banner213

İran'da 'ortak hareket' vurgusu

Başbakan Davutoğlu ve İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Cihangiri ortak basın toplantısı düzenledi.

İran'da 'ortak hareket' vurgusu

Başbakan Ahmet Davutoğlu, resmi ziyaret için gittiği İran\'da, Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri'yle ortak basın toplantısında konuştu. 
ORTAK HAREKET VURGUSU
Başbakan Davutoğlu, İran ile ilişkilerde farklı görüşler olsa da bölgedeki çatışmaların sona ermesi için ortak perspektif geliştirilmesinin büyük önem taşıdığını ifade etti. 
Davutoğlu, Türkiye'nin geçmişte İran'a destek olduğunu söyleyerek, ''Geçmişte İran'ın en zor günlerinde, yaptırımlar karşısında en net tavrı da Türkiye göstermiştir. Dostluklar zor günlerde belli olur. Biz geçmişte bu zor dönemlerde dostluğumuzu göstermiş olduk.'' dedi.
"İRAN, ASYA'YA AÇILAN KAPI"
Davutoğlu ayrıca, İran'ın Türkiye'nin Asya'ya açılan kapısı olduğunu belirtti. Davutoğlu'nun konuşmasından satırbaşları şöyle:
''Şimdi İran'ın bu yeni dönemde dünyaya açılması, yaptırımların kalkması en fazla Türkiye'yi sevindirmektedir. 30 milyar dolar hedefe ulaşmamızın önündeki en önemli engel bu yaptırımlardı, artık bunun da ötesine geçebiliriz. Bazı konularda farklı görüşlere sahip olabiliriz ama tarihimizi ve coğrafyamızı değiştiremeyiz. Bu yeni dönemi nasıl şekillendireceğimiz konusunda önemli adımlar attık. Ticarette, enerjide, ulaştırmada, turizmde ekonomilerimizin entegre olması bakımından önemli kararlar aldık. Ulaştırmada İran Türkiye'nin Asya'ya açılan kapısıdır, Türkiye'de İran'ın Avrupa'ya açılan kapısıdır. Enerjide İran büyük bir üretici, Türkiye büyük bir tüketici ve önemli bir geçiş ülkesi.
"BÖLGEYİ DIŞ AKTÖRLERE BIRAKAMAYIZ"
Buraya çok geniş bir iş adamları heyeti ile geldik. Bu heyete sadece ticaret hacminin artması değil, karşılıklı yatırımların artması bakmından önem veriyoruz. İkili ilişkilerdeki potansiyeli değerlendirirsek, bölgedeki istikrarsızlığı, terör tehdidini, kardeş kavgasını önlemekte ortak bir zeminde buluşmamız kolaylaşır. Etnik ve mezhebi çatışmaların durması için Türkiye ve İran'ın ortak perspektifler geliştirmesi önem taşıyor. Görüş ayrılıklarımız olabilir ancak bölgemizin gidişatını bölge dışı aktörlere bırakmamalıyız. Bölgemizde kalıcı istikrar ve barış için ilişkilerimizin taşıdığı önemi herkes bilmektedir. Önümüzdeki günlerde birlikte çalışmamız hem iki ülke hem de bölge için yararlı olacaktır.
İRAN TARAFININ AÇIKLAMALARI
Cihangiri, Türkiye ve İran'ın ortak çıkarının bölgeye barışın gelmesi olduğunu kaydetti. Cihangiri şunları söyledi:
Başbakan'ın ziyareti bir dönüm noktasıdır. Doğalgaz, enerji ulaştırma, gümrük, bankacılık gibi alanlar bakanlar arasında konuşuldu ve çok güzel sonuçlara vardık. İranlı turistler Türkiye'yi ziyaret ediyor. Türk vatandaşları da İran'ı gelip gezsinler, iş adamları gelip yatırım yapsınlar. Gelecek 1 ay içinde ortak KİK toplantısı konusunda anlaştık.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.