banner213

Sarıbay: Yılmayacağız

Eğitim İş ziyaretinde konuşan İl Başkanı Cengiz Sarıbay, “İstedikleri korku imparatorluğu ama biz yılacak mıyız yılmayacağız” dedi

Sarıbay: Yılmayacağız

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, il kadım kolları başkanı Sevim Korkmaz Pekyörür ve il yöneticileriyle birlikte Eğitim İl Kocaeli Şube Başkanı Bilal Şener’i makamında ziyaret etti. Ziyarettin ana konusu 15 Temmuz Darbe Girişimi’nden sonra açığa alınan ve görevlerinden uzaklaştırılan öğretmenler oldu. Ziyarette konuşan il başkanı Sarıbay, “İstedikleri korku imparatorluğu ama biz yılacak mıyız yılmayacağız” dedi. Ziyarette ilk olarak konuşan Şube Sekreteri Bülent Uğrasız, “Açığa almalar ile ilgili genel merkezimiz hukuki danışmalık hizmet verecek sadece üyelerimiz değil diğer sendikalar için de aynı duyarlılığı hissediyoruz diğer sendikalardan da bizden yardım isteyen sendikalar var Kocaeli’de Eğitim-İş’te açığa alınan 2 arkadaşımız var. Bir tanesi geçen hafta gözaltına alındı bırakıldı ama hukuki süreç devam ediyor. Türkiye genelinde ise 69 kişi vardı, iade edilenler de oldu” dedi.
 
BİR FURYA VAR
CHP Kocaeli İl Başkanı Cengiz Sarıbay ise konuşmasında, iadeyi ziyaret ve yardım amacıyla Eğitim-İş’e geldiklerini belirterek, “Eğitim-İş’te görevden alınan memurlar var ise CHP olarak yapabileceğimiz bir şey var mı diye sormak için geldik. Başkanımıza saldırı olduğunda ziyaretimize gelmiştiniz bunun için teşekkür ediyoruz. Kahramanmaraş’ta yapılan il başkanları toplantısında genel başkanımız kim olursa olsun adil yargılanması gerektiğini ve ailelerine de yardım edilmesi gerekliliğini vurguladı.  Sosyal devletin bazı şeyleri göz ardı etmemesi lazım. Sırf FETÖ’cünün eşi diye yardım edilmiyor. Bir furya var. Kimin eli kimin kafasında belli değil, herkes sille tokat birbirine vuruyor, kin tohumları ekiliyor, devlete düşman yetiştiriliyor. Sonra da neden insanlar dağa çıkıyor” dedi.
 
OHAL’İ UZATACAKLAR
Sarıbay konuşmasının devamında ise“ Böyle giderse ülkenin sonu kötüye gidecek. Görevden uzaklaştırılanlar neden uzaklaştırıldıklarını bilmiyorlar, neden görevden alındıklarını bilmiyorlar. İstedikleri korku imparatorluğu ama biz yılacak mıyız yılmayacağız. Direnmemiz lazım. Bizim AKP ile darbeye karşı olmak dışında bir birlikteliğimizin olmadığını söyledim. Biz o birlikteliği göstermesek bize ‘darbeci’ diyecekler. Hukuk hava gibidir. Hava lazım olduğunda değerini anlarsınız. Hukukta şu an herkese lazım. OHAL’in uzatılmaması lazım ama bunlar OHAL’i kesin olarak uzatacaklar. OHAL’i gerekçe göstererek FETÖ’cü olmayan demokrat solcu olan insanlar da alınmak suretiyle normal zamanda yapamayacaklarını bu dönemde yapıyorlar, fırsata çevirdiler. Gelip mahkemede savcıyı aldığınız zaman hakim savcı nasıl bir psikoloji ile işini yapacak? Bu çöker. Bir asansör var 40 kişilik, o asansör çöker. Ergenekonda’da öyle oldu” ifadelerine yer verdi.
 
SAVUNMA HAKKI VERİLMELİ
Eğitim-İş Kocaeli Şube Başkanı Bilal Şener ise CHP heyetine ziyaret için duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “İlk ziyaretinizi Eğitim-İş’e yaptığınız için teşekkür ediyoruz. Siz özetlediniz ama memurlar açısından bakacak olursak şu an hükümetin en kolay alabileceği kişi devletin memuru, siyasetçilerin üzerine gidemedikleri için. Biz memurlar iki şekilde yargılanırız. 1926 yılında çıkartılan kanunlarla bunlar sabitlenmiştir. İçlerinde vardır o kadar çok geri dönen ve tazminat alan olacak ki, biz hepsinin suçlu olduğuna inanmıyoruz. Bir bankada hesabı varmış, dershanesi, gazete aboneliği biz memurların tamamının görevden alınanlar ile ilgili bu arkadaşlarımıza savunma haklarının verilmesi lazım, hukuk devletinin gereği bu. Biz öyle diyoruz ama uygulamada göremiyoruz.
 
DİNİ KULLANANLARA KARŞIYIZ
Valilikte bir itiraz masası oluşturdular. Hukukun üstünlüğünü tanımamız lazım. Hakimin ve savcının da rahat çalışma ortamı elinden alındı. Hükümetin dediğini yapmazsanız bir sürülme bekliyorsunuz. Sadece fetö ile ilgili olanı değil tüm Türkiye’de ne kadar dini yapılanma varsa hepsine karşıyız bu dine karşı olmak olarak algılanmasın. Şeyhler dervişler ne varsa dini kullanan hepsine karşıyız. Hukukun üstünlüğü ve demokrasiyi sağlamak adına çalışmaya devam edeceğiz. Direnmeye devam edeceğiz. Eskiden ayrışma yoktu ayrıştırma yapmıyorum derken bile ayrıştırmayı yaptılar ve biz birbirimize şu an o şekilde bakıyoruz. 15 Temmuz darbesinin yanlışlığı anlatılabilir okullarda. Darbeye ve diktaya kesinlikle karşıyız. Orada darbeye karşıtlık olarak anlatılmış ama son kısmı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili bir kısım ayrılmış. Okullarda kraldan çok kralcı olanlar vardır. İlköğretimde saati saatine darbeyi açıklamışlar 2. de de liselerde merhaba gençler diye başlayan bir kitapçık ve Erdoğan’ın resmi ile başlıyor.

 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.