banner213

‘Sahurda bol bol salatalık yiyin’

Gebze İlçe Sağlık Müdürü Şakir Saldırıcı, Ramazan ayında dikkat edilmesi gereken hususlarla alakalı Kulis Dergisi’nin sorularını cevapladı. Zeynel Oğuz’a konuşan Saldırıcı, “Salatalık su deposudur. Özellikle biz bütün yakın çevremize veya ulaştığımız insanlara sahurda salatalık yemelerini öneriyoruz. Salatalık yavaş salınımlı tabletler gibidir. Yani siz sahurda iki tane salatalık yerseniz onun içerdiği suyu vücudunuz tüm gün boyunca kullanır” dedi. İşte Ramazan ayında dikkat edilmesi gereken başlıca hususlar:

‘Sahurda bol bol salatalık yiyin’

Ramazan ayında sağlık açısından dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir?

Öncelikle iftara mutlaka hafif gıdalarla başlamak gerek. Özellikle yağlı ağır gıdalar biraz daha iştahlı ve kilolu vatandaşlara ciddi kalp ve damar hastalıkları yönünden sıkıntı yapabilir. Güneşin altında fazla kalmamalarını tavsiye ediyoruz.

Sahurda ve iftarda dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir?

İftar için yiyeceğimiz öğünlere hafif başlamak sonrasında yine bir şeyler yemeye devam etmek insan sağlığı açısından önemli. Fakat bence çok daha önemlisi sahur. Zira eğer sahur yapmazsanız ki insanların birçoğunda şöyle bir alışkanlı var: Saat :01.00 gibi gece 12:00 gibi sahur yapıp yatmak ta iftara kadar bedeni aç bırakmak gibi bir durum  oluşuyor. Şimdi eğer siz o saatlerde sahur yapar yer ve yatarsanız iftar saati çok geç saatlere tekabül ediyor. Aç kalınan süre çok uzun bir süre. Biz tıbben biliyoruz ki uzun açlık periyotları pankreasa hasar verecek derece de sıkıntılı bir süreç başlatabiliyor. Yani siz eğer şeker hastası olmak istiyorsanız pankreasınızın bozulmasını istiyorsanız kendinizi uzun süre aç bırakın. Bu ciddi bir sıkıntı oluşturacak. Peygamber Efendimiz (S.A.V) sahurda bereket vardır. Sahur yapınız demiştir. Yani sahur yapılmasına neredeyse emretmiştir. Uzun açlık periyotları ile insanlar iyi bir şey yapmaya çalışırken, hayırlı bir hal olmaya çalışırken kendisine zarar vermesin. Uzun açlık periyotları pankreası hasta eder. Hatırlayın  Cumhurbaşkanımız Başbakan iken bir oruç gününde arabanın içerisinde kilitli kaldı. Bir zafiyet geçirdi. Böyle zafiyetler geçirebilirsiniz. Her hangi bir yerde yalnızsanız o zafiyeti geçirdiğiniz anda size yardım ulaşılmazsa Allah korusun vefat bile edebilirsiniz. Eğer vefat ederseniz  tutacağınız oruçların faydası ve katkısı olmayacaktır. İnsan bilmekle, öğrenmekle hükümlüdür. Onun için ramazanın en önemli hususunun mutlaka erken yatıp sahursa kalkıp vaktinde sahur yapak olduğunu düşünüyorum. Eğer vaktinde sahur yaparsanız o zaman tüm vücudunuzu mide ve sindirim sisteminizi korumuş olursunuz. Hem pankreasınızın da bozulmaması içinde güzel bir eylem gerçekleştirirsiniz.

Ramazan ayında sıcak havalarda ekstra önlem alınması gerekir mi?

Özellikle bu her insan için geçerli olmamakla beraber kilolu, hiper tansiyonu, kalp damar hastalığı olan insanların sıcak havalarda çok daha dikkatli olması ve sıcaktan korunması gerekir. Sıcakla beraber vücut ısımızda orantılı olarak artar. Bu artışın sonucunda da vücutlarımız terler. Yani su kaybederiz. Su kaybı çok önemlidir. Tıp dilinde buna Dehidratasyon denir. Dehidratasyon kişiyi ölüme götürür. Dolayısıyla sonuçları vahimdir. Bu bağlamda ramazan için eğer kilo sorunu olan şişman, obez veya şişmana yakın olan insanlarımızın sıcaktan mümkün mertebe korunmaları iftar ve sahurda suyu mutlaka tüketmeleri bol su almaları gerekir. Bunun yanı sıra çok güzel su deposu olan salatalıktan zengin beslenmelerini öneriyoruz. Salatalık su deposudur. Özellikle biz bütün yakın çevremize veya ulaştığımız insanlara sahurda salatalık yemelerini öneriyoruz. Salatalık yavaş salınımlı tabletler gibidir. Yani siz sahurda iki tane salatalık yerseniz onun içerdiği suyu vücudunuz tüm gün boyunca kullanır. Yavaş yavaş salımlı şekilde. Salatalık mutlaka öğünlerde olsun ve sahurda da bir iki mümkünse üç dört tane salatalık tüketmeyi öneriyoruz kesinlikle.

