banner213

Taksim mitingine Kocaeli damgası

CHP’nin Taksim’de düzenlediği Cumhuriyet ve Demokrasi Mitingi’ne Kocaeli’den yaklaşık 5 bin kişi katıldı. Genel Başkan Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin darbe hukukundan kurtulması gerektiğini söyledi

Taksim mitingine Kocaeli damgası

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) çağrısıyla çeşitli sendika, dernek ve STK’larında destekçi olduğu “Cumhuriyet ve Demokrasi Mitingi” Taksim Meydanı’nda gerçekleştirildi. Alanda laiklik, demokrasi ve cumhuriyet değerlerini vurgulayan sloganlar atıldı. Mitinge ayrıca şehrimizden CHP’nin öncülüğünde her ilçeden toplamda 50 araç kaldırıldı. CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, İl Kadın Kolları Başkanı Sevim Pekyörür, İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, ilçe başkanları, sendikalar ve derneklerde destek verdi. CHP Milletvekilleri Fatma Kaplan Hürriyet, Haydar Akar ve Tahsin Tarhan alanda vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaştı. Çeşitli sanatçıların destek verdiği mitingde son olarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bir konuşma yaptı. Konuşmasında 10 maddelik Taksim Bildirisini okuyan Kılıçdaroğlu, darbe ve dikta rejimlerine karşı olduklarını ve mücadele edeceklerini vurguladı. Ayrıca Kılıçdaroğlu, 15 Temmuz’da yasama, yürütme, yargının güçler ayrılığı ilkesinin öneminin görüldüğünün altını çizerken, basının da 4’üncü kuvvet olarak anayasada yer alması gerektiğini söyledi.
NAMUS BORCUMUZDUR
Vatandaşların alkışları arasında kürsüye çıkan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “15 Temmuz darbe girişimi parlamenter demokrasimize yapılmıştır. TBMM bombalanmıştır. Bu darbelerin sorumlularını varsa iç ve dış destekçilerini kınıyor ve lanetliyoruz. Bütün siyasal partiler darbe girişimine karşı çıkmış, demokrasi konusunda Türkiye’de ortak payda oluşmuştur. Her türlü darbeye ve her türlü vesayete karşı çıkmak tüm demokratların, bu ülkeye namus borcudur. Hep birlikte ve her zaman ne darbe, ne dikta yaşasın demokrasi demeliyiz. 
GÜÇLER AYRILIĞI İLKESİ
Parlamenter sistemimize yapılan darbe girişimi halkın direnme hakkını kullanmasıyla, ayrı bir anlam ve boyut kazanmıştır. Direnme hakkı demokrasiyi korumanın meşru bir yolu olarak ortaya çıkmıştır. Demokratik laik sosyal hukuk devleti ilkesinin Türkiye için ne kadar yaşamsal olduğu ortaya çıkmıştır. Bu darbe girişimi anayasada, yasama, yürütme ve yargı olarak yer alan güçler ayrılığı ilkesinin, demokrasideki denetleme işlevinin güvencesi olduğunu ortaya koymuştur. 
ÜÇÜNCÜ SINIF DEMOKRASİ
15 Temmuz darbe girişimi, 3’üncü sınıf demokrasinin ortaya çıkardığı bir tablodur. Bu ülkenin insanları özgürlükçü demokrasiye layıktır. Türkiye darbe hukukundan arınmalıdır. Devlet kinle, öfkeyle, ön yargıyla yönetilmez. Girişimde bulunanlar, hukukun üstünlüğü ilkesine bağlı kalınarak yargılanmalıdır. İşkence, kötü muamele, tehdit, devleti darbecilerle aynı duruma düşürür. Buna izin verilmemelidir.
LİNÇ EDENLERDE YARGILANMALI
Darbe sonrasında emre uyan er ve erbaşların linç edilmesini asla ve asla kabul etmiyoruz, linç edenlerin yargılanmasını istiyoruz. Komutanın verdiği emre bütün erler uyarlar. Her asker bizim başımızın tacıdır. Önümüzdeki süreçte darbeciler yargılanırken, erleri linç edenlerin de yargılanmasını istiyoruz. Bunların takipçisi olacağız. 
HAKSIZLIK DÜZELTİLMELİDİR
Balyoz davası, Ergenekon Davası, casusluk davasında pek çok subay ve asker gereksiz yere hapse tıkıldı. Hayatlarının bir kısmını Silivri zindanlarında yaşadılar. Onlara yapılan haksızlığı hepimiz biliyoruz. İade-i itibar yapmak zorundadırlar. Bir haksızlığı düzeltmek zorundadırlar. Hükümete sesleniyorum, gelin Silivri zindanlarında hayatı mahvedilen o insanların itibarını iade edelim. Devleti ele geçirme anlayışını tarihe gömmeliyiz. İnancı, kimliği, yaşam tarzı ne olursa olsun, bu ülkenin güzel insanları, bu ülkenin meydanlarında özgürce gezebilmelidir. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.