Gebze’de 1 Mayıs kutlaması

​Gebze Sendikalar Birliği, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününü Gebze Kent Meydanı'nda bayram gibi kutladı. Birliğe bağlı sendikalar alanı doldurarak, tüm emekçilerin hak taleplerini hep bir ağızdan dile getirdi.

Gebze’de 1 Mayıs kutlaması

Petrol- İş, Kristal-İş, Metal –İş, TÜMTİS, Tekgıda İş, Tez- Kop İş, DİSK, Birleşik Metal İş, Eğitim- İş sendikalarının bulunduğu Gebze Sendikalar Birliği, Kent Meydanı'nda 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü kutladı. Sendikalar birliğine destek olmak amaçlı pek çok sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti temsilcileri de 1 Mayıs dayanışma günüde katılımları ile işçilere destek verdi. Gebze Sendikalar Birliğine bağlı sendika üyeleri sabahın erken saatlerinden itibaren Trafo Meydanı'nda toplanmaya başladı. Ardından Şehit Numan Dede Caddesi boyunca pankart filamanlar ve Türk bayrakları ile sloganlar eşliğinde Gebze Kent Meydanı'nda bulunan tören alanına kadar yürüyüş yapıldı. Cadde boyunca polis barikatları içinde yapılan yürüyüş alanına ve tören alanına polis arama noktalarından geçilerek giriş yapıldı. Gebze İlçe Emniyet Müdürlüğü, 1 Mayıs kutlamaları öncesi Fatih Devlet Hastanesi girişi boyunca Yeni Bağdat Caddesi ve Şehit Numan Dede Caddesi'ni araç trafiğine kapattı. Olumsuz hiçbir olayın yaşanmadığı kutlamalar sloganlar, halaylar ve türküler eşliğinde tamamlandı. 
ÇALIŞAN EMEKÇİLERİN GÜNÜ KUTLU OLSUN
Gebze Kent Meydanı'nda yapılan 1 Mayıs kutlamalarında Gebze Sendikalar Birliği adına Petrol-İş Gebze Şube Başkanı Süleyman Akyüz konuşma yaptı. İşçilerin taleplerini dile getiren Akyüz, şu ifadeleri kullandı; "İşçiler, kamu emekçileri, emekliler, işsizler, gençler, kadın işçiler, daha iyi bir yaşam ve güzel bir gelecek için üreten, çalışan, alın teri döken tüm emekçiler. 1 Mayıs'ta bu meydanda haklarımız ve onurumuz için bir araya geldik. 1 Mayıs işçi bayramı, 1 Mayıs birlik, mücadele ve dayanışma günümüz kutlu olsun. 1 Mayıs, sömürünün, açlığın, yoksulluğun ve baskının olmadığı insanca bir dünya özlemiyle çalışan emekçilerin günüdür. Dünyanın tüm işçilerinin sömürü ve zulme karşı sesini yükselttiği, ortak bir mücadele ortaya koyduğu bir gündür. Bundan 130 yıl önce Amerika'da 8 saatlik işgünü talebiyle başlayan mücadele, yıllardır emeğe yönelen tüm saldırılara karşı sürüyor! 1 Mayıs'ı emekçilere verdikleri mücadeleyle armağan eden, dünyada ve Türkiye'de bizlere bugün bu mirası canları pahasına bırakan tüm işçi kardeşlerimizin önünde saygıyla eğiyoruz.
TEHDİT İŞÇİ SINIFINA SÖKMEZ
Bugün bu meydanda, hepimiz biriz. Aynı amaçla buradayız. Burada, kadın-erkek. kamu-özel, taşeron-kadrolu, beyaz yakalı-mavi yakalı, kayıtlı-kayıt dışı, ayrımı yapmadan, tüm sektörlerden emekçiler olarak birlik ve beraberlik içerisinde sesimizi yükseltiyoruz. Bizi bölmeye. Tezgahtaki arkadaşını diğerine düşman etmeye çalışanlar ile terör saldırılarıyla korku toplumu yaratmaya çalışanların aynı amaca hizmet ettiğini biliyoruz. Bu tehdit, işçi sınıfına sökmez. Emeğin birleştiriciliği, milyonlarca emekçinin ortak değerleri ve mücadelesi, terörün amacına ulaşmasını engelleyecektir. Toplumsal barış, emeğin öncülüğünde sağlanacaktır. 
ÇALIŞIRKEN ÖLMEK İSTEMİYORUZ
Bu ülkenin görünmeyen emeğin en önemli temsilcileridir kadınlar evde, işyerinde, sokakta, okulda kısacası her yerde kadınlara yönelik baskı, taciz ve tecavüzler yaşanmaktadır. Burada kadınlara ve çocuklara yönelik her türlü şiddeti kınadığımızı, kadınlara ve çocuklara yönelik taciz ve tecavüzlere karşı en önce insan olarak karşı durmalıyız. Biz işçiler, kamu emekçileri, kadınlar, gençler, emekliler; patronların borusunun öttüğü bir ülkede köleleştirilmek değil, demokratik bir ülkenin eşit yurttaşları olmak istiyoruz. Grev, örgütlenme ve toplu sözleşme hakkımızı sınırsız kullanmak istiyoruz. Adil ve yeterli bir ücret, genişletilmiş sosyal haklar talep ediyoruz. Çalışırken ölmek, sakat kalmak ve hastalanmak istemiyoruz. Güvencesiz, geçici ve taşeron olarak çalışmak istemiyoruz. İsçiyiz, emekçiyiz, onurumuzla ve insana yaraşır bir şekilde çalışmak istiyoruz. Yaşasın, birlik, mücadele ve dayanışma, yaşasın 1 Mayıs, yaşasın sınıf dayanışması."

Binler işçi, Gebze Kent Meydanı’nı doldurdu

Gebze’deki 1 Mayıs kutlamalarında 7’den 70’e her yaştan insan vardı.

İşçiler, 1 Mayıs’ı halaylarla kutladı

Trafo Meydanı'nda toplanan binlerce işçi, alana yürüyerek gitti

Gebze Kent Meydanı’ndaki alana işçiler, güvenlik noktalarından aranarak geçti.

Şehit Numan Dede Caddesi boyunca pankart filamanlar ve Türk bayrakları ile sloganlar eşliğinde Gebze Kent Meydanı'nda bulunan tören alanına kadar yürüyüş yapıldı

Olumsuz hiçbir olayın yaşanmadığı kutlamalar sloganlar, halaylar ve türküler eşliğinde tamamlandı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.