banner213

Paris ve Brüksel için kaygılıyım

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gezi olaylarını hatırlatarak Avrupa ülkelerinin tutumunu eleştirdi. 'Bugün Paris ve Brüksel yanıyor. Başka Batı şehirlerinde de çok ciddi protestolar, olaylar ve eylemler yaşanıyor. 3 yıl önce İstanbul'u mesken tutup, neredeyse kesintisiz canlı yayın yapan medya kuruluşları, bu olaylara adeta kör, sağır ve dilsiz kalmışlardır' diye konuşan Erdoğan, Paris ve Brüksel için kaygı ve endişe duyduğunu vurguladı.

Paris ve Brüksel için kaygılıyım

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Havaalanı Mahallesi'nde Esenler Belediyesi Kentsel Dönüşüm Konutları Teslim Töreni'ne katıldı.
Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:
"Onlara gerçek dersi siz vereceksiniz"

Türkiye genelinde 20 yılda 6,5 milyon yapıyı bu şekilde dönüştürmek istiyoruz. Yola çıktığımızda bu projeyi sadece rant projesi olmakla itham edenler gelsinler buraya, Havaalanı Mahallesi'ne bir baksınlar. Bu bölgenin geçmişteki haliyle bugününü bir karşılaştırsınlar. Onların öyle bir derdi yok ki, değil mi? Var mı öyle bir derdi, yok. Onlar sadece itham etsinler. Ah Geziciler ah... Eğreti binaların, çarpık yapıların, sokakların yerlerinde şimdi nasıl modern bir örnek yerleşim alanının yükseldiğini, oluştuğunu gözleriyle görsünler ama onların gözleri var görmezler, onların kulağı var duymazlar, onların dili var hakkı söylemezler. Onlara gerçek dersi siz vereceksiniz. Gerçek demokrasiye inanmış olanlar olarak siz vereceksiniz. Bugüne kadar verdiniz, bundan sonra da vereceksiniz.
"Çirkin yapılaşmaya hayır"
Şimdi yüzde 70'i yeşil alan ve okul, cami gibi ortak kullanım alanlarından oluşan zaten bir alan şu anda var. Tabi afet riski taşıyan alanların dönüştürülmesi konusunda hedefimiz çok büyük. Türkiye genelinde 20 yılda 6,5 milyon yapıyı bu şekilde dönüştürmeyi hedefliyoruz. Çirkin yapılaşmaya hayır. Modern, insanca yaşayabileceğimiz yapılara, 'Evet' ve bunu gerçekleştireceğiz.
Afet riski taşıyan alanların dönüştürülmemesi için dava dava üstüne açanlar gelsinler şu manzarayı görsünler. Utanacak yüz varsa utanılar. Ama biliyoruz ki bunlar böyle bir cibilliyete sahip değil. Açıkçası bunlar bizim muhatabımızda değil. Sizin bu heyecanınız bir yeter. Dün Yenikapı'da evvelsi gün Diyarbakır'da gördüm. Milletim yerinde duramıyor. Milletim durmak yok yola devam diyor. Sizler yanımızda durduğunuz müddetçe eserleri Türkiye'yi hedeflerimiz doğrultusunda geliştirmeye devam ediyoruz.
"Bizim öyle bir derdimiz yok"
Kılıçdaoğlu, çıkmış kanımızı dökerler diyor. Bizim öyle bir derdimiz yok ki sizin geçmişinizde. Rahmetli Adnan Menderes'i ve arkadaşlarını idama gönderen sizsiniz. Bizim demokrasi mücadelemizde kan dökmek yoktur. Biz bu mücadeleyi sadece bölücü terör örgütüne karşı veririz.
Paris ve Brüksel'den endişeliyim
Gezi Parkında yapılan iş, bölgede yapılan düzenlemeler sırasında 12 ağacın bir yerden bir yere naklinden başka bir şey değildi. Yani ortada herhangi bir ağaç kesimi yeşil alan tahribi veya benzeri bir durum yoktu. Nitekim bugün park da ağaçlar da eylemcilerin bölgede yaptıkları tahribata, yıkıma rağmen yerli yerine duruyor zaten. Dünyada orman ve yeşil alan varlığını arttıran ülke hangisidir diye sorarlarsa size bir cevap vereyim; Türkiye. Türkiye'nin böyle bir suçlamaya maruz kalması zaten mümkün değildir.
Bugün Paris ve Brüksel yanıyor. Başka Batı şehirlerinde de çok ciddi protestolar, olaylar ve eylemler yaşanıyor. 3 yıl önce İstanbul'u mesken tutup, neredeyse kesintisiz canlı yayın yapan medya kuruluşları, bu olaylara adeta kör, sağır ve dilsiz kalmışlardır. Ben Paris'ten endişeliyim, Brüksel'den endişeliyim. Orada uygulanan polis şiddetini kınıyorum. Paris polisini kınıyorum. Bana akıl veriyordunuz, Paris'teki özgürlük mücadelesi verenlere niye böyle yapıyorsunuz. Paris'teki olaylar bizi çok üzüyor. Fransa'nın 17-25 Aralık benzeri operasyonlara maruz kalmasından korkuyorum.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.