banner213

Plastikçileri toparlayıcı aday

İş, siyaset ve spor dallarında yıllarca adından başarıyla söz ettirmeyi başaran Can Lift ortaklarından Nuri Yılmaz, Gebze Plastikçiler OSB Yönetim Kurulu Başkanlığı için kolları sıvadı.

Plastikçileri toparlayıcı aday

OSB içerisinde yıllardır çözülemeyen sorunları tek tek tespit edip, bütün sorunlara çözüm önerileri sunan ve sanayicelere yepyeni projeler üreten Yılmaz, seçimin toparlayıcı adayı olarak sanayicilerden bir şans ricasında bulundu.

İşte Nuri Yılmaz ile yaptığımız o özel röportajın ayrıntıları;

Neden aday olmayı düşünüyorsunuz?

Yönetimler bir bayrak yarışıdır. Değişimler yeni heyecanları birlikte getirir. Amacımız kaç dönem yönetimde kaldığımızla övünmek değil. Bugüne kadar yapılmış olanlara ne kadar ilave yaparak üyelerimiz ve OSB'mizi hangi noktaya getirdiğimizle anılmaktır. Bu nedenle başkanın görev süresini 3 olağan kurulla sınırlandıracağız.

Seçilirseniz ne gibi hizmetler yapacaksınız?

KÜÇÜK DEĞİŞİKLİKLERLE BAŞARILARA İMZA ATABİLİRİZ

Öncelikle arkadaşlarımla beraber iyi bir yönetim sergilemek istiyoruz. Çünkü, iyi yönetim; şeffaflık, sorumluluk, etkinlik, tarafsızlık ve katılımın artırılması gibi hedefleri ortaya koyar. İyi yönetim, OSB'mizin kurumsal yapısını güçlendirmenin önemli bir yoludur. Ülkemizin kalkınmasında şüphesiz sanayinin önemi çok büyüktür. Ancak günümüzde sanayiden beklenen sadece üretim, verimlilik, istihdam yaratma ve karlılık değildir. Bugünün sanayicileri olarak bizler ülke  ve bölgesel kalkınmanın ana unsuru olmanın yanında eğitim, çevre, kültür, ve adil paylaşım gibi konularda da anlam bulmaya başladık. Biliyoruz ki yeterli eğitim sağlanmadan çalışanların niteliği geliştirilmeden, kısaca geleceğe en büyük yatırımı gözardı ederek ancak küçük değişikliklere ve başarılara imza atabiliriz.

Eğitim, çevre, kültür, adil paylaşımı hayata nasıl geçirebilecek siniz?

OSB'lerimiz birer teknoloji merkezine dönüşmeli. Bununla ilgili alt yapıyı biran önce kurmalıyız. O helde OSB'mizi bir 'kazan kazan' modeline nasıl çevirebiliriz onu irdelememiz lazım. Öncelikle nitelikli eleman sektörümüzde ciddi sorundur. Bizlerin tecrübeleriyle donatılmış yeni tasarımcılar için nasıl yatırım yaparız. Çünkü sonucunda bizlerin daha rekabetçi, daha karlı işletmeler haline gelmesi, istihdamın artırılması ve ülkemizin büyümesine kendi alanımızda katkıda bulunulması gerekmektedir.  İnsana ve teknolojiye yatırım yapamayan işletmeler geleceği yakalayamaz. O nedenle bölgemizde bulunan sanat okuluna ve kurulma aşamasında olan arge merkezine önem vermemiz gerekmektedir. Ayrıca kuracağımız sanat galerimiz ile hem sanayicimizin, hemde sanatçılarımızın koleksiyonlarını sergileme imkanı olacaktır. Daimi stantlarımızda OSB'mizde üretim yapan firmalarının ürünlerini sergileyerek sanayicinin birbirini tanımasını ve ticaret yapabilme imkanını sağlayacağız. Konusunda uzman kişilerle yapılacak panellerle şirketlerin merak ettiği pek çok konuda bilgilendirmeleri yapılacaktır. Kuracağımız hukuk birimi hem OSB'mize hukuki konularda danışmanlık yapacak, aynı zamanda sanayicimizin hukuki konularında da yardımcı olacaktır. Bir diğer hizmetimiz; teşvik, yatırım, hibe kredileri, AR-GE, KOSGEP ve fuarlar gibi konularda sanayicimize bedelsiz hizmet ofisi kuracağız.

