banner213

Hükümetten sert tepki

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Musul DAEŞ tarafından bir günde işgal edildiğinde Irak merkezi hükümeti neredeydi? Yine birçok Irak şehri bir günde işgal edildiğinde Rakka'dan Musul'a kadar, uluslararası camia neredeydi?Başika'daki Türk askeri işgalci değil" dedi

Hükümetten sert tepki

Yeşilay Danışmanlık Merkezi'nin (YEDAM) Cerrahpaşa'daki hizmet  binasının açılışına katılan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş gazetecilerin sorularını yanıtladı.  Bir basın mensubunun, "Irak Meclisi tartışılacak bir karar verdi.  'Türk askerinin varlığını Başika'da istemiyoruz' dediler. Türkiye'nin bu konudaki  tavrı ne olacak, ne gibi adımlar atılacak?" şeklindeki sorusu üzerine Kurtulmuş,  Türkiye'nin Başika'daki varlığının, oradaki özellikle Musul'un DAEŞ tarafından  işgalinden sonra ortaya çıkan bir zorunluluk dolayısıyla olduğunu vurguladı.
Kurtulmuş, şöyle konuştu: "Önce Musul DAEŞ tarafından bir günde işgal edildiğinde Irak merkezi  hükümeti neredeydi? Yine birçok Irak şehri bir günde işgal edildiğinde Rakka'dan  Musul'a kadar, uluslararası camia neredeydi? Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin  Başika'daki varlığı ya da şu anda Suriye topraklarındaki operasyon dolayısıyla  varlığı, hiçbirisi işgalci bir amaçla değildir. O ülkenin iç işlerine karışmak  amacıyla değildir. Orada terör örgütlerinin ortaya çıkarmış olduğu siyasi  belirsizliklerin ortadan kaldırılması ve özellikle Musul halkının korunmasıyla  ilgili olarak Türkiye Başika'da yer almaktadır. Oradaki yerel unsurlarla, oradaki  Peşmergelerle, Musul halkının oluşturmuş olduğu birliklerle, birimlerle de son  derece yakın temas içinde Musul'un kurtarılması meselesine Türkiye başından  itibaren kafa yormaktadır, bununla ilgili neler yapılabilir bunları ortaya  koymaktadır. Dolayısıyla bu kararı anlamakta zorluk çektiğimizi, bu kararı doğru  bir karar olarak görmediğimizi, Türkiye'nin hem Irak'ın toprak bütünlüğünün  sağlanması hem Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunması bakımından üzerine düşen  her türlü sorumluluğu yerine getirdiğinin de açık olduğunu ifade etmek istiyorum."
Irak ve Suriye topraklarının paramparça hale geldiğine işaret eden  Kurtulmuş, sözlerine şöyle devam etti: "Irak merkezi hükümeti eğer bir konu etrafında çalışacaksa, nasıl olur  da Irak'ın toprak bütünlüğü sağlanabilir, nasıl olur da Irak'taki DAEŞ başta  olmak üzere terör örgütlerinin faaliyetlerine son verilebilir, buna kafa yorması  lazım, bu konunun üzerinde çalışması lazım. Türkiye, Irak merkezi hükümetiyle  terör örgütlerinin Irak'tan temizlenmesi için her türlü iş birliği yapmaya  hazırdır. Türkiye bu anlamda Irak'ın büyük şehirlerinden birisi olan Musul'un da  DAEŞ'in ve diğer terör örgütlerinin tehdidi altında bulunmasına karşı olduğunu  başından beri ifade etmektedir. Musul, Musul halkına aittir. Rakka, Rakka halkına  aittir. Irak Iraklılarındır, Suriye Suriyelilerindir ama hiçbir terör örgütünün  oradaki etnik yapıyı değiştirmek, oradaki demografik yapıyı değiştirmek gibi bir  eylemin içinde olmasına ne Türkiye olarak bizim müsaade etmemiz mümkündür ne de  Irak'ın ya da başka bir ülkenin buna müsaade etmesi lazım. Dolayısıyla burada  eğer beraber çalışılacaksa, nasıl Musul'u DAEŞ'ten temizleyeceğiz, nasıl herhangi  PYD başta olmak üzere diğer terör örgütlerinin Irak toprakları içinde faaliyette  bulunmasına mani olacağız... Biz bu konularda Irak hükümetiyle iş birliğine  hazırız ama kusura bakmasınlar Irak bu kadar bölünüp parçalanmışken durup orada  bir istikrar unsuru olarak bulunan Başika'daki Türk ordusunun varlığına da  oradaki üssümüzün, oradaki yerel unsurlarla iş birliği halinde varlığına da  kimsenin karşı çıkma hakkı yok."
Kurtulmuş, "Tabii yine Başika meselesinde biliyorsunuz başından  itibaren Kuzey Irak'taki yerel yönetimin, Barzani yönetiminin de Türkiye'deki  Türk birliklerinden özellikle yerel güçlerin Musul'u kurtarmak için eğitilmesi  konusunda destek istediği, yardım istediği de açıktır, dolayısıyla bu konu  herhangi bir tartışma konusu değildir. Türkiye, Başika'nın tartışma konusu  yapılmasına müsaade etmeyecektir." diyerek, bu konudaki sözlerini tamamladı

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.