banner213

Bakan Işık Kocaeli'ye müjdeyi verdi!

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Kocaeli Sanayi Odası Meclisi’ne konuk oldu, ülke gündemi ve ilimizdeki yeni projelerle ilgili bilgiler verdi.

Bakan Işık Kocaeli'ye müjdeyi verdi!

Işık, Kocaeli için ‘metro’ konusunu öncelikli olarak gündeme taşıdı, “Darıca, Gebze ve Çayırova metro hatlarını Büyükşehir Belediyemiz projelendiriyor. Dilovası, Gebze, Çayırova ve Sabiha Gökçen Havalimanı çalışmaları devam ediyor. İzmit, Kartepe, Derince Körfez hatları içinde çalışıyoruz” dedi.
KSO Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul başkanlığındaki meclis toplantısına Bakan Işık konuk olurken, Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İzmit İlçe Kaymakamı Ersin Emiroğlu, AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, KOÜ Rektörü Prof.Dr.Sadettin Hülagü, GTÜ Prof.Dr.Rektörü Haluk Görgün ile birlikte meclis üyelerinin de takip ettiği toplantı öncesi emniyet salonda güvenlik araması yaptı.

27 MİLYAR AÇIK VERDİ
KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, meclis toplantısında yaptığı konuşmada ekonomik göstergelerle ilgili yorumlar yaptı. Genç nüfustaki işsizlik oranının yüzde 21,2’ye yükseldiğini aktaran Zeytinoğlu, bütçe açığına da dikkat çekti. Zeytinoğlu, “Umarız 2017 yılında denk bütçeyi yakalarız” dedi.

YÜZDE 4’Ü KOCAELİ’DE
“Savunma sanayini sanayileşmenin ve kalkınmanın önemli bir parçası olarak görüyor ve önemsiyoruz” diyen Ayhan Zeytinoğlu, “Ne yazık ki ilimizin, bir sanayi kenti olmasına rağmen, savunma sanayine yeteri kadar katkı veremediğini görüyoruz. Türkiye genelinde savunma sanayinde faaliyet gösteren firmaların yüzde 48’i Ankara’da ve yüzde 33’ü İstanbul’da yer alıyor. İlimiz ise yüzde 4 ile üçüncü sırada yer alıyor. Örneğin ASELSAN’ın tedarikçisi firmaların yüzde 56’sı Ankara’da, yüzde 27’si İstanbul’da, yüzde 5’i İzmir’de ve yüzde 4’ü Kocaeli’nde yer alıyor.  İlimiz sınırlarında yer alan Deniz Kuvvetleri ve Donama Komutanlığı’nın tedarikçilerinin ise sadece yüzde 2’si Kocaeli’ndendir. Oysa ilimizin sanayi gelişimi, savunma sanayinin tedarikçisi olmaya son derece uygundur” şeklinde konuştu. Zeytinoğlu, 4.SANTEK Doğu Marmara Sanayi ve Teknoloji Fuarı’nın bu yıl 2-5 Kasım 2017 tarihinde düzenleneceğini belirtti, açılışı Bakan Işık’ın yapmasını arzuladıklarını söyledi.

SORUN VE TALEPLER
6 Ekim’de TOBB’un 9.Ticaret ve Sanayi Şurasına katıldığını ve Başbakana ilimizin sorunlarını aktardığını söyleyen Zeytinoğlu, “Yük taşımacılığında limanlar ve OSB'lerin demiryolu bağlantısını ve personel taşımacılığında da Marmaray hattının Gebze, İzmit ve hatta Sakarya’ya getirilmesi istedik. 2023 yılı Hükümet Programında yer alan Güney Otoyolu projesinin 2017 yılında ihale edilmesi, Körfez ilçemizin 3. Köprü Otoyoluna bağlanması, Kimya sanayinin yüzde 27’si olan ilimizde, petrol dışı ürünlerin depolandığı antrepolarda, millileşmeyen ürünler için uygulanan ve yüzde 120 olan teminat oranının eskisi gibi yüzde 10’a düşürülmesi, Cengiz Topel havaalanımızdan 3-4 İlimize günlük düzenli seferlerin yapılması, İlimizde kentsel dönüşümün hızlandırılması ve son olarak; Meslek liselerindeki devlet desteğinin öğrenci başı 10 bin TL'ye çıkartılması, kalite ve sayılarının artması konularını dile getirdim. Bu konularda sizlerin de desteğini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE HEPSİNİ ATLATMAYI BİLDİ”
Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, KSO Meclisi’nde konuşmasının açılışını Türkiye üzerinde oynanan oyunlara dikkat çekerek yaptı, “Gezi olaylarından hemen sonra oraya konan 17-25 Aralık operasyonunu bugün çok daha iyi anlıyoruz. O gün başarılı olamayanlar bugün Kobani olayını yaptı. En son 15 Temmuz’da hain darbe girişimine teşebbüs ettiler. Bu sadece Türkiye’nin değil, tüm dünyayı yeniden şekillendirmek adına yapıldı. Ama hamdolsun Türkiye bunların hepsinin atlatmayı bildi” diye konuştu. Bakan Işık, demokrasinin temelinde istikrarın yattığına vurgu yaptı, “Ağır işleyen bir parlamenter sistem vardı. Hangi riski taşıdığını biliyoruz. En iyi bilende sanayicilerdir. Bunun tek çıkışı vardı Cumhurbaşkanını halkın seçmesiydi. Cumhurbaşkanı yürütmenin başıdır. Şu an ki Anayasamızda Cumhurbaşkanı o kadar yetkilidir ki. Şu an ki Cumhurbaşkanımız eğer onu isteydi kesinlikle anayasaya dokunmayın derdi. Anayasa ‘Vatana ihanet dışında Cumhurbaşkanı yargılanamaz’ hükmü var.

