banner213

Vekil Katırcıoğlu Liderlik Çalıştayı'nda Konuştu

Türkiye Büyük Millet Meclisi Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu ve Birleşmiş Milletler Kadın Birimi TBMM’nin kadın milletvekillerini “Lider Kadınlar Çalıştayı”nda Sapanca’da bir araya getirdi.

Vekil Katırcıoğlu Liderlik Çalıştayı'nda Konuştu

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kadın milletvekilleri ve TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) üyeleri, 12-13 Kasım tarihlerinde Sapanca’da düzenlenen “Lider Kadınlar Çalıştayı”nda buluştu. KEFEK Başkanı ve Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleşen çalıştaya TBMM’nin kadın milletvekilleri, KEFEK üyeleri veMilli Savunma Bakanı Fikri IŞIK katıldı.Çalıştaya katılan uluslararası ve ulusal uzmanlar; “Kadın lider olmak”, “Lobicilik ve Halkla İlişkilerin önemi”, “İletişimin gücü", “Medya ilişkileri”, “Sosyal medya” gibi konularda sunum yapacak. Çalıştay, Milletvekillerinin hem dayanışma ve ortaklıklarının hem de iletişim ve liderlik imkânlarının geliştirilmesini hedefliyor.

LİDER KADINLAR, SİYASETTE ETKİN KADINLAR
Çalıştayın açılışında konuşma yapan KEFEK Başkanı ve Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu şunları söyledi: “Kadına dair problemleri yine kadınların etkin olduğu mekanizmalar marifetiyle çözeceğimize inanıyoruz. Meseleleri içerden görüp kavrayamazsak sonuca gidemeyiz. Kadınların karar verme ve politika yapma mekanizmaları içinde var olması, sorunların çözümünü kolaylaştıracaktır. Birbirimize destek olmak ve dayanışma içinde olmak gibi bir yükümlülüğümüz var. Bu yüzden ‘lider kadınlar’ diyoruz, ‘siyasette etkin kadınlar’ diyoruz…”

KADIN LİDERLERİN  TOPLUMUN HER KESİMİNE ETKİ ETME OLANAKLARI VAR
Açılışta konuşma yapan Birleşmiş Milletler Kadın Birimi Ülke Program Direktörü Fulya Vekiloğlu, kadınların lider konumlarını desteklemek ve bu yolda ilerleyen kadınların hedeflerine ulaşmalarını kolaylaştırmak için uygulanan “Türkiye’de Siyasi Liderlik ve Siyasi Katılımda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Projesi”nin taşıdığı önemden şu sözlerle bahsetti:

“Projenin nihai hedefi, Türkiye’de siyasi liderlik alanında kadınlarımızın temsilini arttırmak ve güçlendirmektir. Bu çalışmaçerçevesinde yasal çerçeveleri ve politikaları geliştireceğiz. Bu temel çalışmaalanlarında kaydedilecek ilerlemeler toplumsal cinsiyet eşitsizliklerinin giderilmesi açısındanönemli adımlar olacaktır. Örneğinkadın ve erkeğineşitliğini temin eden hukuksal düzenlemeler ve yasalar, eşitliği savunmak ve sağlamakiçinönemli bir temeldir. Ancak kadınhaklarımücadelesinde hukuksal reformlardan fazlasınaihtiyaçvardır. Toplumda yerleşik olan cinsiyetçi normlar, önyargılar, geleneksel ayrımcı uygulamalar, bu yasalarındoğru bir şekildeuygulamasının önündeki önemli engellerdir. Kadin liderlerin toplumun her kesimindeki kadın ve erkeklere etki etme olanaklarıvardır. Lider kadınlarınanlamlı bir katılımsergileyebilmeleri için, toplumsal cinsiyet konusunda farkındalık yaratacak stratejik yaklaşımlar, bilgi, teknoloji, iletişimağları gibi donanımlara sahip olmaları gerekir.”

Lider Kadınlar Çalıştayı, TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK), Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) ve Parlamentolar Arası Birlik (IPU) ortaklığında yürütülmekte olan “Türkiye’de Siyasi Liderlikte ve Siyasi Katılımda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Projesi” kapsamında düzenleniyor. Proje Milletvekilleri arasında iş birliğini geliştirerek, Milletvekillerinin toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlama çabalarına ve karar alma mekanizmalarında temsilinin artması yönünde adımlar atılmasına destek olmayı hedefliyor.

 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.