banner213

CHP, anayasa masasından kalkmayacak

CHP Parti Meclisi’nde (PM) bazı üyelerden Kılıçdaroğlu'na “anayasa masasından kalkılmalı” talebi geldiği öğrenildi.

CHP, anayasa masasından kalkmayacak

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, önceki gün Parti Meclisi'nde (PM) bazı üyelerden gelen “anayasa masasından kalkılmalı” talebine, “Biz, demokrasi için masadayız, kalkmamız için bir gerekçe yok. Kalkacaksa onlar kalksın” yanıtını verdi.
ANAYASA DEĞİL DARBE KOMİSYONU OLSUN
Kılıçdaroğlu'nun, ”Çarşamba günü arkadaşlarımız komisyonun adının Anayasa Uzlaşma Komisyonu değil, ‘Türkiye'yi Darbe Hukukundan Arındırma Komisyonu' olması konusunda ısrarcı olacak” dediği de belirtildi.
ANAYASAYI, BAŞKANLIK SİSTEMİ İLE ANIYOR
Kemal Kılıçdaroğlu bugün yaptığı grup toplantısında da anayasa görüşmelerini eleştirdi. Yeniden yapılmaya çalışılan bir anayasa olduğunu fakat zaten bazı şeylerin aynen tekrar yazılacağını sorunun bu olmadığını ifade etti. Hükümetin ve uygulamalarının genel olarak hatalarla dolu olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, konuyu Başkanlık sistemine getirerek, gerekli olanın Parlamenter sistem olduğunu söyledi.
İşte Kılıçdaroğlu'nun açıklamaları:
SORUN SADECE ANAYASA DEĞİL
Diyorlar ki anayasa değişsin. Türkiye yeni bir anayasa arayışına girdi. 34 yıl geçti aradan, 84 maddesi değişti. Kimisini gönülü olarak, kimisini AB'ye giriyoruz, birinci sınıf demokrasiye ihtiyacımız var gerekçesiyle değiştirdik. Ama yürürülükte olan anayasa darbe anayasası değil. Temel maddeleri büyük ölçüde değişti. Anayasa maddeleri değişti de Türkiye'ye özgürlükçü demokrasi mi geldi. İngiltere'yi ele alalım, yazılı anayasa yok. Kimse 'Sizde anayasa yok' demiyorlar. 'Siz demokrasinin beşiğisiniz' diyorlar. Demek ki sorun sadece ve sadece anayasa sorunu değil.  Biz anayasa konusunda, demokrasi konusunda teşhisi doğru koymadık. Sandık ki anayasa değişince her şey değişecek. Olay sadece anayasa sorunu değil, darbe hukuku sorunudur. Darbeciler darbe yaptıktan sonra kendilerine özgü hukuk geliştirdiler.
KOMİSYONUN İSMİ DEĞİŞMELİ
Toplanacak komisyona uzlaşma komisyonu denilmesini kabul etmiyorum. Türkiye'yi darbe hukukundan arındırma komisyonu olması gerektiğini söylüyorum. Bu komisyon bir olayı da test edecek. Düne kadar 'CHP darbecidir' diyorlardı. Şimdi sadece ve sadece biz darbeye karşı en büyük bedeller ödemiş, genel başkanları hapse atılmış partinin genel başkanı olarak söylüyorum. Samimi olarak darbeye karşıysanız bizim söylediklerimizi yaparsınız. Darbe hukukundan Türkiye'yi arındıralım. Varsanız hep beraber çalışalım.
Sayın Davutoğlu'na açık ve net çağrı yapıyorum. Bir... Elinde sopa olan devlet istemiyoruz. Böyle bir devlet darbe dönemlerinin yarattığı bir devlettir. Gel diyorum, komisyon kuruldu, Türkiye'yi darbe hukukundan arındıracağız.
Halkı düşünen devlet aynı zamanda saydam devlet demektir. Bir devlet vatandaşına hesap veriyorsa o devlette demokrasi var demektir. Eğer vergi veriyorsak vatandaşın çıkarlarını devlet korumalıdır. Elinde sopa olan değil, vatandaşına hizmet eden, hizmet ederken de hesap veren bir devlet olmalıdır. Sayın Davutoğlu'na çağrım, saydam bir devlet istiyorsan bizim gönlümüz açık.
