosyal taraflarla diyalog içinde gerekli düzenlemeleri yapılacak. Yabancıların çalışma izinleri ile ilgili süreçleri basitleştirilecek. Ticari faaliyette bulunan emeklilerden kesilen ayda yüzde 15 oranında Sosyal Güvenlik Destek Primi’ni yüzde 10’a indirildi. 630 binden fazla emeklimizin yararlanacağı bu düzenlemeyle emeklilerimizin aylık-larına ortalama en az 50 liralık ayrıca bir artış sağlandı. Yüzde 15’ten yüzde 10’a indirilen Bağ-Kur Sigortalısı olan esnafımızın emekli ay-lıklarından kesilen Sosyal Güvenlik Destek Primi Kesintisi önümüzdeki dönemde tamamen kalkacak.

ASGARİ ÜCRET 1300 LİRA

Önümüzdeki yıl için asgari ücretin 1.300 TL’ye yükseltilmesi yönünde Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na teklif sunulacak. Yapılan işin tehlike sınıfına göre, asgari ücrette farklılaştırma sağlanacak. 

KÜÇÜK İŞLETMEYE PRİM İNDİRİMİ

51 ilde uygulanmakta olan yüzde 6 oranındaki İşveren Sigorta Primi indiriminde esas alınan 10 işçi çalıştırma zorunluluğunu kaldırılacak. Bu imkândan 251 bin küçük işletmenin yararlanmasını sağlanacak.

MUHTARLARIN MAAŞI ARTACAK

Muhtarlarımızın 950 TL olan maaşı  1.300 TL’ye yükselecek. 65 yaş aylığı alan yaşlılarımızın kimin yanında yaşarsa yaşasın kesinti olmadan maaşını almasını sağlanacak. 

POLİSLERLE İLGİLİ EK GÖSTERGELER ARTACAK

Polislerin 2200 olan ek göstergeleri 3000’e çıkacak. Polislerin emniyet hizmet tazminatı yüzde 25 artacak. Böylece maaş-larında 240 lira ile 580 lira arasında artış olacak. Uzman erbaşların 2200 olan ek göstergeleri 3000’e çıkacak.

ER VE ASKERİ ÖĞRENCİLERİN HARÇLIĞI ARTACAK

Er ve Erbaşların harçlığı 30 liradan 100 liraya yükselecek. Askeri öğrencilerin harçlığı da 400 TL olacak. Astsubay emeklilerinin 2003 öncesi ve sonrası oluşan farkın kapatılmasına yönelik intibakları sağlanacak.

GENEL SAĞLIK SİGORTASI 

Genel Sağlık Sigortası kapsamında yapılan gelir testi sistemi ve buna bağlı Genel Sağlık Sigortası Primi ödemeleri gözden geçirilecek ve sistemin etkinliği ve verimliliği artırılacak. İstihdam edilmeleri halinde, sosyal destek alan vatandaşların sigor-ta primi işveren desteği devlet tarafından karşılanacak. 

EMEKLİLERE TOKİ’DEN EV

TOKİ eliyle emeklilerin uygun koşullarla konut sahibi olması sağlanacak.  

2023 hedefleri doğrultusunda belirlenen projeler birer birer hayata geçirilecek. Dış politikada çok boyutlu politika sürdürülecek.

GÜVENOYLAMASI 30 KASIM’DA

64. Hükümet Programı üzerindeki görüşmeler, 28 Kasım Cumartesi, güvenoylaması ise 30 Kasım Pazartesi yapılacak.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.