banner213

Başbakan Binali Yıldırım bankaları eleştirdi

Başbakan Binali Yıldırım, bir televizyon tarafından düzenlenen 'Türkiye İyi Gelecek' konferansında konuştu.

Başbakan Binali Yıldırım bankaları eleştirdi

Başbakan Binali Yıldırım, 'Türkiye İyi Gelecek' konferansında ekonomi ve finans dünyasından çok sayıda katılımcıyla biraraya geldi. Konuşmasında 15 Temmuz darbe girişiminden sonra genel ekonomiyi değerlendiren Yıldırım, "100 günü bugün doldurduk. Geçmiş 100 güne bakıyorum vallahi başımıza gelmeyen kalmamış, başımıza gelen pişmiş tavuğun başına gelmez. Hepsi bugünü mü beklemiş? Darbeciler bizi beklemiş, içeriden dışarıdan şer odakları yüklendi. Ama öyle bir millet var ki hepsinin canına okudu" dedi. Bankalara da çağrıda bulunan Başbakan Yıldırım, "Siz bankacılar piyasanın gerisinden geliyorsunuz. Piyasanın önüne geçmeniz lazım. Arkadan takip etmek meziyet değil. Cepheye geçmek lazım. Vatandaş hepinizi korudu. 15 Temmuz'u vatandaş savuşturmasaydı ne yapacaktınız? Paranız da fiyakanız da işe yaramazdı. Vatandaş sizin işinizi gördü, siz de şimdi vatandaşın işini göreceksiniz" ifadelerini kullandı.
Başbakan Yıldırım'ın konuşmasından satırbaşları:
'Türkiye İyi Gelecek' 'Türkiye Kazandırır' başlıklarında bugün önemli bir toplantı yapıyor. Buna ön ayak olan Ciner Grubu'na teşekkür ediyorum. Aslında isabetli bir başlık seçilmiş. 'Türkiye İyi Gelecek' başlığı birçok şeyi kapsıyor, panellerde de 'Türkiye Kazandırır' başlığı Türkiye'nin küresel yatırımcılar için ne kadar önemli olduğunu ifade ediyor.
'Türkiye İyi Gelecek'ten başlayalım; bu bir açık davet. Bütün küresel yatırımcılara Türkiye diyor ki biz küresel anlamda büyümenin merkezindeyiz. Dünya küçülmeye devam ediyor. Bu küçülmenin yanı sıra büyümesini sürdüren birkaç ekonomi var, onlardan biri Türkiye. İlk 5'te Türkiye yine yerini almış durumda. Bazıları Türkiye bir yandan terörle mücadele ediyor, Suriye'de iç savaş, Kuzey ve İran'da karışıklık var, darbe teşebbüsü var, bütün bunlara rağmen Türkiye nasıl büyümeye devam ediyor.
TÜRKİYE NASIL BÜYÜYOR ANLAYAMAZLAR
Türkiye'nin ekonomisinin geçmişten bu yana kazandığı tecrübeleri bilmeyenler bunu anlayamaz. Yıllık 150 milyon dolar yatırımı var, bunun yüzde 80'i özel sektör marifetiyle yapılıyor. Eskiden kapalı ekonomi vardı, kamu eliyle yapılıyordu. Kamuda bütçe sorunu olur planlanan yatırımları gerçekleştiremezsiniz. Biz göreve geldiğimizde yatırımlar 15,5 yılda yapılıyordu. Başladığınız yatırım güncelliğini kaybediyordu. İhtiyaçlar işin üstü haline geliyor. 2 şeritli yol yapıyorsunuz bakıyorsunuz sizin 4 şeritli yola ihtiyacınız var.
SİYASET SUYLA, YOLLA YATIRIMLA OLUYOR
Yatırımı devletin bütçesinden kamu eliyle yapmak yerine kamu bunun organizasyonunu yapacak ve piyasaya yaptıracak.Ben bakanlığımdan örnek vereyim havacılıkta örnek geliştirdik, bütün havalimanlarımızın altyapısını yeniledik. Bunu kamudan yapmaya kalksak yapamazdık. Her şey durur maaş durmaz, memur maaşını ay başında görmezse kimyası bozulur, sağlık harcamaları, sosyal güvenlik harcamaları, faiz ödemeleri hepsini alt alta yazıyor bir bakıyor masraflar fazla, ne oldu açık. Açık var, yatırımlara kusura bakmayın para kalmadı. Ne yapacağız vatandaş yatırım bekliyor. Siyaset suyla, yolla, yatırımla oluyor.
