banner213

Tarhan "Gebzeli siyasetçiler CHP'ye oy vermeli"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan Kulis Dergisi ile hiç konuşulmayanları konuştu. Özel röportajda Tarhan, “Gebze’deki AK Parti başta olmak üzere diğer bütün partilerde görev yapan siyasetçiler, kendi siyasi gelecekleri için CHP’ye oy vermeliler” dedi.

Tarhan

AK Parti’nin Gebze bölgesine önem vermediğine ve seçilebilir sıradan gerçek Gebzeli aday olarak yalnızca kendisinin olduğunu dile getiren CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan gündeme ilişkin değerlendirmede bulundu. İşte o çok özel röportaj


-Seçimlerde ki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan faktörü ile ilgilini ne düşünüyorsunuz?
Dışarıdan baktığınız zaman Türkiye’de demokrasinin işlenmediği görülüyor. Bu anlamda herkese sorumluluk düşüyor. Cumhurbaşkanı oy istiyor, cumhurbaşkanı koltuğunu sağlama almaya çalışıyor, koltuğunda bir problem var mı? Herhangi bir sıkıntı yok, bıraksın seçimlere karışmasın. Otursun oturduğu yerde. Kendi ile ilgili bir sıkıntı yok neden karıyor.

-Gebze bölgesine yapılan hizmetleri yeterli buluyor musunuz? Sizin imza atmak istediğiniz projeler var mı?
Gebze, Darıca, Çayırova ve Dilovası’na baktığımız zaman son yıllarda, milli geliri en büyük katkıyı sağlayan bölge burasıdır. Ama kamu yatırımlarına baktığımız zaman Türkiye sıralamasına göre sondan 3. sırada. Rametli Alaattin Kurt’tan beri Gebze’de çok ciddi kamu yatırımları yapılmadı. Bu bölgede milletvekili olarak geçmişte bu bölgeye üniversitesinden tutun okullarına kadar mücadele edip yatırımlar getiren kişi Alaattin Kurt’tur. Onun için bizim bölgemize kamu yatırımlarını getirmek için büyük emek sarf etmiştir, elinden gelen mücadeleyi vermiştir. Özellikle Gebze’nin OSB’leri çıkışı ile ilgili sıkıntı var. Trafikten dolayı büyük sıkıntılar yaşanıyor. Tuzla ve Darıca Sahil Yolu bağlantısı yapılması gerekiyor.

Gebze’de adı üniversite ama içi boş olan bir üniversitemiz var. Onun haricinde yeni bir üniversite yapılması gerekiyor. Bölgemizde sanayi, turizm ve sağlık anlamında ciddi gelişmeler var. Bunların altyapısı olan meslek yüksekokula ihtiyacımız var. Sanayinin yoğun olduğu bir bölgede yaşıyoruz. Bununla beraber meslek hastalıklarına çözüm bulacak bir hastaneye ihtiyacımız var. Bir araştırma hastanesi bu bölgeye yapılması gerekiyor. Gebze’de ve çevresinde kalan yeşil alanların sosyal anlamda, eğitim anlamında, spor anlamında kullanılması gerektiğini düşünüyorum. Biz iktidar olursak bunları yapacağız, betonlaşmayacağız.

 

-Size göre, Gebze’nin acilen çözülmesi gereken sorunları nelerdir?
Gebze’nin il olması için sonuna kadar mücadele edeceğim. Hatta büyükşehir olması için mücadele edeceğim. Acilen Pendik’te olan metronun Gebze’ye gelmesi gerektiğini, İzmit Gebze arası tren ek seferlerin konulması gerektiğini, Gebze’nin özellikle son yıllarda trafik ve park problemleri olmaya başladığını ve bununla ilgili mücadele etmek gerektiğini düşünüyorum. Ben hem sanayiciyim hem de yoksul mahallenin çocuğuyum. Yoksulların sıkıntılarını da iyi biliyorum, sanayicinin sorunlarını da iyi biliyorum. TBMM’ de Gebze’nin sesi olacağım.


