banner213

Bu Değere Sahip Çıkalım

Darıca Hayvanat Bahçesi 650 bin ziyaretçi bekliyor.

Bu Değere Sahip Çıkalım

Yılda 600 ila 650 bin ziyaretçi bekleyen Darıca Hayvanat Bahçesi’ni ortalama 450-500 bin kişi ziyaret ediyor. Nesli tükenmekte olan hayvanlar ve bitkileri koruyan bu değere gerekli hassasiyetin gösterilmesi bekleniyor.   
Darıca Faruk Yalçın Hayvanlar Âlemi ve Botanik Parkı Eğitim ve Pazarlama Müdürü Gökmen Aydın Kulis Dergisine çok özel açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin ilk özel hayvanat bahçesi olan Darıca Hayvanat Bahçesi ile alakalı merak eden soruları cevaplayan müdür Gökmen Ayın, Türkiye için önem arz eden hayvanat bahçesine kurucusu olan rahmetli Faruk Yalçın’ın yıllarca maddi destek ve çok efor harcadığını belirterek, özellikle hayvan ve bitki severlerin daha fazla ilgi göstermesi gerektiğine değindi. 
İşte Darıca Hayvanat Bahçesi ile alakalı daha önce hiçbir yerde duymadığınız o bilgilerin ayrıntıları:
Darıca Hayvanat Bahçesi ne zaman kuruldu?

1990 yılında rahmetli Faruk Yalçın’ın girişimi doğrultusunda kuş cenneti edasıyla başladı, ama halka açılması 3 yıl sürdü. 1993 yılında ise halka açıldı. 23 yıldır varız. 23 yıldır belirgin özellikleri olan ilklerin ve enlerin alanı diyebiliriz. Çünkü Türkiye’nin ilk özel hayvanat bahçesi olma özelliğini taşıyoruz ve şuan özel hayvanat bahçeleri arasında tekiz. Türkiye’nin en çok türü barındıran hayvanat bahçesi olmanın yanında, Türkiye’de bir hayvanat bahçesiyle botanik parkın buluştuğu tek nokta özelliğini de taşıyoruz. Çünkü 600 türde 8 bin bitkinin bulunduğu ve egzotik bitkinin olduğu önemli botanik bahçelerimiz var. Ama hayvanlar sürekli aynı ortamda buluşmuyor. Bir de Faruk Bey gittiği her ülkeden önemli ve nadir olan bitkileri buraya getirmiş, o nedenle burada eşsiz bir bitki çeşidi var. Önce botanik kısmını halletmiş, sonra hayvan barınaklarını bu alan içerisine yerleştirmiş. Kurduktan kısa bir süre sonra da  Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumlar Birliği ne’de üye yapmış. Bu onun ileri görüşlülüğünü gösterir. Çünkü bu sayede daha 90’lı yıllarda hayvan getirme konusunda uluslararası standartları yakalamış. Mesela bizim hayvanat bahçemizdeki Gergedan barınağı 3 buçuk dönüm. Beş yüz metrekare kapalı, üç dönümde açık alan var. 

Kaç personel görev yapıyor?
Burada yaz döneminde 130 kişi çalışıyor. Kışın ise 100 ile 90 arasında personelimiz görev yapıyor. Burası beş tane birimden oluşuyor. Hayvan yönetimi, muhasebe, satış alanları, eğitim pazarlama ve teknik işler. İçerideki yapılan inşaatı bile bizim kendimiz yapıyoruz. Koşullar, her şey uzmanlar tarafından belirtiliyor. Hayvan buraya geldiği zaman onun yaz, kış nasıl bir kapalı alana, nasıl bir açık alanda gereksim duyacak, havuzu kaç metre olacak, havuza bir megil mi olacak, merdivende mi inecek gibi bunların hepsi oradaki bitki torak cinsi her şey uluslararası standartlar içerisinde. Güvenlik önemleri de Türkiye’deki iş güvenliği yasasına uygun. Hatta Türk insanı düşünülerek 90 cm ise biz onu 130 cm yapıp arttırmışızdır. Nedeni bizde ender tükenme tehlikesi altında olan bir hayvan var. İnsanoğlu meraklı bir canlı, mutlaka dokunmak, hmek, duymak istiyor. Ne kadar uyarı tabelası da yapsanız önlem almadığınız zaman istenmedik bir olayla karşılaşabilirsiniz. 23 yıldır burada sadece bir kez küçük bir sıyırıkla atlattık. Geçtiğimiz günlerde olan durum. Onunda dışında bir sıkıntı yaşamadık. Faruk bey gerçekten burayı hazırlarken ileri görüşlülüğe yürümüş. 

