banner213

İşte terörle mücadele planı

Hükümetin terörle mücadele kapsamında valiliklere ve güvenlik güçlerine gönderdiği, Başbakan Davutoğlu'nun imzasını taşıdığı genelgeye ulaşıldı. Genelgede terörle bağlantısı olan devlet görevlileri ve cenaze törenlerine ayrı dikkat çekiliyor.

İşte terörle mücadele planı

Hükümet, bilindiği gibi Suruç ve Ceylanpınar'da yaşanan olayların ardından terörle mücadele konseptini değiştirmişti. Bu değişim sırasında, hükümet PKK'yla daha aktif mücadele edilmesi çerçevesinde özellikle valiliklere ve güvenlik güçlerine bazı yeni talimatlar verdi.

Milliyet yazarı Tolga Şardan, hükümetin terörle mücadele kapsamında valiliklere ve güvenlik güçlerine bazı yeni talimatlar verdiği Başbakan Davutoğlu'nun imzasını taşıyan genelgeye ulaştığını söyledi ve genelgeyi köşesine taşıdı.

Bu genelgenin hemen girişinde, “Türkiye Cumhuriyetinin Toprak Bütünlüğünü, milli güvenliğini ve kamu düzenini tehdit eden, vatandaşlarımızın temel hak ve hürriyetlerini yok etmeye yönelik eylem ve saldırılarda bulunan terör örgütleri ile etkin bir mücadele" tanımlaması dikkat çekiyor.

Şardan'ın, yazısında genelgeyi şöyle özetledi:

Başbakan imzalı genelge

"Genelgenin, valiliklere ve güvenlik güçlerine aktif hareket kabiliyeti veren maddeleri şöyle özetleyebiliriz:

İl İdaresi Yasası kapsamında güvenlik birimlerine yetki verilirken bilerlenecek sürelerin, operasyonların etkinliğini ve devamlılığını sağlamaya yeterli olmasına dikkat edilecek.

Terör saldırılarıyla toplumsal şiddet olaylarının yoğun olduğu il ve ilçelerde, vatandaşlarımızın huzur ve güvenilğini temin etmek için gerekli durumlarda İl İdaresi Yasası kapsamında sokağa çıkma yasağı ilanı dahil önleyici kolluk yetkileri kullanılacak.

Vatandaşlarımızın seyahat özgürlüklerini de dikkate alarak, bölgedeki huzur ve güven ortamının sürdürülmesi amacıyla, gerektiğinde diğer il ve ilçelerle koordineli bir biçimde yol kontrolleri artırılacak. Gümrük kapıları dahil illerde yapılacak aramaların çap ve süresi dengeli biçimde belirlenecek.

Terör örgütlerinin şehir yapılanmalarını çökertmeye yönelik operasyonların başarılı olması ve terör örgütleri ile bunlarla bağlantılı kişi ve grupların istismarına neden olabilecek uygulamalara meydan verilmemesi için önceden ilgili tüm güvenlik ve istihbarat birimleri ile koordineli çalışılıp planlamalar yapılacak. Gerekli takviye birlik ve teçhizat sağlanacak.

Terör örgütleriyle bağlantılı devlet görevlileri

İl İstihbarat Koordinasyon Merkezleri, istihbarat zafiyetinin oluşmasını engelleyecek biçimde etkin olarak çalışması için gerekli tedbirler alınacak. Elde edilen duyum ve istihbari bilgiler ivedilikle mülki idare ve güvenlik birimleriyle paylaşılacak.

Terörle mücadeleyi engelleyen kamu görevlileri ile terör örgütlerini destekleyici tutum ve davranışları tespit edilen kamu görevlileri ve kamu kurumlarında hizmet alımı yoluyla istihdam edilenler hakkında gerekli idari ve adli işlemler mülki ve kurum amirlerince yapılacak.
Yerel yönetimler ile kamu kurum ve kuruluşlarınca her türlü kamu kaynağının terör faaliyetlerini desteklemeye yönelik kullanımını engelleyici önlemler alınacak. Sorumlular hakkında gerekli idari ve adli işlemler yapılacak.

İnşası tamamlanmayan karakol ve yol (üs bölgelerinin yolları dahil) yapımları takip edilecek. Tamamlanmayan yol ve karakolların kamu kurumları ile yerel yönetimlerin personel ve ekipmanları kullanılarak tamamlanması sağlanacak.

Terör saldırılarının yoğun olduğu il ve ilçelerdeki havaalanlarının güvenliğinde yaşanan sorunlar ivedilikle tespit edilecek. Fiziki ve teknik güvenliğin sağlanması için ilgili bakanlık ve kamu kurumları ile koordineli çalışılacak.

Cenaze törenlerine dikkat

Terörle mücadeleyi destekleyen aileler, toplumsal kesimler ve gruplar, gaziler ve şehit aileleri ile geçici ve gönüllü köy korucularının ihtiyaçları olması halinde sosyal yardımlardan yararlandırılacak.

İş makineleri başta olmak üzere kamu ve özel kişilere ait tüm araçların terör eylemlerinde kullanılmasını engeleyici tedbirlerin alınacak ve sorumluları hakkında gerekli adli ve idari işlemler yapılacak.

Cenaze törenlerinin, terör örgütleri ve terörle bağlantılı kesimlerce terör propagandası amacıyla kullanılması engellecek.
Uluslararası sivil toplum kuruluşları bünyesinde ülkemiz menfaatleri aleyhine veya terör örgütü lehine faaliyette bulunanlar yakından takip edilecek.

Terörle mücadele görev alan güvenlik güçleri ile diğer kamu görevlilerinin motivasyonunu artırıcı önlemler alınacak.
Terör örgütlerine yönelik operasyonlarda ve bölgede huzur ve güven ortamını sağlayacak, devlet otoritesini htirecek önlemlerin uygulanmasında; vatandaşları devletten soğutacak ve teröristlerin ve terörle bağlantılı kesimlerin istismarına yol açacak uygulamalara kesinlikle izin verilmeyecek. Devlet şefkatinin gösterilmesiyle devletin her zaman vatandaşların yanında olduğu htirilecek."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.