 

-Gençlerin toplumda yeteri kadar söz sahibi olduğuna inanıyor musunuz? Hayatın her aşamasını yaşamış bir siyasetçi olarak gençlere ne gibi önerileriniz var?
Gebze’de son yıllarda sağ partililer iktidar oldu. Sağ partilerde de ümmetçi bir yapı var. Bu sebeple gençlerin pek sesi çıkmıyordu. Bence gençlerin sesinin daha gür çıkması gerekiyor. Eskiden gençler 30’lu yaşlarda siyaset yapıyor, kariyer yapıyor ve bakan oluyordu ama şimdi baktığımız zaman 40 yaşındaki siyasetçiye bile çocuk diyorlar. Özellikle yerel yönetimlerde parti gözetmeksizin, hangi parti olursa olsun, yerel yönetimlerde hangi parti gençlere kapı açıyorsa, o kapıdan siyasete girsinler. Sanata girsinler, sporda var olsunlar ve her alanda var olsunlar. Gençlerin ekonomik anlamda zorluk çektiklerini biliyorum. Ekonomik anlamda sıkıntılar oluyor ama ne yazık ki siyasetçiler sizin geleceğinize karar veriyor. Siyasetçiler sizin kentinizin, çocuklarınızın, ülkenizin geleceğine karar veriyor. Bu yüzden gençlerinde siyasete vakit ayırması gerekiyor ve içerisinde olması gerekiyor.


- Gebzelilik bilinci ile ilgili düşünceniz nelerdir?

Gebzeli olan BBP’liler, SP’liler, AK Partililer, hepsinin bu dönem CHP’ye oy vermesi gerekiyor. Çünkü CHP bu dönem Gebze’ye ve Kocaeli’ne önem verdi. Kazanılacak sıralarda milletvekili adaylarını sıraya koydu. Bunun için AKP’nin Gebze’den seçilebilir bir kişiyi sıralamaya koymaması gelecek anlamda, siyaset yapacak gençler açısından, siyasetçiler açısından, ders olmalıdır diye düşünüyorum.

 

-Gebze halkı neden CHP’ye oy versin? Tahsin Tarhan’ı neden görmezden gelmesin?
CHP’nin programı ortadadır ve Gebze’ye dönük bir programdır. Özellikle yoksulları, işsizleri, öğrencileri, emeklileri, asgari ücretle çalışanları ilgilendiren programa baktığınız zaman Gebze’yi, Kocaeli’yi ve Türkiye’yi ilgilendiren programlar var. Özellikle asgari ücretin biz 1500 TL olması gerektiğini, emeklilere 2 bayramda ikramiye, üniversite okuyan öğrencilerin yurt sorunlarının çözülmesi gerekiyor dedik. Onun için bu bölgeyi ilgilendiren politikalar var. Tahsin Tarhan’a geldiğimiz zaman buranın çocuğu olan, buradaki halkın düşüncelerini hisseden, hiçbir zaman bu bölgeden kopmayan ve kopamayan eğitim gönüllüsü, kazandığı paranın büyük bölümünü eğitime yatıran, spora ve sporcuya önem veren, hayatının her alanında bu bölgeden ayrılmayan bir isim. Çoğu siyasetçi Gebzeliyim diyor ama maalesef bu bölgede oturmuyor. Biz hala buradayız burada olmaya da devam edeceğiz.

 

-Terör olayları ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

Üzücü olduğunu düşünüyorum. Özellikle 7 Haziran seçimlerinde ne oldu da bu hale geldi. Bunun hesabını herkesin vermesi gerekiyor. Barış sürecinin Cumhurbaşkanı ve AKP’nin yanlış yönettiğini düşünüyorum. Bu yanlışın Türkiye’yi bu hale getirdiğini düşünüyorum. TBMM çatısı altında barış sürecinin devam etmesinin ve yürütülmesinin gerektiğini düşünüyorum. Baktığımız zaman cumhurbaşkanı anayasal sınırlarının dışına çıkarak mitingler yaparak AKP’ye oy istediğini ve AKP’nin Genel Başkanı gibi davranarak yanlışlar yaptığını ve bu sürecinde Türkiye’ye zarar verdiğini görmekteyiz. Özellikle halka gidip paralel yapı adı altında, paralel yapıyı şikayet ederek, halkı yanlış yönlendirdiğini düşünüyorum. Aslında asıl paralel yapının cumhurbaşkanının kendisi olduğunu düşünüyorum. Çünkü bir siyasi parti var, TBMM’de çoğunluğu da elinde. O partinin Genel Başkanı ve Başbakanı olduğu halde onları ezerek asıl paralel yapıyı kendisinin oluşturduğunu düşünüyorum. Bu yapılan yanlışlarla terör örgütüyle masaya oturarak, terör örgütüne zaman vererek güçlendirdiğini iddia ediyorum. Hatta kendi ağzı ile söyledi. Barış süreci zamanında terör örgütünün silah stokları yaptığını, daha güçlendiğini kendileri söylediler. Böyle yaparak suç işlediklerini ve halkın 1 Kasımda bunun hesabını sorması gerektiğini düşünüyorum. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.