İl müftüsünden mesaj var

İl Müftü Vekili İlyas Öztel, Ramazan ayı hazırlıklarının il genelinde tamamlandığını söyleyerek, en düşük fitrenin 11.50 TL olarak belirlendiğini açıkladı

İl müftüsünden mesaj var

Ramazan ayının ilk gününde İl Müftü Vekili İlyas Öztel, bir basın açıklaması yayımlayarak, İslam aleminin Ramazan ayını kutladı. Mesajına, “Rahmet, mağfiret ve bereket ayı Ramazan-ı Şerif’e bir kere daha kavuşmuş olmanın engin huzur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Bizi bu manevi kazanç mevsimine eriştiren Yüce Rabb’imize sonsuz şükürler olsun” diyerek başlayan Öztel, şunları söyledi: “Ramazan-ı Şerif, dinimizin temel esaslarından birisi olan ve mü’minleri günahlardan koruyan oruç ibadetinin yerine getirildiği bir aydır. (Bakara, 2/183)

11 AYIN SULTANI
Ramazan’a, insanları en doğru olan yola götüren (İsrâ,17/9-10), bir hidayet rehberi olan (Âl-i İmrân, 3/138) Kur’an’ın indirildiği ay olması dolayısıyla Kur’an ayı da denilmektedir. Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başlandığı ve “bin aydan daha hayırlı” olduğu bildirilen (Kadr, 97/1-3) Kadir Gecesi’nin bu ayda bulunması da Ramazan’ın şerefini yüceltmektedir. Af ve mağfiret ayı Ramazan-ı şerif, daha birçok hikmet ve fazileti içinde barındıran, lütuf ve ihsanlarla dolu, feyizli ve bereketli bir aydır. İşte bu üstün özellikleri sebebiyle Ramazan’a, Müslümanlar arasında ‘11 ayın sultanı’ denilerek apayrı bir değer verilmektedir.

RAMAZAN ÖNEMLİ BİR FIRSAT
Müminlerin hayatlarının bir muhasebesini yapmaları, yanlış ve kötü alışkanlıklarını terk edip iyi ve güzel alışkanlıklar kazanmaları için bu ay bulunmaz bir fırsattır. Ramazan ayı fertlerin dini hayatına katkı sağladığı gibi sosyal hayata da bir canlılık getirmekte; toplumda yardımlaşma, dayanışma, birlik ve beraberlik duygularının gelişmesini de sağlamaktadır. Orucuyla teravihiyle, iftarıyla sahuruyla, zekatı, sadakası, infakıyla, mukabelesi itikafıyla Ramazan, ferdi ve toplumsal hayatımıza yeni bir heyecan katmaktadır. Ramazan, gafletle körelen kulluk şuurumuzu diriltmek, hayatın bin bir meşgalesi altında bunalan gönüllerimizi huzura kavuşturmak, unuttuğumuz insanî ve ahlaki değerlerimizi hatırlamak ve örselenmiş insanî ilişkilerimizi düzeltmek için önümüze büyük bir fırsat sunmaktadır.

HAYIRDA YARIŞILACAK
Bilindiği gibi, Diyanet İşleri Başkanlığımız her Ramazan ayında unutulmaya yüz tutmuş, toplumsal hayatımızda önemli yeri bulunan bir konuyu ele alarak toplum gündemine taşımaktadır. Bu çerçevede 2015 yılı Ramazan ayının teması da, ‘Vakit İyilik Vakti Bu Ramazan ve Her Zaman’ başlığı altında ‘İyilik’ olarak belirlenmiştir. Ramazan ayı boyunca bu konunun etraflıca işlenerek daha iyi anlaşılması ve insanımızda bir hassasiyet oluşturması hedeflenmektedir. Ramazan-ı Şerif, Müslümanlar arasındaki yardımlaşma ve dayanışmanın doruk noktaya çıktığı hayır, hasenat ve iyilik ayıdır. Müminler, bu ayda diğer ibadet ve taatlerini artırdıkları gibi yardımlarını hayır ve iyiliklerini da kat kat artırırlar, çeşitli vesilelerle ihtiyaç sahiplerini görüp gözetirler. Bu Ramazan ayında iyilik yapma ve hayırda yarışma konusunda mümin gönüllerde oluşacak duyarlılığın ve Müslümanlar olarak kazanacağımız güzel alışkanlıkların gelecek yıllara, hatta bütün bir zamana yayılması en büyük dileğimizdir.

DİYANET FİTREYİ BELİRLEDİ
Kocaeli İl Müftülüğü olarak ilçe müftülüklerimizle birlikte Ramazan ayı hazırlıklarımızı tamamlamış bulunmaktayız. Bütün camilerimizin temizlikleri ve eksiklikleri gözden geçirildi. Vatandaşlarımızın ibadetlerini huzur içinde yerine getirebilmeleri için gerekli tedbirler alındı. Camilerimizde mukabele okuma geleneği devam ettirilecek, daha önceden belirlenen bazı camilerde hatimle teravih namazı kılınacak, öğle ve teravih namazları öncesi vaaz verilecek, ayrıca hanım cemaate yönelik irşat programları da yapılacaktır. Diyanet İşleri Başkanlığımız tarafından bu yıl için en düşük sadaka-ı fıtır (fitre) miktarı 11.50 TL olarak belirlenmiştir, ancak maddî durumu müsait olanlar bu miktarı artırarak verebilirler. Bu duygu ve düşüncelerle; muhterem Kocaeli halkının, aziz milletimizin ve İslam âleminin mübarek Ramazan ayını tebrik eder; barışa, huzura ve hayırlara vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz ederim.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.