banner213

Türkiye'nin 35 yıl enerjisini sömürdüler

Gebze İnsan ve Medeniyet Hareketi, PKK terör örgütünün artan saldırıları ve ülke genelinde yaşanan olaylarla ilgili bir basın bildirisi yayınladı. Bildiride Türkiye’nin 35 yıldır enerjisini sömüren terörün sona erdirilmesi için atılan adımların PKK’nın terör eylemlerine yeniden başlamasıyla sabote edildiği kaydedildi.

Türkiye'nin 35 yıl enerjisini sömürdüler

Gebze İMH bildirisinde, devletin yıllarda görmezden geldiği Kürt kimliğinin meşruiyetine yönelik olarak son yıllarda atılan adımların 12 yıllık AK Parti iktidarının en büyük reformlarından biri olduğu kaydedilerek,  PKK’nın Kuzey Suriye’deki kantonlaşma sürecini Türkiye’de de uygulamak için süreci sabote ettiği vurgulandı. 

Gebze İMH bildirisinde şu görüşlere yer verildi:
PKK/PYD çizgisinin ABD-İngiltere-Esat desteğiyle Kuzey Suriye’de yeni bir otonom yapı ihdas ediyor olması ve hatta ilgili ülkelerin onayıyla kantonlaşma sürecini hızlandırması bugün yaşadıklarımızın arka planına ışık tutmaktadır. PKK Kobani ve Rojova’da  biriktirdiği tecrübesini şimdilerde Türkiye içinde kullanmak istemekte ve ülkeyi etnik bir ayrışmaya zorlayarak Güneydoğu’da yeni kantonlar oluşturmak istemektedir. Bu nedenle PKK çözüm sürecini sabote etmiş ve cinayetlerine yeniden başlamıştır.

PKK TEK MUHATAP ALINMAMALIYDI
Çözüm süreci veya açılım süreci bağlamında etnik aidiyetlerin tüm hususiyetleriyle özgürce ifade edilebilmesi amacına uygun olarak atılan adımlar “yetmez ama evet” çerçevesinde değerlendirilebilir. Ancak bu süreçte PKK’nın Kürtlerin tem temsilcisi olarak muhatap alınmasının bölge açısından ortaya çıkardığı sıkıntılar bugün telafisi güç sorunların tezahür etmesine sebep olmuştur. Başlatılan sürecin tek muhatabı olan PKK, Suriye’de yaşanan kaotik ortamdan da istifade ederek bölgede otoritesini artırmış ve bölgesel konjonktürün avantajıyla kendisini güçlü htiği bir zamanda, hedefine ulaşmak için terör ve şiddeti yeniden bir araç olarak kullanmaya karar vermiştir.

TÜRK-KÜRT KARDEŞLİĞİNE ZARAR VERECEK EYLEMLERDEN KAÇINMALIYIZ
Her gün gelen şehit haberleri tüm halkımızda infial uyandırırken, terörü lanetleme adına ortaya konulan kontrolsüz tepkiler ve saldırılar bu topraklarda ortak geçmişe sahip olan Türk ve Kürt kardeşliğine zarar vermektedir. Zaten PKK terörünün amacı da bunu sağlamaktır. Terör eylemleri, oluşturmuş olduğu provokatif ortamla etnik ayrışmayı ve düşmanlığı körüklemeyi ve toplumsal katmanları birbirinden ayırmayı hedeflemektedir. Unutmamak gerekir ki, bizler Müslüman bir toplumuz. Bir Müslümanın üst kimliği İslam’dır. İslam dünyasına ve milletimiz arasında sokulan etnik ayrımcılık ve mezhepçilik fitnesine karşı bütün Müslümanların ümmet kardeşliği ekseninde birleşerek tek vücut olması gerekmektedir. Bu bağlamda, Gebze İnsan ve Medeniyet Hareketi olarak, küresel istikbarın taşeronluğunu üstlenen PKK’nın işlediği cinayetleri kınıyoruz. Böyle bir vasatta Kur’an’a sıkıca sarılmanın ve ümmet bilincimizi yeniden kuvvetlendirmenin gerekli olduğuna inanıyoruz.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.