banner213

Taksici cinayetleri meclis gündeminde

CHP milletvekili Haydar Akar, taksici cinayetlerini meclis gündemine getirdi, araştırma önergesi verdi

Taksici cinayetleri meclis gündeminde


CHP Kocaeli Milletvekili ve PM üyesi Haydar Akar taksici esnafın sorunlarının araştırılarak çözüm önerilerinin tespiti amacıyla Meclis Araştırması açılması için önerge verdi. Ülkemizde sayıları yüz bini bulan ve aileleri birlikte beş yüz bin vatandaşın geçim kaynağı olan Taksici esnafın uğradığı saldırı ve cinayetlere dikkat çeken Akar, özellikle büyükşehirlerde rakamların ürkütücü boyutta olduğunu belirterek son 10 yılda İstanbul da 130, İzmir de 43 taksicinin cinayete kurban gittiğini söyledi.
 
CAN GÜVENLİKLERİ YOK
Kocaeli ilinde son 1 ayda 2 taksicinin saldırıya uğrayarak yaşamını kaybettiğinin altını çizen Akar,  biran önce bu konuda adımların atılarak önlemlerin alınması gerektiğini belirtti. Artan saldırı ve cinayetlere yönelik hiçbir önlem ve tedbirin alınmadığını söyleyen Akar, bu konuda Avrupa ve Amerika da uygulanan şoför ile yolcu arasına cam bölmenin yer aldığı araçların hizmete sunulması gerektiğini belirtti. Avrupa ülkelerinde yaşayan ve emekli olanların ülkemizde tatil yaparken ülkemizde yaşanan geçim sıkıntısı nedeni ile emekli vatandaşlarımızın gece gündüz demeden taksicilik yaptığını vurgulayan Akar, buna rağmen taksici esnafının birçok sorunla karşı karşıya bırakıldığını söyledi.
 
İYİLEŞTİRMELER İÇİN MECLİS ARAŞTIRMASI
Korsan taksiciliğin bir sektör haline geldiğini yapılan düzenleme ve cezaların caydırıcı olmadığını belirten Akar, zorunlu trafik sigortası bedellerinin her gün trafikte olan ve kazalarla karşı karşıya olan taksiciler için sıkıntı oluşturduğu ve bu esnaf grubu için iyileştirmelerin yapılması gerektiğini söyledi. Taksicilerin can güvenlikleri ve yaşamış oldukları sorunlara kayıtsız kalmayacaklarının altını çizen Akar önergesini Meclis başkanlığına sundu.
 
İŞTE AKAR’IN ÖNERGESİNDEKİ O İFADELER
Akar’ın verdiği önergede şu ifadeler yer aldı: “Vatandaşlarımızın şehir içi ulaşımında önemli bir paya sahip olan Taksici esnafı önemli bir kamu hizmetini yerine getirirken yaşadıkları sorunlar yıllardır görmezden gelinmektedir. Ülkemizde sayıları yüz bini bulan taksiler de  çalışanlar, araç sahipleri ve aileler düşünüldüğünde yaklaşık beş yüz bin vatandaşımız geçimini bu yolla sağlamaktadır. Çalışma koşullarından, yaşam haklarının ihlaline kadar birçok sorun ile yüz yüze kalan bu vatandaşlarımız ne yazık ki gece gündüz çalışmalarına rağmen emeklerinin karşılığını alamamaktadır. Özellikle büyükşehirler de meydana gelen taksici cinayetleri gün geçtikçe artmaya devam etmektedir. Şöyle ki, son on yılda İstanbul da 130 İzmir de 43 taksici cinayete kurban olurken resmi makamlarca 524 saldırı vakası kayda girmiştir.
 
KORSAN TAKSİCİLERE DİKKAT ÇEKTİ
Her gün basında da yer alan bu cinayetlere Kocaeli ilimizde son bir ayda yaşanan 2 taksici vatandaşımızın uğradığı saldırı sonucu hayatını kaybetmesi ile bu konuda acil önlemlerin alınmasını gerektiği ortadadır. Can güvenliği olmayan taksicilerin, güvenliklerin sağlanması amacıyla, Avrupa’da ve Amerika da örneklerine sıkça rastlanan, şoför ile yolcu arasına cam bölmenin yer aldığı araçlar hizmete sunulmalıdır. Yine ülkemizdeki zor koşullar nedeni ile emekli olup geçim sıkıntısı yaşayan birçok vatandaşımız taksicilik yaparken Avrupa’daki emeklilerin ülkemizde tatil yapması da düşündürücüdür. Korsan taksiciliğin bir sektör haline geldiği ülkemizde cezalar ve denetimler yetersiz kalmakta ve taksicilerin büyük mağduriyet yaşamasına neden olmaktadır.
 
CİDDİ BİR SIKINTI
Zorunlu Trafik Sigortası konusunda taksici esnafımız ciddi bir sıkıntı ile karşı karşıya kalırken günün her saati trafikte olan ve araçlarında hasar olma riski yüksek olan bu esnaf grubumuz için iyileştirmelerin yapılması gerekmektedir. Yukarıda belirtmiş olduğum araçların yenilenmesinden akaryakıt giderlerine, can güvenliğinden plakaların mülkiyetine, korsan taksicilikten durakların yenilenmesi ve yerel yönetimlerin desteklenmesine ilişkin çözümlerin belirlenmesi amacıyla Anayasamızın 98’inci TBMM içtüzüğünün 104 ve 105’inci maddeleri uyarınca meclis araştırması açılmasını arz ve teklif ederiz.”     
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.