banner213

Ak Parti'de kimse tek başına karar veremez

Ak Parti Kocaeli Milletvekili Cemil Yaman:

Ak Parti'de kimse tek başına karar veremez

AK Parti Kocaeli Milletvekili Cemil Yaman, meclisteki ilk röportajını Kulis Dergisi'yle yaptı. Henüz iki aylık vekilken, İçişleri komisyonunda görev alan Yaman, bir de Hakkari temsili milletvekili görevini de üstlenerek omuzlarındaki yükü arttırdı. Bu kadar yük arasında "nasıl milletvekili olacaksınız? Gebze bölgesine hakimiyetiniz ne derece olacak? İlçe kongrelerine müdahil olacak mısınız? gibi sorulara cevap veren Yaman: "AK Parti\'de kimse tek başına karar veremez. Ben hep şunu söylerim 'İslamın şartı 5 değil 7'dir. Bu iki şartta; Had bilmek ve bilmeyene bildirmektir" 

İşte o çok özel röportaj:

7 Haziran seçimlerinde başarısızlık olduğunu düşünüyor musunuz?

Biz bunu başarısızlık olarak görmüyoruz. Allah’ın bir lütfudur bu. Halk bizi uyardı. 'Kendinize gelin, çeki düzen verin, eksikleriniz var' dedi.  Sonuç olarak bizim eksik ve aksaklıklarımızı biz görmemiş olabiliriz. 7 Haziran’da %41 oy aldık ve bu yine çok büyük bir başarı ama tek başına iktidar olma gücü vermedi bize. Bizde bundan sonraki süreçte dersimize iyi çalıştık. Halkın bize vermek istediği mesajı AK Parti olarak, gerek Sayın Başbakanımız, Genel Merkezimiz, Bakanlarımız, Parti Teşkilatlarımız olarak en küçük birimden en üst seviyeye kadar hepimiz anladık ve gerekeni yaptık. 1 Kasım seçimlerimizde halkın istediği beyannameyi en iyi şekilde dile getirdik. Daha sonra dersimize iyi çalışacağımızı halka da ikna ettik.  Nitekim listelerde yani sonuçlarda ona göre şekillendi.

Aday olacağınıza garanti gözle baktınız mı?

Siyasette, özellikle AK Parti’de hiçbir şey önceden kesin olarak belli değildir. Partimiz Türkiye’de %50 oy almış güçlü bir partidir. Bizim modelimizde ki demokrasilerde, totaliter rejimlerde bu olabilir ama Türkiye gibi demokratik bir ülkede bu yoktur. Bu partide herkes Milletvekili olmak ister, herkes siyaset yapmak ister. Dolayısıyla bu duruma garanti gibi bakmak düşünülemez.

7 Haziran’da aday olmadınız fakat 1 Kasım seçimlerinde aday adayı oldunuz. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kamuoyundan böyle bir beklenti vardı. Ben bu yola çıkmadan benim çıkmamı isteyen STK’lar vardı. 

Fikrinizin değişmesini sağlayan unsurlar bu saydıklarınız mı?

Tabi ki bunlarda etkili oldu. Ben siyaset yapıyorum, siyaset yapmak için illa bir mevki, makam sahibi olmak gerekmiyor. Evet, kamuoyunda da böyle bir beklenti vardı. Hiçbir zaman görevden kaçmadım. Bana siz Belediye Başkanlığı yapamaz mısınız dendiğinde de yaparım dedim, çokta iyi yaparım dedim.  Nitekim Belediye Başkanı olduğumda çok iyi işler yaptığımı düşünüyorum.  Yani son olarak 1 Kasım’da partimiz bir liste açıkladı. Listede de 7 Haziran’da görmüş oldukları eksik ve aksaklıklar vardı. Bunları 1 Kasım’da Partimiz görerek ona göre bir liste analiz etti ve daha iyi bir sonuç ortaya çıktı. Benim için Milletvekili olmak ya da olmamak mühim değildi.
Sıranız itibariyle meclise gitmeniz kamuoyunda sürpriz olarak algılandı. Sizin için de bir sürpriz oldu mu?