BAŞIMIZA GELEN PİŞMİŞ TAVUĞUN BAŞINA GELMEZ
100 günü bugün doldurduk. Geçmiş 100 güne bakıyorum vallahi başımıza gelmeyen kalmamış, başımıza gelen pişmiş tavuğun başına gelmez. Hepsi bugünü mü beklemiş? Darbeciler bizi beklemiş, içerden dışardan şer odakları yüklendi. Ama öyle bir millet var ki hepsinin canına okudu. 15 Temmuz dünya tarihine altın harflerle geçti. Dünyanın hiçbir ülkesinde silaha, tanka, uçağa karşı bedeniyle göğsüyle siper olarak darbeyi çökerten darbecilere darbe yapan başka millet yok. Bu millet Türk milleti ne kadar övünsek azdır. Cümle alem Türk milletinin bağımsızlık istiklal aşkının ne demek olduğunu bütün dünyaya göstermiştir.
BOL KESEDEN ATANLARA BAKMAYIN
Beyan et bitsin, bırak artık sıkıntılı yaşamayı. Yetmedi, içerde ve dışarda param var. Maliyeye hiç uğrama, götür bankaya yatır. Yeni yatırım mı, inşaat mı, alışveriş mi yapacaksın ne yapacaksan yap. Maliye bu kadar para yatıyor biz de sebeplensek mi dedi, dedim kusura bakmayın. Milletin parası millete ait. Bir kuruş almadan vergi dairesine haber vermenize de gerek yok.Vergi soruşturması da olmayacak. Garanti ediyorum, Yıldırım garanti. Burada söylüyorum. Yeter ki gelin yatırın, vatandaşa iş verin, ekonomiye can verin, kan verin. Büyüyelim. Terörle ilgili sorunumuz, birbirimizle ilgili dertlerimizde azalır böylece. Ekonomimiz büyürse rahat paylaşırız. Bunun için çalışıyoruz. Demek ki güven ve istikrar. Bir ülkede güven ve istikrar olmazsa hiçbir şey olmaz.Büyük bir darbeden başarıyla çıktık. Ağustos ayında 916 milyon dolar Türkiye'ye net sermaye girişi var. Bol keseden atanlara bakmayın.
İŞ YAPMAKTAN PROPAGANDA YAPMAYA VAKTİMİZ YOK
Türkiye bütün şartlar altında teröre rağmen, Suriye'ye rağmen, bölgedeki istikrarsızlıklara rağmen büyümeye devam ediyor. İhracat ve sermaye girişinden anlıyoruz. İhracat son 28 ayın en fazla ihracat artışı olduğu ayı yaşadık. Hem de yaklaşık yüzde 7. Avrupa'yla ihracat artışı ortalamanın üzerinde, yüzde 10,5 seviyelerinde artış sağlanmış. Demek ki söylenenler başka, olanlar başka. Olanları keşke olduğu gibi anlatabilsek sıkıntı kalmayacak. Doğru şekilde anlatmada bir özrümüz olduğu açık. İş yapmaktan propaganda yapmaya vaktimiz yok. Bunu siz yapacaksınız. Medya organlarıyla, muhattaplarınızla anlatacaksınız.
VATANDAŞ OLMASAYDI NE YAPACAKTINIZ?
Bankacılarımız, işadamlarımız, yatırımcılarımız, Türkiye'nin ekonomisinin kalbi burada. Peki ne yapmak lazım, siz bankacılar piyasanın gerisinden geliyorsunuz. Piyasanın önüne geçmeniz lazım. Arkadan takip etmek meziyet değil. Cepheye geçmek lazım. Vatandaş hepinizi korudu. 15 Temmuz'u vatandaş savuşturmasaydı ne yapacaktınız? Paranız da fiyakanız da işe yaramazdı. Vatandaş sizin işinizi gördü, siz de şimdi vatandaşın işini göreceksiniz. Öyle kredileri kısmakla, teminatları 2 yerine 5'e çıkarmakla olmaz. Millete güvenin kardeşim. Bu millet sözünün eri bir millettir. Ne kadar verdiniz paranız battı.
