banner213

Dünya'nın en ölümcül kuşu!

Dünyanın en tehlikeli kuşlarından biri olarak gösterilen Cassowary'nin, Dünya Savaşı sırasında Yeni Gine'ye giden kimi Amerikan askerlerini öldürdüğü biliniyor.

Dünya'nın en ölümcül kuşu!


Guiness Rekorlar Kitabı'na göre, Cassowary dünyanın en tehlikeli kuşu. Avustralya ormanlarında ve Yeni Gine'de yaşayan Cassowary'le karşılaşma şansınız çok yüksek değil.

Ancak eğer karşınıza çıkarsa, dikkatli olmanızda fayda var. Zira bu kuşun pençeleri de gagası da aynı derecede ölümcül.
Kuş türleri üzerinde yapılan araştırmalar neticesinde en uzun yaşayan üçüncü kuş ve ağırlık bakımından da en ağır ikinci kuş türü oldukları tespit edilmiştir. Ömürleri neredeyse 50 yıla yakındır.


Kuş türleri üzerinde yapılan araştırmalar neticesinde en uzun yaşayan üçüncü kuş ve ağırlık bakımından da en ağır ikinci kuş türü oldukları tespit edilmiştir. Ömürleri neredeyse 50 yıla yakındır.

Dişi Cassowaryler erkelerine oranla daha büyüktürler ve tüyleri daha renklidir. Dişi olmaları sebebiyle kendi türleri arasında hemen fark edilirler.

Tür dikkatle incelendiğinde boylarının 2 metreye kadar ulaştığı görülmüştür. Tabi ki dişiler bu konuda araştırma konusu olmuşlardır.

Cassowary ailesinin ortalama boy uzunluğuna bakıldığında bu oran 1,5 metre ile 1,7 metre arasındadır. ​

Kuş türünün uzunluğu konusunda elde bilgiler onun ne kadar tehlikeli olabileceğine işaret eden ilk verilerdir. ​

Kuşun ayak parmakları üç tanedir ve ortadaki parmağı diğerlerine göre daha uzun, büyük ve kalındır.

Parmaklarının ucundaki dayanıklı ve kesici tırnakları bir pençe vazifesi görürler. ​

Zaten bu kuşun tehlikeli olarak anılmasının en önemli sebebi budur çünkü saldırı esnasında hedefine doğru koşarak pençelerini kullanır ve hasmının bedeninde derin kesikler açar.

Vücut ağırlıkları 60 kg ye kadar ulaşabilir. Ağırlık oranı fazla görünse de koştuklarında saatte 50 km lik bir hıza çıkabilirler. ​


Bacaklarının çok kuvvetli olması onlar için büyük avantajdır. 

Onları avlarını yakalamakta da,öldürmekte de kullanırlar. Sert bir zeminde zıpladıklarında kendi boyları kadar bir yüksekliğe sıçrayabilirler.

Kendilerine yapılan bir takım saldırıları engellemek için ayaklarını, kimi zamanda başlarındaki keratin kaplı orta sertlikte olan üçgen görünümlü boynuzlarını kullanırlar. ​

Kendilerine yapılan bir takım saldırıları engellemek için ayaklarını, kimi zamanda başlarındaki keratin kaplı orta sertlikte olan üçgen görünümlü boynuzlarını kullanırlar. 

Beslenirken bolca meyve yerler. Bu sebeple doğal sirkülasyonu (devir daim, devamlılık) sağlamak amacıyla dışkılarını tohumlanmaya yardımcı olmak için uygun yerlere bırakırlar. 

Meyveler dışında canlıların ölü bedenleriyle (leş), kemirgenlerle, böceklerle, kuşlarla, kurbağalarla ve balıklarla da beslenebilirler.​


Cassowary genelde yalnız yaşayan bir kuş türüdür. Bu durum sadece çiftleşme döneminde ve yumurtlama zamanında değişir. Dişiler yumurtladıklarında en az 3 en fazla 8 adet yumurtlarlar.

Kuluçka süresi 42 gün kadardır ve erkekler bu görevin sorumluluğunu üstlerine alırlar ancak erkeklerin tehlikeye karşı önlem alma yetilerinin gelişmiş olması onları koruma konusunda temkinli kılar. Erkek Cassowaryler yavruların doğmasından sonra bile bir aydan daha fazla bir süre kadar civcivlerin yanında beklerler.​


Cassowary çok tehlikeli olmasının yanında nesli tehlike altında olan bir kuştur. Boynu mavi renkli ve tüyleri siyahtır. Boynunun alt kısmında ayrıca kırmızı renkli ibibik görünümlü bir çıkıntı mevcuttur. Bu kuş türü görüldüğünde yanına fazla yaklaşılmaması gerekir hatta ordan temkinli bir şekilde derhal uzaklaşılmalıdır çünkü Cassowaryler her an saldırma eğilimine sahiptirler. 

Tehlikenin ne kadar büyük olduğunu açıklamak gerekirse; 2. Dünya Savaşı'nda Yeni Gine topraklarına çıkan Amerikan askerlerinin bir kısmı bu kuşlar tarafından öldürülmüştür. Bu söylenti kuşların neslinin tükenmesindeki en büyük etken olarak gösteriliyor.​


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.