BU BİR SİSTEM DEĞİŞİKLİĞİ
Bu bir sistem değişikliğidir. Çift başlı yapı tek başlı yapıya iniyor. Dünyada örneği çoktur. Türkiye’ye özgü olduğu için başkanlık değil, Cumhurbaşkanlık sistemi diyoruz. Ve inanıyorum ki bugünkü meclis oturumunda 330’un üstünde desteği alacaktır. Demokrasi dışında hiç kimsenin bir harekete teşebbüs etmemesi gerekiyor. Halkımız demokrasiye sahip çıkmak için bedel ödemiştir. Türkiye diktatörlüğe hiçbir zaman izin vermedi. Bundan sonrada vermez. Kimsenin algı operasyonuna teslim olmayız.”

 32 ARGE MERKEZİ VAR
Türkiye’nin artık yeni bir sıçrama yapması, 32 olan AR-GE merkezi sayısının 100 olması gerektiğini anlatan Bakan Işık, “Kocaeli olarak büyük potansiyelimiz var. Şu an başarılıyız. Bir diğer noktada güçlü silahlı kuvvetimiz olması lazım.  Silahlı kuvvetimiz yeterine güçlü değilse, yeterince bölgede istikrara sağlayamayız. TSK’nın güçlü olması bizim için seçenek değil, bir mecburiyettir. Bunu güçlendirmek için elimizden geleni yapıyoruz. 15 Temmuz bizim TSK’nın birçok zaafını görmesine sebep oldu. Bir ordunun yarısı darbeye teşebbüs etmişse, önceki Genelkurmay Başkanlarına suç atılamaz. Bu sistemin içinde eksikliği gösterdi” diye konuştu.

GEREKSİZ YÜKLERİ ALACAĞIZ
TSK üzerindeki gereksiz yükleri alacaklarını anlatan Bakan Işık, “ Savunma Bakanlığı’nın yapması gereken işleri ona Sağlık Bakanlığı’nın yapması gereken işleri ona veriyoruz. TSK’yı da yurt savunmasına, askerin eğitimine veriyoruz. Hastaneleri Sağlık Bakanlığı’na devrettik. Yeniden yapılanma sürecinin titizlikle yapıyoruz.” diye konuştu. Işık, iktidara geldiklerinde yüzde 24 olan yerli silah oranının şimdi yüzde 60’a ulaştığını belirtti.

PROJELER HAZIRLANIYOR
Kocaeli’nin sanayinin başkenti olduğunu aktaran milli Savunma Bakanı Fikri Işık, ilimizdeki yeni projelerle ilgili şunları söyledi:
“Her yıl nüfusumuz artıyor. Yakında 2 milyon olacak. 1999 depreminde sonraki sayımda 1 milyon 206 bindi. Alt yapı ve ulaşım sorunumuz var, ama biz kamu kaynaklarını seferber ediyoruz. Çok şükür bir kısmını çözdük. Darıca, Gebze ve Çayırova metro hatlarını Büyükşehir Belediyemiz projelendiriyor. Metronun Dilovası, Gebze, Çayırova ve Sabiha Gökçen Havalimanı çalışmaları devam ediyor. İzmit, Kartepe, Derince ve Körfez hatları için de çalışıyoruz. Projeler hazırlanıyor. Kuzey Marmara otoyolu çalışmasına başlanıldı. Proje 200 Milyon TL'lik projedir. İlçeleri bölmesinden dolayı değişikliğe gidildi. Tüneller sayesinde ilçelerin bölünmesinin önüne geçilmiştir”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.