Hayır, benim beklediğim bir sonuçtu. Kamuoyunda da sürpriz olarak algılandığını düşünmüyorum. Sahada 2002 ruhu vardı. Müthiş bir beklenti vardı halktan. Halk, 7 Haziran’da vermiş olduğu dersi iyi algıladığımızı görünce 1 Kasım’da sahip çıktı. 7 Haziran’da oy vermeyenlerin çoğu 1 Kasım'da oy verdi. Özellikle Kocaeli bölgesinde %10 oranında oyumuzu arttırdık. Yani 5 ayda Parti %10 oranında oyunu arttırdı. Biz 1 Kasım seçimlerinde kat kat çalıştık ama halkın da desteğini gördük. Bu konuda bizi yalnız bırakmadılar. Ben oyumuzun kesinlikle artacağına inanıyordum.  Ama Kocaeli ve civarında oyumuzun bu kadar artacağını düşünür müydünüz diye sorarsanız kesinlikle biz oyumuzun ciddi oranda artacağına emindik.  7 Haziran’da da ben sahadaydım, o zaman da şuan olduğu kadar çalıştım. 7 Haziran’da insanlar bizim elimizi sıkmaktan çekiniyordu, sırtını dönüyordu ama 1 Kasım’da kucakladılar, sahiplendiler. Teşkilatlarımız müthiş bir şekilde çalıştı. Herkes dersine iyi çalıştı. Dolayısıyla da ben sürpriz olarak görmedim.

Cemil Yaman'ı nasıl bir milletvekili olarak göreceğiz?

Cemil Yaman’ı Belediye Başkanlığından tanıyor zaten herkes. O günlerde ki Cemil Yaman ne ise şuanda da öyle bir Cemil Yaman göreceksiniz. Bu millet bizi buralara gönderdi. Ben üzülüyorum bu ülkenin bir dakika kaybedecek zamanı yok, etrafımız kan gölüne dönmüş, bütün coğrafyada sıkıntılarımız var. Dolayısıyla çok çalışmamız gerekiyor, çok çaba sarf etmemiz gerekiyor. Ben iki ayı geçkin süredir buradayım. Parlamento açık olduğu sürede hiçbir zaman kendi saatinde kapanmadı.  Bekleyen kanunlar, yasalar var. Bundan da hiçbir zaman rahatsızlık duymadım. Evet, çok çalışacağız,  Türkiye’nin yarınları için çok mücadele edeceğiz. Onun dışında bölgeyi Kocaeli’yi ihmal etmeyeceğiz. Yani seçim bölgemizi kesinlikle eksik bırakmayacağız. Başta Gebze bölgesi olmak üzere tüm Kocaeli’yi hafta sonları gelip bizzat göreceğiz.

Dilovası’nın ilk milletvekilisiniz. Bununla alakalı ne söylemek istersiniz?

Umuyorum ki daha çok milletvekili çıkar. Her bölgeden bunu çok isterim. Genç kardeşlerimizin, siyasi hedefi olan herkesin yarınlarını düşünüp doğru siyaset yapmalarını çok isterim.  Daha çok genciz, yolun başındayken yorulduk demek olmaz. Kocaeli’nin bütün bölgelerinde beklediğimden daha fazla bir beklenti gördük biz.

Yeni bir Milletvekilliği döneminiz var. Çok kısa bir süre geçmesine rağmen sürekli aktif olarak projeler içerisindesiniz bunun sebebi nedir?
Bütün milletvekili arkadaşlarımızın hepsi böyle aktif olarak çalışıyorlar. Kocaeli ekibi bir uyum içerisinde, tabi bu Ankara’da da gözüküyor. Kocaeli ekibinin Parlamentoda birlik ve beraberliği net bir şekilde belli oluyor. Türkiye’de üç bölgede milletvekili çıkaramadık bunu sizlerde biliyorsunuz. Doğal olarak üç bölgenin de milletvekiline ihtiyacı var. Oradaki vatandaşlarımızın gidecekleri bir kapısı olabilmesi için çabalıyoruz. Burada da Sayın Başbakanımız bizi uygun gördü. Sonuçta Ak Parti’de bu ülkenin bir parçasıdır.

