banner213

Gebzeli gazeteci yazdıktan sonra kayboldu

Gebze bölgesi'nde yayın yapan Bariyer TV, Twitter’da 2 milyon kişi tarafından takip edilen, ünü ülke sınırlarını aşıp dünya ülkeleri tarafından duyulan fenomen Fuat Avni’nin kimler olduğu yönünde yazdığı yazıdan sonra ortalık sessizleşti.

Gebzeli gazeteci yazdıktan sonra kayboldu

Hesabın Türkiye’yi dinleyen organize bir ekip tarafından Kanada’dan yönetildiğine dikkat çekilen araştırma yazısından sadece saatler sonra Fuat Avni sessizliğe büründü.

İşte 21 Eylül tarihli Fuat Avni yazısı…

Fuat Avni, kendisinin Adalet ve Kalkınma Partisi’nin içinden olduğunu söyleyen ve hükümet ile ilgili gizli belgeleri yayınlayan Twitter fenomeni… Hem de öyle bir fenomen ki; ünü ülke sınırlarını aşıp, dünya ülkelerinde konuşulmaya başlandı…

FUAT AVNİ’NİN HEDEFİNDE KİM VAR?

Hesap başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  eski cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bazı bakanlar ve hükümetin ileri gelenleri ile ilgili bazı olayların gerçekleştiğini iddia etmektedir. Hesap 18 Şubat 2014 tarihinde ilk twetini atmış olup, şuan itibariyle 1,8 milyondan fazla takipçisi vardır…

FUAT AVNİ HANGİ KONULARI İŞLEDİ?

Hesap iddialarını hükümet içerisindeki iç ve dış görüşmeler, 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturması, seçimlerdeki bir takım usulsüzlükler, hükümet ve cemaat arasındaki olaylar ve gizli operasyonlar üzerine şekillendirmektedir. Hesap yöneticisi genelde sert ve tehditkâr bir dil kullanmaktadır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan sürekli olarak BB, Tiran, Başçalan, Yezid olarak bahsetmektedir. Genelde sert mizacını ‘korkma, titre’ sözüyle pekiştirmektedir. Sert bir dil kullanmasına rağmen twetlerinde dini ibareler de kullanmaktadır ve bazı iletileri mistik tarzdadır.

BİRÇOK KİŞİ ‘FUAT AVNİ BU’ İDDİASIYLA SUÇLANDI

Hesabın henüz kim tarafından yönetildiği bulunamamıştır. Basında bir takım kişilerin olduğu iddia edilse de bu iddialar kanıtlanamamış olup bu görüşler muhatapları tarafından kesin bir dille yalanlanmıştır.

HUKUKİ BİR TAKIM İŞLEMLER YAPILDI

Hesap İstanbul 5. Sulh Ceza Hâkimliği tarafından Kullanıcının iftira, hakaretlerde bulunduğu, adli yargıyı etkilediği ve internet özgürlüğünü kötüye kullandığı gerekçesiyle Türkiye’de erişime engellendi. Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu kendisine yönelik iddialara istinaden hesabın kullanıcısına dava açmıştır. Millî İstihbarat Teşkilatı hesabın kime ait olduğuna dair çalışmalar yapmaktadır.

YAZILANLARI ÖNLEME ÇALIŞMALARI

Twitter hesabın Türkiye’ye erişimini engellemiştir. Ancak Twitter yetkilileri kararın düşünce özgürlüğünü ihlal ettiği gerekçesiyle karara itiraz edileceğini açıklamışlardır. Neticede söz konusu hesap yayınlarına devam etmektedir.

