banner213

İstihbarat uyardı

Akit, sahada görev yapan istihbarat birimlerinin hazırladığı 5 sayfalık rapora ulaştı. PKK’nın ‘şehir gerillacılığına’ yöneldiği ve bazı il-ilçelerde özerklik ilan edebilecek aşamaya geldiği belirtilen raporda, “Acil müdahale” uyarısında bulunuluyor.

İstihbarat uyardı

PKK’nın geçmişteki kanlı saldırı stratejisinde değişiklik yaptığı, örgütün Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da Kuzey Irak benzeri bir alan oluşturmak için “şehir gerillacılığı”na yöneldiği ortaya çıktı. Akit’in ele geçirdiği sahada görev yapan birimlerin hazırladığı raporda, eli kanlı örgütün, “4’üncü Stratejik Dönemi(Devrimci Halk Savaşı)” başlığıyla yeni bir yapılanmaya gittiği, şehir merkezlerine yığınak yaptığına dikkat çekildi. Raporda KCK yapılanmasının bu istikamette şehir savaşına dönük sivil görünümlü örgüt mensuplarını sahaya sürdüğü ifade edildi. Acil müdahale edilmemesi durumunda Türkiye’nin çok ciddi bir sıkıntıyla karşı karşıya kalabileceği vurgulandı.  

PİLOT UYGULAMA YÜKSEKOVA’DA, DEVLETİ KOPYALAMIŞLAR

Dikkat çekici ayrıntıların yer aldığı 5 sayfalık raporda özeyle şu ifadelere yer verildi: “Bölücü Terör Örgütü’nün, Hakkari/Yüksekova’da sözde özerkliğin altyapısını oluşturmak maksadıyla yaptığı yasa dışı hazırlık ve faaliyetlerle ilgili olarak temin edilen bilgiler müteakip maddelerde yer almaktadır. Bölücü Terör Örgütü, Yüksekova’da özerkliğin altyapısını oluşturmak yönünde yoğun olarak faaliyet göstermiş ve bu konuda önemli aşama kaydetmiştir. Bu istikametteki faaliyetleri adalet, vergilendirme, siyasal yönetim ve eğitim olmak üzere devletin tüm fonksiyonlarını kapsamaktadır.

EVLERİ ZORLA TAHLİYE ETTİRİYOR 

“Bölücü Terör Örgütü (BTÖ) mensupları 5-6 kişilik gruplar halinde dolaşmakta halka ve esnafa baskı yapmaktadırlar. Bazı mahallelerdeki belirledikleri evleri tek tek gezerek zorla boşalttırmaktadırlar. Şehir merkezinin bazı bölümlerinde patlayıcı düzeneklerle desteklenen hendekler kazılmaya devam edilmektedir. Yüksekova ilçe merkezinin bazı yerlerine ağır silahlar getirildiği ve aynı anda saldıracakları yönünde kuvvetli bilgi temin edilmiştir. Bölücü Terör Örgütü’ne müzahir olduğu herkesçe bilinen bir iş merkezine patlayıcılar getirildiği bilgisi alınmıştır. Şehir merkezinde 70-80 kişilik Bölücü Terör Örgütü mensubu olduğu istihbaratı alınmıştır. 

ŞEHİR GERİLLACILIĞI İLE SÖZDE HALK SAVAŞI BAŞLATILMAK İSTENİYOR

Bütüncül bir gözle bakıldığında, BTÖ’nün şehir ve kırsalda yürüttüğü faaliyetlerle kırsala dayalı “Şehir gerillacılığında” önemli bir aşama kaydettiği, BTÖ’nün uzun dönemli stratejisinin son aşaması olan 4’üncü Stratejik Dönemi (Devrimci Halk Savaşı) kapsamında faaliyetlerine Yüksekova’da da başladığı ve teşkilatlanmasını büyük ölçüde tamamladığı, ilçe merkezinde aynı anda “özerklik” ilan edebilecek yeterliliğe ulaştığı, gerekli tedbirler alınmaz ise önümüzdeki dönemde benzer olayların artarak devam edeceği ve diğer benzer ilçelere de sıçrayabileceği değerlendirilmektedir.” 