Peki, Doğu ile alakalı projeleriniz var mıdır? Nelerdir?

Elbette ki çok ciddi çalışmalar yapıyoruz. Biliyorsunuz ki ben Ağrılı olmama rağmen daha önce Doğu’da hiç bulunmadım. Şuan Hakkâri ile ilgili yeni çalışmalara başlıyoruz. İlk önce orayı tanımamız lazım. Neresidir, nasıldır, orada ki halkın bizden beklediği nedir ilk olarak bunları çözmemiz lazım. Buraya gelen her arkadaşımızdan fikirler alıyoruz. Burada ki vatandaşlarımız için neler yapabiliriz önceliğimiz bu olacak. Hayat kalitelerini arttırmak adına neler yapabiliriz bunu araştırıyoruz.

İlk başta gözünüze çarpan, 'ben ilk olarak buradan başlayacağım' dediğiniz konu nedir?

Hakkâri Şehir merkezi coğrafi olarak gelişmeye pek müsait değil.

İçişlerinde ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Gelecek olan yasa tasarıları önce orada görüşülecek. Şu süreçte biz daha çok bu ilçeye odaklandık. Bütçe ve Türkiye’nin 4 yıllık seçim beyannamesi açıklandı. İç işleri komisyonumuzda önümüzdeki günlerde çalışmalarına başlayacak.

Daha önceki milletvekillerimiz Gebze bölgesine hâkim olmuşlardı. Sizden de böyle bir  aktif hakimiyet görecek miyiz?

Şuanda teşkilatlarımız müthiş bir şekilde çalışıyor. İlk olarak teşkilatlarımıza buradan teşekkür etmek istiyorum. Bütün seçimlerde tek başına, güçlü bir şekilde durdu. Bu teşkilatlarımızın da bir başarısıdır. Ben Gebze’yi Sokak Sokak, cadde cadde biliyorum. Bizim şuanda aksayan bir tarafımız yok gibi gözüküyor. Var olanları da biz kendi içimizde çözmeye çalışıyoruz. Ben bu düşünceye de pek yakın bakmıyorum, 'ben buradayım, işin merkezindeyim' bu çok hoş değil teşkilat adabına da uygun değil. Bu bir ekip görevidir. Eksik, aksaklıklarımız da varsa birlikte revize edeceğiz. Biz bir aileyiz, birlikte hareket etmek, bir olmak zorundayız.

Yakında İlçe Kongreleri olacak. Sizde ilçe kongrelerine müdahale eden bir vekil mi olacaksınız?

İSLAM'IN ŞARTI 5 DEĞİL 7'DİR

Benim şansıma ne düşerse onu yaşayacağım. Ben hep şunu dedim 'İslam’ın şartı 5 değil 7'dir. İnsanın haddini bilmesi çok önemlidir. O yüzden haddini bilmek ve haddini bilmeyene haddini bildirmek şarttır. Bu, hepimiz için geçerlidir, hepimizin haddini bilmesi gerekir, bu benim içinde çok önemlidir. Görev alanı, yetki alanı nedir. Ne fazla, ne az. Teşkilatçılığında adabı budur, ismi oradan geliyor. Hep birlikte eksikliklerimizi tamamlayacağız. 'Ben tek başına kararını veririm, tek başına müdahale ederim' diyenler daima kaybederler. Ak Parti’de asla böyle bir parti değildir.

Gebze’yi bekleyen bir proje var mıdır?