Çalışan bayanlar için herhangi bir projeniz var mı? 

OSB'YE KREŞ YAPACAĞIZ

Kadının ülke ekonomisene katkısı ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin bir örneği olacak şekilde çocuklarından koparmadan, işletmelerinde verimliliği düşürmeden, küçük adımlarla örnek bir OSB olabiliriz. Bu da OSB'mize yakışır bir kreşle çözülebilir. Biz en kısa zamanda sağlıklı bir kreş yapacağız ve yönetciler olarak huzur hakkımızı kreşe bağışlayacağız.

OSB'nin kaynakları hakkında ne düşünüyor sunuz?

Amacımız vaziyeti idare etmek değil, kaynakların yönetiminde üyelerimizin gözetim ve denetimini sağlayacak kurumsal yapıları oluşturmayı hedefliyoruz. Bu nedenle tüm varlıklarımızı ihale yönetimi ve geniş katılımlı pazarlık sistemi ile değerlendireceğiz. Bu yöntem gelirimizin ciddi bir şekilde artmasını sağlayacaktır. Çünkü mali şeffaflık ve hesap verebilirlik temel ilkemiz diyebiliyorsak bu kurumsal yapılara ihtiyacımız var. Ayrıca projelerimizin yapılanmasında ve uygulanmasında üyelerimizin geniş katılımını sağlayacak bir yapılanmayı ön görüyoruz.

Yerli otomobille ilgili neler söylemek istersiniz?

YERLİ OTOMOBİLE KARŞI OLMAK MÜMKÜN DEĞİL

Ülkeler markalarıyla ve teknolojik ürünleriyle kabul gören buluşlarıyla anılır ve tanınır. Bakınız; Profesör Doktor Aziz Sancar Kimya dalında Nobel ödülünü kazandı. Tüm dünya ayakta alkışladı. Artık kebabıyla, döneriyle, lahmacunuyla anılan ülke olmak istemiyoruz. O nedenle teknolojik ürüne karşı olmak mümkün mü? muhakkak ki her çıkışın bir başlangıcı olacaktır. Zamanla otomobilimizinde yerlilik oranı yüzde 100'e gelecek ve tüm dünyada satılan, kabul gören bir ürün olacaktır.

Son olarak okurlarımıza iletmek istediğiniz mesaj var mı?

Organizemizin kuruluşundan bu güne kadar emeği geçenleri şükran ve minnetle anıyor ve teşekkür ediyoruz. Tekrar söylüyorum. Yönetimler bir bayrak yarışıdır. Değişimler yeni heyecanları birlikte getirir. En önemli hedef; o yönetim bu yönetim olmak değil. Hedeflerde biz olmayı sağlayabilmektir. Bu düşüncelerimizi gerçekleştirebilmemiz için sanayicilerimizden bir şans istiyoruz.

Nuri Yılmaz kimdir?
1954 Giresun Şebinkarahisar doğumlu olan Nuri Yılmaz, 2 yaşında İstanbul'a geldi. Bütün tahsilini İstanbul'da tamamladı. 21 yaşında özel sektörde imalat sorumluluğunda başlayan Yılmaz, 1 yıl içerisinde çalıştığı firmanın genel müdürü oldu. Daha sonra kendi iş yerlerini kuran Yılmaz, 1989 yılında ise Pancar Motoru'nda görev aldı. Aynı zamanda siyasetle de yakinen ilgilenen Yılmaz, 1991 yılında Doğru Yol Partisi'nden milletvekli aday adayı oldu. İş ve siyasetin dışında uzun dönem spor yapan Yılmaz, lise çağlarında başladığı Tekvando sporunda Türkiye'nin ilk Tekvandocuları arasında yerini aldı. 28 sene önce Gebze Plastikçiler OSB'de bulunan Can Lift firmasını kuran ve halen buranın kurucu ortağı olan Yılmaz evli ve iki kız çocuğu babası.  KULİS DERGİSİ


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.