Hayvanların günlük gıda tüketimi rakamsal olarak nedir?
Bizim burada havlarımız günde toplamda 800 kilogram meyve sebze tüketiyor. Ayda 5 ton kırmızı et, 3 ton balık, 3 ton beyaz et tüketiyoruz. Tonlarca arpa, buğday, yulaf, yonca ve palet yem her şey veriliyor. 

Maddi destek nasıl sağlanıyor?
Maddi destek kendi bünyemizden sağlanıyor. Giriş ücretleri ile karşılanıyor. Ama dünyanın her yerinde hayvanat bahçeleri zarar eder. Ne kadar iyi bütçesi olursa olsun gideri çok olduğu için zarar eder. Çünkü canlı kitlesi var, tür ne kadar fazla ise gider o kadar fazla. Yazı seven hayvanı kışın ısıtmak zorundasınız, kışı seven hayvanı yazın soğutmak zorundasınız. Aylık neredeyse kışın 90 bin TL’ye yakın doğalgaz faturası 70 bin civarında da elektrik faturası ödüyoruz. Yıl’a vurduğumuz zaman ortalamasını alırsak yılda ortalama 50 bin lira doğalgaz 40 bin liraya yakın da elektrik faturası neredeyse 20 bin lira ya da yakın su faturası ödüyoruz. Bunların hepsi bir maliyet. Aylık 800 bin TL’ye yakın bir giderimiz var. İşte burada 7 veya 8 aylık bir giriş var. 7 ay bunu karşılayabiliyor. Ama kalan 5 ayda karşılamıyor. Karşılamadığı için krediyle yâda aile bu zamana kadar kendi cebinden buradan para almadan destek yapmış. Faruk Bey burası kurulduğundan itibaren kendi cebinden iki yüz milyon lira harcamıştır. 

Toplamda hayvan sayısı kaç? Yaza hazırlık başladı mı?
Hayvanat bahçesinde toplamda 3 bin 600 hayvan var. Yazlık bahçeler öncelikle kış boyunca içeride kalan, yâda kışın sadece sıcak havalarda dışarı çıkan hayvanlara ait olan yazlık bahçeler hazır. Buranın en önemli özelliği hayvan doğal yaşamdan gelmedi. Hepsi hayvanat bahçesinde doğmuş ve büyümüş. İkinci özelliğimiz ise Orman Su İşleri Bakanlığından ruhsatlandırılmış tek hayvanat bahçesi.

Ziyaretçi sayısı nedir ve giriş ücretleri ne kadar?
Buraya yılda 600 ile 650 bin ziyaretçi getirebilirsek ki kapasitemizde o kadar. Kafa kafaya o yılı atlatırız. Ama şuan bize gelen ziyaretçi sayısı 450 bin ile 500 bin arasında. En çok pazar günü ziyaretler oluyor. Giriş ücretlerimiz yetişkin 32 TL, öğrenci 25 TL, 0,4 yaş arası da ücretsiz. Okulla birlikte gelindiği zamanda öğrenci de 12 TL velide. Öğretmenler zaten ücretsiz.

