banner213

Davutoğlu Kültürel Kalkınma Programı'nı açıkladı!

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Sürdürülebilir Kültürel Kalkınma programında konuştu.

Davutoğlu Kültürel Kalkınma Programı'nı açıkladı!

Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları;
Eskiden akıl kelimesi gündeme geldiğinde sadece rasyonelite değil, onun yürek boyutu da gündeme gelirdi. Güzele aşık olabilmesi insanın farkıdır. Gönlümüze yansımayan bir şiir, şiir niteliği taşıyabilir mi? 
Tüm sanatlar insan doğasını en güzel şekilde yansıtmak için sergilenirler. İnsanoğlunu diğer varlıklardan ayıran en temel vasıf estetik bilgisinin olmasıdır. Estetikten soyutlanmış bir siyasetin de anlamı olmadığı görüşündeyim. Büyük saldırılar haline gelen Moğol göçlerini düşünün. Siyaset estetistikle bir araya geldiği zaman güzelleşir. Bizim dünyamızda sanatçı siyasetçi ilişkisi birliktelik ve birbiri ile dünyayı güzelleştirme çabasının bir sonucudur. 
"EYLEM PLANI HAZIRLADIK"
Bu çerçevede sizlerle çok kez daha bir araya geleceğiz. Hep insani kalkınma ile kültürel kalkınmanın ayrılmaz parçalar olduğunu belirtirim. Biz kalkınma kavramının içini salt ekonomik kalkınma ile değil kültürel kalkınma anlamında da değerlendiriyoruz. Niceliksel kalkınma hamlelerine yeni nesil reformlarla kültürel boyutu daha derinlikli şekilde yerleştirme kararı aldık. Sizinle de istişare etmek üzere bir eylem planı hazırladık. Esas itibariyle bugün bir araya gelişimiz üzerinde çalıştığımız bir eylem planına sizleri dahil etmek. 
İlişkimiz davet eden edilen ilişki değil, 4 yıl ve daha sonraki yıllara yansıyacak bir ortak çabaya davettir. Birlikte yapacağız. Birlikte mücadele edeceğiz. Geliniz birlikte hayatımızı daha da güzelleştirelim. 
Hz. Mevlana'nın güzel beyitleri Anadolu'nun en bunalımlı günlerinde yazmıştır. Bizim devlet adamı olarak en önemli görevimiz toplumun huzurunu teslim etmek ve yaygınlaştırmaktır.
"GELİNİZ SİYASETİ, DEVLET DİLİNİ GÜZELLEŞTİRELİM"
Geliniz siyaseti, devlet dilini güzelleştirelim. Her türlü hayat tarzına saygı içinde birlikte yaşama kültürünü sağlayalım.  
14 yıllık başarılarımızın arkasında ahde vefa ve söze sadakat var. 
Mısır Medeniyeti gibi köklü bir coğrafya 400 yıl boyunca İstanbul'dan kontrol edildi. Hükümetimizin eylem planında bütün bu unsurların yansımana önem verdik. Bu unsurların hepsini kapsayan ünite şehir hayatıdır. 
BİR ÜLKENİN GÜCÜNÜN GÖSTERGESİ...
Vatandaşlarımızın hak ve özgrlük alanlarını geliştiren pek çok adım attık. Güçlü ülke sadece askeri anlamda güçlü ülke demek değildir. Tarihi ve kültürel değerlerine verdiği değerler de bir ülkenin gücünün göstergesidir.
Bir medeniyetin değerlerinin taşıyıcısı tabiki insandır ve bunun içerisinde de sanatkarlardır. Biz hükümet olarak her alanda vatandaşlarımızın hizmetnde olmayı sonuna kadar sürdüreceğiz. Medeniyetimizin en önemli nişanı şehirlerdir.
PEK ÇOK PROJEYE İMZA ATTIK
Şehit kimliği olan çok sayıda kimliği var. Şehirlerimizin her birisine gittiğimizde o şehri aşkla sevecek bir unsur bulurum. Güzeli gördüğünüzde o güzellikle birleşiyorsunuz. Bizim şehirlerimiz de bu güzelliği bizlere sunuyor. 2023 vizyonumuz doğrultusunda şehirlerimizi müreffeh şehirler halinde getirmek istiyoruz. Altyapı konut ve ulaşım alanında şehirlerimiz adına bir çok projeye imza attık. Medeniyet değerlerimize sahip çıktık onları geleceğe taşımaya devam edeceğiz. 
Külütrel Kalakınma Eylem planımızın çatısı 8 ana stratejik alandan oluşur. Her biri aynı zamanda bir hedeftir. Şehirlerimizdeki tarihi miras tarumar edildi. Bunların ihyası hepimiz için en büyük görevdir. Diyarbakır'da tarihi yapılar terör örgütleri tarafından barbarca tahrip edildi. Şehirlerimiz kültürel ihya planımızın odak noktaları olacak.
KİTAP KOKUSUNUN HER ELE SİNMESİ LAZIM
Başkent Ankara'da Anadolu Kültür Merkezi'ni inşa edeceğiz. Müzeciliğin teşviki için gerekli adımları atacağız. Her ilimizin büyük bir kütüphaneye sahip olması için çalışacağız. Her şehrimizde şehrin ana sembollerinden biri olacak şekilde kütüphaneler inşa edeceğiz. Hayatımda taşıdığım hiçbir çanta içinde kitap olmadan taşınmadı. Buradan bütün gençlerimize mnereye giderlerse gitsinler yanlarında bir kitap bulunudrmalarını tavsiye ederim. Biz kitap kokusuyla büyüdük. Kitap kokusunun her ele sinmesi lazım.
ÖZEL TİYATROLARA 9 MİLYON LİRA DESTEK
Rami Kütüphanesi projesini hayata geçireceğiz. Türkiye'nin en büyük kütüphanesi yapacağız. Külütrel mirasımızın geleceğe aktarılması için dijital bir çalışma yapacağız. Külütrel hayatın zenginleştirilmezi için 81 ilimize en az bir tiyatro sahnesi kazandıracağız. 2016 yılında özel tiyatrolara 9 milyon lira destek vereceğiz.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.