İkinci çağrım, siyasi partiler yasası... Yüzde 10 barajı başka hangi ülkede var? Siyasi partiler yasasını değiştirelim. Ön seçimi zorunlu kılalım. Bütün partiler yapsın bunu. Milli irade diyoruz. Vatandaş gönlünden geçen vekili mi seçiyor? Vatandaşın önüne konulan adaylara oy veriliyor. Biz bunun için darbe hukuku diyoruz. Biz milletin vekilini lider değil, millet seçmeli diyoruz. 
Üçüncü kuralımız... Yargının bağımsızlığı kuralı... Sayın Davutoğlu'na sordum, 'sizin görev yapmanızı engelleyen bir hüküm var mı' diye, 'Yok' dedi. Yargının bağımsızlığı konusunda açık çek veriyoruz. İsterse hukuk fakültelerinden başlayabiliriz. Dört yıllık hukuk fakültesi olmaz. Hakim olmak, avukat olmak o kadar kolay mı?
Dört.. Düşünce özgürlüğü. Bu yasalar değişmediği sürece anayasada bir engel yok. Düşünceyi açıklama özgürlüğü evrensel bir kuraldır. Düşüncelerimizi özgürce tartışamayacaksak nasıl bir araya geleceğiz. 
Beş, medya özgürlüğü. Darbe anayasasının 28. maddesi, 'Basın hürdür, sansür edilemez' diyor. Yeni anayasada yasaklanacak mı? Hayır, aynısı yazılacak. Darbeyi güçlendiren yasalar nedeniyle basın bugün hür değil. Biz özgürlükçü demokrasiyi savunuyoruz. Darbe yasalarından yana tavır alanlar asıl darbecilerdir. Kaldı ki, daha garip bir şey var. Doğru haber yaptı diye gazeteciler içeri atılıyor. 
Altıncı konu, sosyal devlet. Vatandaşlar vahşi kapitalizme emanet edilemez. Türkiye Cumhuriyeti'nde kimse kendisini sahipsiz hmesin. Örgütlü toplumdur sosyal devlet. Toplumun zayıf kesimlerine devlet destek olmalı. Aile sigortasını getirelim. Sosyal devlet vatandaşını koruyacak. 
Yedi... Bir ülkeyi dünyada saygın kılan unsurlardan biri o ülkenin üniversiteleridir. O ülkenin üniversiteleri bilgi üretiyorsa kimse korkmasın. Bilgi mi üretiyor bizim üniversiteler? ne engel buna? YÖK var, kaldıralım. Üniversitelerin üzerindeki baskıyı kaldıralım. Gel, mali özerklik verelim. Kendi çocuklarımıza neden güvenmiyoruz. Buna engel olan darbeci zihniyeti savunan siyasi iradedir. 
Sekiz... Yasama, yürütmenin arka bahçesi şu anda. Bu tabloyu sağlayan da 12 Eylül. Parlamentoyu güçlü hale getirmeliyiz. Parlamento yürütme organının telkiniyle yolsuzluk dosyalarını kapatıyor. Nasıl güveneceğim? Bu yasama organının itibar kaybıdır. Açık ve net çağrıda bulunuyorum, bu tabloyu yaratan darbe hukukunu ortadan kaldıralım. 
Dokuz... Din ve vicdan özgürlüğü. Ortadoğu'daki kavgaların temel nedeni, inancın, kimliğin ve yaşam tarzının siyasi aktörler tarafından acımasızca kullanılmasıdır. Bu kurala da inanıyorlarsa yasalarda düzenlemeleri getirelim.
Onuncu kuralımız... İçtüzük değişikliği. İktidar partisinin gücünü kırmak için değişikliği yapalım. Araştırma komisyonu için meclisin dörtte birinin oyu yeterli olsun. Parlamenter sistemimiz daha güçlü olacak. 
BAŞKANLIK SİSİTEMİ
Türkiye'nin bir hükümet rejimi sorunu yok. Türkiye'nin darbe hukukundan kaynaklanan bir kötü yönetim sorunu var. 200 yıllık bir parlementer sistem geçmişimiz var. Şimdi 200 yılı atıp yeni bir sistem getirmeyi kim ister? İnsani gelişmişlikte en iyi 20 ülkesinin 18'inde parlementer sistem var. En dipteki 20 ülkenin 19'unda başkanlık sistemi var. Bu gerçeği de kimsenin unutmamasını isterim


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.