Oruç tutmanın beraberinde getirdiği rahatsızlıklar nelerdir? Acillere hangi konu üzerinden hastalar geliyor?

 

Kronik hastalığı olup düzenli ilaç kullanmak durumunda olan hastalarımız var. Bunların sadece diyabet hastaları olması şart değil. Diğer bir takım kalp damar rahatsızlığı olan insanlarımız veya başkaca kronik hastalığı olan yine ilaç kullanımları gün içerisinde tekabül eden insanlarımızın oruç tutmaları uygun değil açıkçası. İnsanlarımız medeni cesaret gösteriyorlar. Hasta oldukları halde de yani bu ramazan ayı senede bir geliyor. Ben bu ibadetimi ifa etmek istiyorum. Orucumu tutmak istiyorum deyip tedavilerini  safsaklıyorlar. İlaç kullanımlarını öteliyorlar. Bu durum kendi kronik hastalıklarının daha da derinleşmesine sebep veriyor. Bu çok önemli bir husus. Yani eğer bir kişinin kronik hastalığı varsa ve bunun için düzenli ilaç kullanımı gerekiyorsa buna mutlaka devam etmeli. Kişi gönülden oruç tutmaya elbette ramazan ayında hevesli oluyor. Ramazan’ın böyle kutsal bir ay olduğu hepimizin bilincindeyiz. Ama bilincinde olmamız gereken bir husus daha var ki. Bedenimizi korumalıyız. Bedenlerimiz dünyada bize hizmet eden araçlardır. Araçlarımızın bakımlarını yapmazsak yolda kalabiliriz. Araçsız kalabiliriz. İnsan araçsız kalırsa bu eşittir ölüm. Eğer yolda kalırsa mevcut hastalığının daha da derinleşmesi daha da vahim bir hal alması demektir. İkisi de aklını kullanan insanın yapmaması gereken şeylerdir. Onun için bir takım rahatsızlığı olup ta neye karar vereceğini bilemeyen arkadaşlarımızın bizlere hastanelerimize aile hekimliklerimize veya kendi hekimlerine mutlaka danışmaları, oruç tutup tutmamalarının kendilerine ne kadar uygun olduğunu öğrenmeleri öğrendiklerine de riayet etmeleri gerekir.

Bölgemizde Ramazan ayında sağlık görevlilerine ekstra bir görev düşüyor mu?

Ramazan ayı boyunca ekstra bir görev gibi bir hükümlülük yok. Böyle bir uygulamamızda yok. Sadece hastane acillerimizi her zaman teyakkuzdadır. Zira iftar açıldıktan sonra hastane acillerimizde bir patlama yaşanır. Çünkü iftar yemekleri ön hazırlıklı yapılır. Yani aç insanı alışverişe gönderin. Gereğinden iki kat daha fazla alıcaktır. Aç insan sofra hazırlarken de yiyeceğinden çok daha fazla şey hazırlar. Sofralarımızın özel bir süsü olur. Tüm bunlar doğaldır. Fakat kendimizi kontrol edemezsek, ondan sonra hastane acillerinde kendimizi bulmamız da an meselesi. Onun için iftarlara tekrar söylüyorum. Mutlaka hafif gıdalarla başlanmalı. Bizim broşürlerimizde de yazdığımız gibi peynir, domates, zeytin gibi kahvaltılıklar çorba gibi hafif yemeklerle mutlaka iftara başlamalı.  dakika gibi bir 10-15 dakika süre geçirip ondan sonra az yağlı vs yemeklere müracaat edilebilir. İşin bir güzel tarafında var bunu da bilin. Yemeğe oturur ve ara vermeden yerseniz mutlaka çok yersiniz. Ama yemeğe bir başlangıç yapar ve bir ara verebilirseniz o zaman yiyeceğinizden çok daha az yemek yersiniz. Bir ufak iştahınız törpülenmiş olur. Başladığınız ön gıdalarla. Ama mutlaka bir ara vermeniz lazım. Ara vermeden başladığınız gibi çorba, ana yemek, tatlı ve devamında da ikramlar gelir. iftar sofralarımız zengindir. Sizde durmadan yemeğe devam ederseniz ciddi sıkıntılarla muhatap olabilirsiniz.

Kaynak: Kulis Dergisi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.