Faruk Yalçın kimdir?
3 milyar doları aşkın servetiyle Türkiye'nin en zengin 19. kişisi, dünyanın ise 749. zengini olarak Forbes listesine de adını yazdıran Faruk Yalçın, 85 yıllık hayatını geçtiğimiz hafta İsviçre'nin Zürih kentinde noktalayarak, aramızdan ayrıldı. Yalçın, ardında çok büyük bir servet, binlerce hayvanın bulunduğu bir hayvanat bahçesi ve Fenerbahçe'ye duyduğu büyük sevgiyi bıraktı.
Cumhuriyet'in ilan edildiği yıl, Cumhuriyet'in en çok ihmal ettiği bir bölgenin en büyük şehrinde, Diyarbakır'da doğdu Faruk Yalçın. Daha sonra asker babasının mesleği nedeniyle Türkiye'nin dört bir tarafını gezdi, iflah olmaz hayvan ve doğa sevgisine ise henüz çocuk yaşta tutuldu. Hayatını değiştiren, kazandığı burs oldu. Devlet Demiryolları'nın bursunu kazanarak, İsviçre'ye gitti ve orada mühendislik eğitimi aldı. Türkiye'ye döndüğünde takvim yaprakları 1963'ü gösteriyordu.
İş hayatına çok hızlı girdi, kurduğu taşeron şirketle Amerikan şirketlerinin işlerini yapmaya başladı, bir yandan da yıllar sonra neredeyse sıfatı haline gelen 'NATO müteahhidi' unvanını hak edercesine, NATO'yla ilişkiler geliştirmeye.
İlk bilgisayar sistemli makinelerin kullanıldığı Makyal İnşaat şirketiyle 'merhaba' dediği Türk sanayi hayatı yıllar sonra onu sadece Türkiye'nin değil, dünyanın en zenginleri arasına yükseltecekti.

İLKLERİN ADAMI
Faruk Yalçın, Türkiye'ye ilkleri getiren ender sanayicilerinden. Yurtdışındaki güçlü bağlantılarını her zaman Türkiye yararına kullanan Yalçın, beş bilgisayarla başladığı teknolojiyi kullanma eğilimini yıllar içinde bir yaşam alışkanlığı haline getirdi.
Çalıştığı Amerikan, Fransız, İsviçreli ve Alman firmalarıyla yaptığı işler, onu yüksek teknolojiyle tanıştırdı. Bu arada tanıştığı önemli isimler, ona NATO ile ilişkilerin de yolunu açtı.
Hemen projelerini hazırladı ve kendi tabiriyle 'işleri kaptı'. Yıllar içinde şirketler grubu haline gelen ve yıllarca yönetim kurulu başkanlığını yaptığı Makyal'ı, NATO'yla uzun yıllar iş yapan ender şirketlerden biri haline getiren de Yalçın'ın yeniliklere açık olmasıydı.
Bu özelliği sayesinde dünyanın birçok yerinde havalimanı inşaatları, askeri alanlar, limanlar, restorasyon işleri yaptı. Neredeyse 30 yıl boyunca dur durak demeden çalışan Faruk Yalçın, 1994'te bütün işlerini oğullarına devrederek kendisini doğaya, havyanlara, eğitime ve pek tabii ki en büyük aşkı Fenerbahçe'ye adadı.
(Faruk Yalçın)
(Faruk Yalçın)

HAYVANLARA TUTKULUYDU 
Faruk Yalçın, yalnız Türkiye'nin en önemli işadamlarından biri değildi, aynı zamanda bir hayvansever, bir eğitim gönüllüsü ve Fenerbahçe'nin uzun zamandır başkanlığını yürüten yeğeni Aziz Yıldırım'ın arkasındaki en önemli isimdi. Darıca'da dünyanın her yerinden getirttiği 3 bin hayvanı barındıran Boğaziçi Hayvanat Bahçesi, ömrünün sonuna kadar en büyük mutluluk kaynağı oldu. Onu hayvanat bahçesini kurmaya yönelten ise, en başta kuşlara duyduğu meraktı. Önceleri bir kuş parkı oluşturmak isterken, birkaç değişik hayvan daha getirdi ve hayvanlar çevreden ilgi görünce parkı geliştirmeye karar verdi.
İlk başlarda kupkuru bir tarla olan araziyi parsel parsel satın aldı ve 200 dönüm üzerinde, Türkiye'nin en büyük özel hayvanat bahçesini kurdu.
Parktaki nadir bitki ve hayvanlar için her yıl bir trilyona yakın para harcayan Faruk Yalçın, bu işe o derece gönül verdi ki, bitki ve hayvan bakımı üzerine tam 21 kitap yazdı. Artık kendi yetiştirdiği meyve ve sebzelerle besleniyordu, hatta hayvanlarının tükettiği yoncaları bile kendi elleriyle yetiştiriyordu.

KULİS DERGİSİ


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.