FUAT AVNİ İSMİ VE KARAKTERİ

Peki, Fuat Avni ismi nereden geliyor? Fuat kelimesinin dilimizde gönül, yürek anlamına geliyor. Avni ise ‘yardım ve yardımcılık’ anlamlarını ifade ediyor. Toparlamak gerekirse söz konusu Fuat Avni lakabı ‘İçinizi açalım, önünüzü görmenize yardım edelim’ veya ‘Vicdanınıza yardımcı olalım’ mesajları verilmek için açılmışa benziyor. Aynı hesaptan atılan mistik ve dini tabanlı cümleler ise çoğunluğunun muhafazakâr olduğu AK Parti seçmenine özel olarak kaleme alınmışa benziyor. ‘Korkma titre’ ve ‘yargılanacaksın’ kelimelerini sık sık kullanan Fuat Avni hesabını yönetenler, bu iddialı sözlerle takipçilere ve Erdoğan karşıtı olan herkese özgüven sağlamayı hesaplıyor.

FUAT AVNİ SARAY’DA MI YAŞIYOR?

Hesabı yönetenler, kendilerine her ne kadar Türkiye’deymiş, hatta Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın olduğu Ankara’daymış imajını verseler de; hem devlet, hem sosyoloji, hem de psikolojik savaş uzmanları bu grubun Türkiye’de faaliyet sürdürdüğüne çok küçük bir olasılık veriyor. Atılan twetlerdeki Fuat Avni’nin danışman ve saray görevlisi olduğuna dair izlenimlere ise ihtimal dahi verilmiyor…

İSTİHBARAT NE DİYOR?

Hesabı yönetenlerin grup olduğu istihbaratlarımız tarafından açıkça gözlemlenebiliyor. Havuz Medyası olarak da bilinen medya organlarında iddia edilen isimlerin aslında Fuat Avni hesabını yöneten kişiler olmadığı bilinmekle birlikte, iddiada adı geçen Türkiye’deki isimlerin ‘grubu yöneten kişilerle bağlantıda olabilir’ ihtimali üzerine soruşturma geçirdiklerinin bilinmesinde fayda görüyorum. Yani devlet de, MİT de bu işin yurtdışında yapıldığından emin!

YURTDIŞINDAN NASIL İZLENİYORUZ?

Madem hesap yurtdışından yönetiliyor, peki ama ülkenin en üst düzey korunan yapılarından nasıl bilgi alabiliyor? Şimdi hepiniz bu soruyu soracaksınız. Aslında bu sorunun cevabı çok basit; birileri devleti dinliyor…

Bakın çok değil daha birkaç ay önce, ABD başkanlarının 1929 yılından bu yana New York’a iş ya da özel gerekçelerle yaptıkları ziyaretlerde kaldıkları Waldorf Astoria otelinin, geçtiğimiz yıl Çinli bir işadamına satılmasından sonra, Başkan Obama ve ailesi, odalarına Çin gizli servisi tarafından böcek yerleştirilmiş olabileceği gerekçesiyle başka bir otelde kalmayı tercih etmişti.

Düşünün Amerika Birleşik Devletleri’nin eşi benzeri olmayan bir koruma ordusuyla kamufle edilen Başkanı Obama bile büyük şüphe ve kaygıyla 86 yıllık geleneği bozmuştu. Neden? Çünkü ne kadar önlem alırsanız alın, birileri bir şekilde sizleri dinleyebilir, izleyebilir, hatta ve hatta attığınız her adımı kamerasız cihaz olmadan da takip edebilir…

RUSYA’DAN SES ÇIKARMAYAN DAKTİLO ÖNLEMİ

Rusya bile devletin üst düzey teknoloji ile korunan gizli belgelerinin açığa çıkmaması için dinleme tehdidine önlem alamamış, ses çıkarmayan daktilo sistemine geçmişti. Çünkü ajanlar daktilonun çıkardığı tik-tak sesinden bile kelimeleri çözebilirdi…

Rusya, ABD ve İngiltere başta olmak üzere gelişmiş birçok ülkenin bu ve buna benzere yüzlerce güvenlik önlemi var. Tüm bunlara rağmen bu ülkeye bağlı istihbarat yöneticileri kendilerinin yeterince güvende olmadıklarını savunurlar…

Bu örnekleri göz önüne getirdiğinizde ne saray, ne de devletin diğer makamlarının çok güvende olduklarını hiç kimse söyleyemez. Kaldı ki sınırlarımızın 17 kilometreye kadar olan herhangi bir noktasına verici yerleştiren kurum, kuruluş, örgüt veya gelişmiş bir ülke Türkiye’yi rahat rahat dinleyebilir… Tabi şifresi ayyuka çıkmamış kriptolu telefonlar hariç!