Raporda, terör örgütünün, Yüksekova’da sözde özerkliğin altyapısını oluşturmak maksadıyla çok sayıda yere, yüksek infilak gücüne sahip C4 tipi patlayıcı, el yapımı bomba, tuzaklanmış tüpler yerleştirdiği bilgisine de yer verildi.

Raporda, “Terör örgütünün Çukurca’ya bağlı Doğanlı, Gelinlik, Olgunlar köylerinde helikopterlerden rastgele köylülere ateş açıldığı ve ve ‘TSK tarafından yapılan hava saldırılarından dolayı köylerin boşaltıldığı’ haberlerini yaydığı” da ifade edildi.

ŞEHİR YAPILANMASINA ÇOK ŞİDDETLİ OPERASYON ŞART

Raporda, güvenlik birimlerinin bölge halkına yönelik ayırt edici davranması, teröristle vatandaş ayrımının iyi yapılıp, etkin mücadele edilmesi gerektiği vurgulandı. Örgütün yeni eylem stratejisine karşı, acil ve kararlı bir şekilde mücadele edilmesi gerektiği vurgulanan raporda şu ifadelere yer verildi: “Bölge halkına karşı duyduğumuz şefkat ve sevgi her fırsatta gösterilmelidir. Bölge halkı ile terörist ve destekçilerini birbirinden ayırt edecek istihbari çalışmalara ağırlık verilmeye devam edilmeli; halka devletin şefkatli yüzü hissettirilmeli, teröristlere de devletimizin kahredici tokadı vurulmalıdır. Şehir içi yapılanmalara çok şiddetli ve kararlı biçimde operasyonlara vakit geçirmeksizin başlanmalı ve bölgede sarsılan kamu düzeni acilen tesis edilerek halkın huzurlu yaşama dönmesi sağlanmalıdır.

ASIL TEHDİT İL VE İLÇELERDEKİ KCK YAPILANMASI

KCK ve bağlı birimlerine yapılacak operasyonlar sonucunda kırsalda bulunan teröristler belli bir zaman içinde kendi kendilerini yok etme, teslim olma veya ülkeyi terk etme yolunu seçeceklerdir. Burada asıl ve öncelikli tehdit il ve ilçelerdeki KCK yapılanmasıdır. İl ve ilçelerde son dört yıldan bu yana KCK tarafından ciddi miktarda silah ve mühimmat depolaması yapıldığı istihbaratı alınmakta; emniyet güçlerinin bunlara ulaşımı kazılan hendekler ve barikatlarla engellenmektedir. Türk Devleti’nin gücünün halkın yanında olduğu devletin her kademesinde görev yapan birimlerince her fırsatta anlatılmalı, uygulamalarla da bu gösterilmelidir.”

ADETA IRAK VE SURİYE BENZERİ BİR DURUM OLUŞTURULMAK İSTENİYOR

Raporda belirtildiği gibi örgütün sivil kanadı, askeri kanadın direktifleri doğrultusunda özerklik söylemleriyle harekete geçtiği vurgulanıyor. Yüksekova Belediyesi sözde eşbaşkanları, sözde “Gever Demokratik Toplum Meclisi” üyeleri, sözde “Mahalle Meclis” üyeleri ve BTÖ’ye müzahir parti üyeleri katılımıyla 12 Ağustos 2015 tarihinde yapılan basın açıklamasında; sözde “Kürt özgürlük hareketini ve halkının meşruiyetini tanımayan bir devletin kurumlarını, yasalarını, hukukunu ve sistemini tanımıyoruz” şeklinde ifadeler kullanmışlardı. Bu ve benzeri söylemlerin silahlı eylemlerle desteklenmek istendiği, adeta Irak, Suriye benzeri fili bir ortam oluşturulmak istendiği belirtiliyor. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.