banner213

DİLOVASI’NDA ÖLÜMLERİN BAŞ NEDENİ KANSER

Özel Akademi Hastanesi ’sinin organize ettiği Sağlık Akademisi Günleri’nin bu haftaki konuğu KOÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zafer Utkan’dı. Utkan, konferansında Dilovası bölgesinde yaşanan kanser ölümlerine dikkat çekti.

DİLOVASI’NDA ÖLÜMLERİN BAŞ NEDENİ KANSER

Hazırlanan raporda ise, 1995-2004 yılları arasında Dilovası’nda 493 ölüm gerçekleşmiş ve bu ölümlerin %32,3’ü kanser nedeniyle olduğu bilgisi verildi.

Önümüzdeki aylarda 15. Yılını kutlamaya hazırlanan Akademi Hastanesi, sağlık hizmetlerini pekiştirmek, bilgi ve deneyimlerini paylaşmak adına anlaşmalı kurumları, firmaları, gerektiğinde destek alabildiği hekimleri de davet ederek organize ettiği Sağlık Akademisi Günleri’nin ikincisi önceki geçtiğimiz gün gerçekleştirdi.

UTKAN’DAN KANSER KONULU KONFERANS

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zafer Utkan’ın konuşmacı konuk olarak katıldığı konferans Ovacık Mahallesi D-100 Karayolu üzerinde bulunan Akademi Hastanesi’nin terasından ilk olarak kokteyl ile başladı. Kokteylin ardından konferans salonuna geçen misafirler ver hastane çalışanları Dekan Prof. Dr. Zafer Utkan’ın “Kanser” konulu konferansını dinlediler.

100.000 KİŞİ KANSERLİ NÜFUSA EKLENİYOR

Kanser tüm Dünya’da ve ülkemizde en önemli sağlık sorunlarından biri olmuştur diyen Utkan, “Kanser; yaş, cinsiyet, milliyet, etnik köken fark gözetmeksizin herkesi etkileyen bir hastalıktır” ifadelerini kullandı. Sağlık Bakanlığının Kanserle ilgili olarak sayısal açıklamalarına değinen Utkan, 2004 yılı verilerine göre Türkiye’de her 100 Bin kişi kanserli nüfusa eklenmektedir bilgisini verdi.

DİLOVASI’NDA ÖLÜMLERİN BAŞ NEDENİ: KANSER

Dekan Utkan, 2001 yılında Dilovası bölgesi dikkate alınarak yapılan Epidemiyolojik Araştırması Ölüm Nedenleri tablosu dinleyiciler ile paylaştı. Araştırmaya göre; Kalp ve Damar hastalıklarından ölen kişi sayısı 27, kanserden ölen kişi sayısı 38, Serebrovaskiiler hastalıktan ölen kişi sayısı 6, zatüre ve diğer hastalıklardan ölen kişi sayısı ise 33 olarak kaydedildi.

İŞÇİLERE AĞIR METAL

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının Dilovası Organize Sanayi Bölgesi İş Sağlığı ve Güvenliği İnceleme Raporuna göre, işçilerin solunum bölgesinde tehlikeli kimyasal madde işyerinden atmosfere verilen gazlar içinde yüksek ağır metal konsantrasyonu tespit edildiğini aktarıldı.

493 ÖLÜMDEN %32’Sİ KANSERDEN

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı tarafından yürütülen Dilovası Beldesi Ölüm Nedenleri Çalışması Ön Raporu’na göre ise de; 1995-2004 yılları arasında 493 ölüm gerçekleşmiş ve bu ölümlerin %32,3’ü kanser nedeniyle olduğu bilgisi verildi. Utkan, özetlenen raporlardan yola çıkarak bölgemizde ciddi bir sağlık ve çevre sorunu olduğunu ifade etti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.