İşte bu gerçekler üzerinden şimdi Fuat Avni’nin kim olduğuna dair kafanızda bir şeyler canlandı mı?

İpucu1: Kişi değil, organize bir ekip yönetiyor.

İpucu2: İçeriden değil, yurtdışından paylaşım yapılıyor.

İpucu3: Twetler, dinlemeye (telekulak, ortam dinlemesi) dayalı bilgiler doğrultusunda hazırlanıyor.

Şuna kadar yazılanlardan yurtdışındaki organize bir ekibin dinleme yoluyla Türkiye’nin en üst makamlarından haberdar olduklarını özetleyebiliriz.

İlave olarak, Türkiye’ye çağrılan sonrasında ise California’daki merkez üslerine gidilen Twitter’in Türkiye’nin tüm çağrı ve tekliflerini geri çevirmesini masaya yatırabiliriz.

İlgili şirkete o hesabın hangi IP’den yönetildiği bilgisinin devletle paylaşılması için kaç milyon dolar para teklif edildiğini tahmin edebiliyorsunuzdur. Şirketin amacı para kazanmaktır. Ve bu şirket kendisine Türkiye’de 10 yılda kazanamayacağı parayı teklif eden x yetkilileriyle neden o bilgiyi paylaşamasın ki? Kapitalizm ise kapitalizm, paraysa para, imkânsa imkân…

Peki, sizce aynı sorun ABD’de yaşansa, ABD o bilgiyi Twitter’den alamaz mıydı? Ben cevap vereyim; şirketten almalarına gerek yok, zira bütün serverler bu devletin elinde ve dünyada internet üzerinde kim ne yaparsa, anında haberdar olabiliyorlar…

Demek ki Fuat Avni meselesi paranın ve dünya lideri olmanın etkisinden çok daha öte bir proje.

İpiucu4: Fuat Avni projesi küresel güçler tarafından destekleniyor.

Toparlamak gerekirse;

CİA’nın California eyaletinde bulunan Twitter merkeziyle haşır neşir olduğunu bilmeyen devlet istihbaratı yoktur. En azından bizler de, MİT sayesinde bu bilgiyi şuan öğrenmiş bulunuyoruz.

CİA, nasıl Ortadoğu’da silahlı terör örgüt kurabiliyorsa, gelişmekte olan ve iç savaşa sürüklenmesi zor olan ülkelerde de silahlı terörün yanı sıra mevcut iktidarların yıpranmasına yönelik teknoloji destekli operasyonlar yapabilir.

Mesela CİA, Ermenistan’a verici yerleştirip, dinleme yoluyla elde edilen verileri Almanya’da toparlayıp, yine bu ülkeden veya Kanada’dan sosyal medya aracılılığıyla tüm dünyaya servis edebilir…

Acaba doğru mudur? tereddütüne kapılmanıza gerek dahi yok!

Neden Ermenistan’a yerleştirsinler sorusunu sorabilirsiniz. ‘Türk devleti düşmanı Ermenistan’a yerleştiremeyecekler de Irak’a, İran’a mı yerleştirecekler?’ mantığıyla bu işi çözebiliriz aslında değil mi?

Kaldı ki Almanya Cumhurbaşkanı, ‘Türkiye’yi dinliyoruz’ açıklamasında bulunmuş, oldukça cesur davranmıştı.

E bir de buna küresel güçlerin Ortadoğu coğrafyasında bulunan Türkiye üzerindeki hedeflerini incelediğinizde bu işin nasıl sistematik bir şekilde dizayn edildiğinizi görmeniz mümkün!

Bu iş ne Hakan Fidan, ne Bülent Arınç, ne de Emre Uslu’nun altından kalkacağı bir iş değil… Düşününce bile komik…

Saygılarımla…

Oktay YAŞAR


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.