ÇEK DÜZENLEMESİ 2017'DE BAŞLAYACAK
En kolay çek sistemi olmasına rağmen yüzde 3.2 kayıp var. Çekte de düzenleme getirdik, karekod geliyor, inceleniyor, siciline geçmişine bakılıyor. yılbaşından itibaren uygulanacak. Hadi yine ödenmedi, bir ihtar alıyor, bir daha ödemezse hürriyeti kısıtlayıcı ceza bile var. Bunları yaparken bankalarımız ve iş dünyamızla konuştuk. İflas erteleme çıkardık, bunu da hemen sulandırdılar, ona da tedbir aldık. Hileli iflas erteleme yok. Piyasa ne olur ne olmaz belli değil hemen iflas erteleme alalım, ödemelerimizi durdurup keyfimize bakalım. İş hayatında böyle bir şey yok. Bir saniye bile durmak yok.
DEVLET İŞ HAYATINDAN ÇEKİLİYOR
Değerli katılımcılar, istihdamda esnek çalışma sistemine geçtik, uygulamaya başladık. Bağ-Kur yüzde 5 prim indirimi yaptık mı? Esnafların borçlarını yeniden taksitlendirdik mi, taksicilere kamyonculara ÖTV'siz araç yenileme getirdik mi? Daha ne?
Her şey karşılıklı. Sosyal devlet olmak önemli bir şey. Sosyal devlet demek vatandaşının her türlü derdiyle dertlenmek demek, yanında olmak demek. Sosyal yardımları biz 3 milyardan 24 milyara çıkardık. Şimdi vatandaşın evinde bakım hizmeti var. Evinden gidiyoruz alıyoruz tedavisini yapıyoruz. Müzmin bir hastalığı var hastane yerine evde tedavi olması lazım, bunları yapıyoruz. Ayrıca çalışan kadınlarımız için kreş ve gündüz bakım evleri özel teşvik veriyoruz. Yeni bir iş sahası. Yavaş yavaş iş hayatından devlet çekiliyor. Eskiden emniyet, adalet, eğitim ve sağlık. Şimdi emniyet adalet tamam, ikisinde de özel sektör devreye girmeye başladı. Eğitimde özel okulların oranı yüzde 14'e ulaştı. Sağlıkta hem devlet hem özel vermeye başladı. Bir süre sonra her iki alan da tamamen serbestleşmiş olacak. Emniyet ve adalet devletin asli görevleri arasında olmaya devam edecek.
HATASI OLAN VARSA GEREĞİNİ YAPACAĞIZ
İşadamlarımızın bankacılarımızın şunu iyi bilmesi lazım. Bu FETÖ darbe girişiminden sonra örgüt mensuplarını bütün alanlardan temizlemek için seferberlik başlattık. Ağırlıklı olarak devlette. Ordu, polis, yargı memurlar arasında her yerde. Belirli kriterleri dikkate alarak. Bir de iş hayatı var. İş hayatı hassas. İş hayatıyla ilgili ölçü şu. Bankacılar iyi dinlesin. ben bir çek verdim, FETÖ'cüyse bana hesap sorarlar mı? Böyle şey olur mu? Ölçümüz şu, biz kurum ve şirketleri cezalandıramayız, onlar üretiyor, ekonomiye katkı sağlıyor. Hatası olan varsa, onu sistem içinden alıp gereğini yapacağız. Kurum çalışmaya üretmeye devam edecek: Siz de onları kredilendirirken onlarla çalışırken bunu göz önünde bulundurun. Yüzde 100 garantiyle ticaret olmaz. Risk paylaşımı şart. Mühendislikte bir kural vardır. Emniyet kabul edilebilir risk seviyesi, risk kabul edilebilir emniyet seviyesidir.
Biz tedbirimizi alıyoruz kusura bakmayın. Biz sizden istediğiniz şartlarda para almak zorunda da kalmayız. Gerçek üretim ve ekonomiye daha fazla yoğunlaşalım. Alın terini akıl terine ayıralım.

 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.