banner213

Vali'den Bilişim Vadisi açıklaması

Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu Gebze İlçesi Muallimköy bölgesinde yapımı devam eden Muallimköy Teknoloji Geliştirme Bölgesi Yönetici A.Ş. ile ilgili basında yer alan haberlere yaptığı yazılı açıklama ile cevap verdi.

Vali'den Bilişim Vadisi açıklaması

Muallimköy Teknoloji Geliştirme Bölgesi Yönetici A.Ş. faaliyetlerine başladığı 11.06.2011 tarihi sonrasında projenin gerçekleştirileceği alanda Gebze Teknik Üniversitesi’ne ait 1999 Marmara Depremi öncesi inşa edilen o zamanki adıyla Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü tarafından yaptırılmış üç adet binayı atıl durumda GTÜ’den 17.02.2015 tarihinde devralmıştır.
Devraldıktan sonra, şirketimiz tarafından bu 3 binanın değerlendirmesi ve kullanılması için gerekli incelemeler başlatılmış ve bu incelemeler sonucunda aşağıdaki bulgulara ulaşılmıştır.
Bu 3 binanın inşa edildiği, toplam 3.000.000 m² Bilişim Vadisi sınırları içerisinde onaylı 1/5000’lik Nazım İmar Planı yapılmadığı ve onaylı 1/5000’lik planın olmadığı tespit edilmiştir.Yine Bilişim Vadisi alanında onaylı 1/1000 Uygulama Planı’nın bulunmadığı görülmüştür. Yapılan incelemeler neticesinde, 3 adet binanın 2’sinin tamamlandığı, 1’inin ise natamam olduğu ( kaba inşaat seviyesinde), inşaatların ruhsatlarının alınmadığı, ruhsat projelerinin olmadığı hatta ruhsat müracaatlarının dahi bulunmadığı tespit edilmiştir. Bu 3 adet ruhsatı bulunmayan kaçak binanın birden fazla kadastro parseline oturduğu, binaların kadastro yollarına denk geldiği ve bu alanda parselasyon yapılmadığının tespiti yapılmıştır. Yine bu 3 adet ruhsatı olmayan kaçak binalardan birinin belirli bir kısmının, orman arazisine tecavüzü olduğu tespit edilmiştir.
SEBEP CAN GÜVENLİĞİ
Şirketimiz yaptığı ön çalışmalar neticesinde; bu binaların depreme dayanıklı olup olmadığının tespiti amacıyla 3 adet bina için de Deprem Performans Analiz Raporları hazırlatmış, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne bu raporları sunmuş,  2007 Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik Bölüm 7’ye göre hazırlanan raporlar sonucu, binaların yönetmelik raporlarının gereklerini sağlamadığı görülmüş, Aralık 2014 – Ocak 2015 tarihinde binanın riskli olduğu ile ilgili resmi yazılar tarafımıza ulaşmıştır. 3194 İmar Kanunu ve Yönetmelikleri çerçevesinde söz konusu 3 adet kaçak binanın ruhsata bağlanabilmesinin, iskânının alınabilmesinin, kullanılmasının ve içerisinde ikamet edilmesinin mümkün olmadığı anlaşılmıştır. Bu sebeple şirketimiz bu 3 adet binanın insan sağlığı, mal ve can güvenliği açısından uygun olmaması nedeniyle söz konusu binaları yıkmıştır.
İHALELERDE KAYIRMA YOK
Devam eden inşaat ve yapım işlerinde belli bir firmanın kayırıldığı ve hiçbir ihale yapılmadan belli bir firmaya işlerin verildiği iddia edilmektedir. Şirketimiz yaptığı bütün ihalelerde, Türkiye’nin alanında en iddialı ve uluslararası taahhüt ve yüklenimlerde bulunan uzman ve yeterlilik sahibi firmaları davet etmiş ve ihalelerini gerçekleştirmiştir. İhaleler iki aşamalı olarak yapılmış, birinci aşamasında davet edilen tüm firmalar tekliflerini sunar, tüm davetliler huzurunda bu teklifler açılır ve tüm davetliler rakiplerinin verdiği fiyatı görür. Bu aşamadan sonra, en düşük teklifi sunan beş firmaya tekliflerini revize etmeleri için 15 gün ek süre verilir. 
Bu süre zarfında tekliflerini hazırlayan firmalar, yine katılan firmaların huzurunda tekliflerini sunar, tüm firmaların huzurunda bu teklifler açılır. Ardından, Açık Eksiltme Usulü ile en düşük fiyat veren firma ile sözleşme imzalanır. İhale sürecinde tüm süreçler açık ve şeffaf bir şekilde ihaleye katılan tüm firmaların gözü önünde ve kurulan komisyonların denetiminde yürütülür. Görüldüğü üzere şirketimiz bu usulle hem rekabeti, hem şeffaflığı hem de ülke ve kamunun menfaatlerini gözetmektedir. Yapılan ihaleler sonucu, imzalanan sözleşmelerdeki metre kare maliyetlerimize bakıldığında da o yıl içerisinde muadili binaların neredeyse tamamına yakınından daha ucuza mal edildiği, hiçbir şekilde kayırmanın söz konusu olmadığı açıkça görülmektedir. Ayrıca yapılan ihalelerin tamamı anahtar teslim götürü bedeldir. Bu gününe kadar yapılan hiçbir ihaleye itiraz söz konusu değildir.
ARSALAR RIZA İLE ALINIYOR
Bilişim Vadisi sınırları içerisinde köylülere ait arazi ve arsaların değeri altında ucuza kapatıldığı iddiası dile getirilmiş olup, projenin gerçekleştirildiği alanın bir kısmı özel şahıslara aittir. Arazi sahiplerinin mağdur olmamaları için, rızaları doğrultusunda mutabık kalınarak satın alma işlemlerine başlanmıştır. Bu süreç içerisinde sahiplerinin rızasına binaen satın almalar yapılmış ve halen yapılmaktadır.
Bu usulle hem arsa sahiplerinin hem de kamunun ve Bilişim Vadisinin menfaatleri gözetilmiş ve toplam şu ana kadar 60.000 metrekare şahıs arazisi alımı gerçekleştirilmiştir. Arsa alımlarımız tüm vatandaşlarımızın mağdur olmaması yasalar çerçevesinde sürdürülmektedir.Hiçbir şekilde zorla ve değeri altında herhangi bir alım gerçekleştirilmesi söz konusu olmamıştır. Alan bütünlüğündeki hukuki süreçte şirketimize tanınan haklar çerçevesinde çalışmalara devam edilmektedir. İhalelerde belirlenen sürelerin geçtiği ve teslim işlemlerinin gerçekleşmediği iddiası ile ilgili olarak birinci etap alt yapı ihalesi bitirilmiş ve geçici kabulü yapılmış ikinci ve üçüncü etap ihaleleri ise teknik ve hukuki gerekler doğrultusunda çalışmalar hızlı bir şekilde devam sürdürülmektedir. Ülkemiz ve insanımızı geleceğe taşıyan, Türkiye’nin hedeflerine ulaşması açısından vaz geçilmez değerde ve önemde olan, Türkiye’nin inovasyon ekonomisine geçişine büyük katkı sağlayacak olan Bilişim Vadisi Projesinin böylesi asılsız, gerçeklikten yoksun ve kasıtlı haberlerle yıpratılması, kamuoyuna yanlış bilgi verilmesi kabul edilemez.
Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

banner110

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.