İlk olarak Anibal Kavşağı var. Alt geçidin İmam Hatip köprüsüne kadar uzatılması konusunda bir çalışmamız var. Asıl amacımız Gebze’ye yakışır bir giriş olması. Gebze Teknik Üniversitesinde diğer Fakültelerin yapılması gibi bir planımız var.  Bunun dışında Bilişim Vadisi konusunda bir çalışmamız var. Gebze bölgesi sanayi bölgesi olduğu için yükü ağır. Ulaşım ile ilgili sıkıntılarımız var.  Gebze’de de artık ulaşım her geçen gün sıkıntılarını belli ediyor. Bu sorunlarını şimdiden çözmek gerekiyor. Dilovası Körfez Geçiş Köprüsü ’de bitmek üzere, onu ve bağlantı yolları ile ilgili bir çalışmamız olacak. Kocaeli’nin tamamı böyle fakat özellikle Gebze bölgesi çok hızlı büyüyor. Çayırova her yıl 10 binin üzerinde nüfus alıyor. Yani Doğu’da 10 bin nüfuslu bir ilçe düşünün her yıl Çayırova’ya, Gebze’ye katılıyor. Dolasıyla her yıl bu yeni insanların yaşam alanını inşa etmek gerekiyor. Bu yeni kitlelerin eğitim, iş, ulaşım vs. alanlarını inşa etmemiz lazım. Bu yüzden de bizim bölgemizde siyaset yapan herkesin 5 dakika bile boş zamanı olmamalıdır. Nitekim Ak Parti Teşkilatlarımız da Kocaeli bölgesinde çok çok aktif.

Gebze’nin il olmasını ister misiniz?

İlk olarak il olunca neler oluyor ona karar vermek lazım. Türkiye’de şuan 81 vilayet var var sayalım ki bu 100’e çıktı, 100 il olduğunda Türkiye’nin sorunları çözülecek mi ilk olarak buradan başlamalıyız. Tabi bana göre yerel yönetimlerin güçlerindirilmesi gerekiyor. Genel olarak da vatandaş zaten buna bakıyor, benim sorunum burada çözülebiliyor mu diye bakar. Gebze için değil genel olarak bunları n söylüyorum tabi. Yeni il çok ciddi bir yük getiriyor. Örnek veriyorum Kocaeli 44 bile değildi, 12’e düştü hizmetler arttı mı aksadı mı ilk olarak bunlara bakmamız gerekiyor. Buradan da hizmetlerin arttığını görüyoruz. Bundan yola çıkarak bir yerde daha belediye kurmak çokta akıllıca değil. Sorun bu şekilde de çözülüyor. Tabi burada gerçekçi de olmak lazım Kocaeli Büyükşehir olduktan sonra Gebze çok ciddi yatırım aldı. Dilovası Belediye Başkanlığı da yaptım, oradan örnek vereyim. Dilovası Belediyesi yalnız yer altına 36 trilyon yatırım yapamazdı. Şöyle düşünmek lazım Gebze, Darıca, Dilovası, Çayırova bu dört ilçe için konuşuyorum, merkezle sorunlarını çözebiliyorlar mı ona bakılmalı il olmadan önce. Şunu da eklemek istiyorum Kocaeli coğrafi olarak küçük bir yer. Bir saatte bir baştan öbür başa gezebilirsin. Dolayısıyla yeni vilayetler çok zor, ama Gebze’nin her geçen gün nüfusunda artış görüyoruz. Bizim de ona göre planlamalar yapmamız lazım. Şuan da trafik sorunu var, bunu şimdiden çözmek lazım. Yoksa bu yarın daha da büyüyecek. Vatandaşın kaliteli yaşamına çözüm bulmamız gerekiyor. Ak Parti’de zaten yeni vilayetlere çok sıcak bakmıyor. Tabi Ankara’da Gebze için böyle bir çalışma olacaksa bende isterim, çokta memnun olurum. Ama şuan Türkiye gündeminde böyle bir şey yok.

Kocaeli Sanayi bölgesi, burada yaşayan sanayicilerle ilgili sürpriz bir projeniz var mıdır?

Gebze bölgemizin Organize Sanayisi çok miktarda. Ben bunu öteden beri söylüyorum, Gebze’de sanayi yükünün bu kadar çok ağır olmasını doğru bulmuyorum. Hele ki yeni sanayi bölgeleri hiç oluşturulmamalıdır. Zaten hükümetimizde bu konuya el atmıştır ve yeni sanayi bölgelerine artık izin vermemektedir. Yeni sanayi bölgelerini Anadolu’ya doğru, Sakarya’dan sonraki vilayetlere doğru kaydırmak gerekiyor. Her vilayete organize sanayi bölgesi kuruluyor. Tabi bu daha çok Anadolu içine doğru. Ama bizim şehrimiz Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biridir, gerçekten birçok özelliği bir arada bulunan bir şehir Kocaeli.
Kulis Dergisi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.