Fay hattının ortasındayız

İHH yönetim kurulu üyesi Gülden Sönmez Gebze’de Dünyada İnsan Hakları İhlalleri ve Sorumluluklarımız” başlıklı konferans verdi.

Fay hattının ortasındayız

Gülden Sönmez: Ortadoğu bir fay hattı ve bizler bu fay hattının tam ortasındayız
Gülden Sönmez: Zulme karşı mücadele ibadettir. Türkiye’de cemaat ve gruplarda bir pasifizm hastalığı var. Her şeyi siyasete ve hükümete bırakıyorlar
Gebze İnsan ve Medeniyet Hareketi tarafından düzenlenen “Dünyada İnsan Hakları İhlalleri ve Sorumluluklarımız” başlıklı konferans Gebze Kültür Merkezi Kardelen Nikah Salonu’nda gerçekleştirildi. Konferans İMH Gebze Genç Hareket başkan yardımcısı Kenan Ateş’in açılış konuşmasıyla başladı. Dünyada insan hakları ihlallerini anlatan bir sinevizyon gösterisi ile devam eden konferansa konuşmacı olarak katılan Uluslararası İnsani Yardım Vakfı (İHH) yönetim kurulu üyesi Avukat Gülden Sönmez, dünyanın değişik coğrafyalarında yaşanan insan hakları ile ilgili yaşadığı tanıklıkları anlattı.
SESSİZLİK ZULÜM POLİTİKALARINA HİZMET EDER
Son dönemde başta İslam coğrafyaları olmak üzere dünyanın değişik bölgelerinde yaşanan insan hakları ihlallerine karşı Müslüman kamuoyunun sessizliğe büründüğünü ifade eden Gülden Sönmez, “Dünyada zalimlerle mazlumların her ikisi de azınlıktır. Büyük çoğunluk sessizleri oynuyor. Oysa sessizlik zulüm politikalarına hizmet eder. Bengladeş’te 95 yaşında bir Müslüman alim idam ediliyor ve bütün dünya susuyor. Tacikistan’da 100’den fazla alim, akademisyen, hoca 4-5 aydan beri işkence görüyor. Tutuklular arasında 80 yaşında tekerlekli sandalyede 80 yaşında alim de var. Mısır’da hapishanelerde işkencelere karşı açlık grevleri yapılıyor. Suriye’de Srebrenitsalar yaşanıyor. Filistin’de üç kız ayrı ayrı yerlerde kurşuna dizildi, tepkisiz kaldık. Gençlerimiz, sokaklar çok tepkisiz. Gençlik üniversiteyi ve sokakları hareketsiz bırakmamalı” dedi.
CEMAATLERDE PASİFİZM HASTALIĞI VAR
Küresel güç odaklarının Müslümanların dünyada temel aktör olmasını istemediklerini belirten Gülden Sönmez, “Dünyada işgallere, katliamlara uğrayanlar bizleriz ama hala kendimizi savunmak zorunda hissedenler yine bizleriz. Dünyada en ucuz şey Müslüman kanı. İsrail antisiyonist bir yahudiye bile dokundurmaz. Batı bir hristiyanın öldürülmesine izin vermez. İslam’la fobiyi yan yana getirdiler. Oysa bizler Müslümanız ve dinine, diline, rengine, ırkına bakmadan tüm insanların adil ve onurlu bir şekilde yaşamalarının garantisi olmalıyız. Genel olarak Türkiye’de cemaat ve gruplarda bir pasifizm hastalığı var. Her şeyi siyasete ve hükümete havale ediyorlar. Zulme karşı mücadele ibadettir. Hangi işi yapıyor olursak olalım, mazlumların hak ve hukuku için mücadele vermeliyiz” dedi.
ORTADOĞU KOLAY KOLAY DURULMAZ
Ortadoğu’nun bir fay hattında bulunduğunu belirten İHH yönetim kurulu üyesi Avukat Gülden Sönmez, konuşmasına şöyle devam etti:
“Bizler bu fay hattının tam ortasındayız. Ortadoğu kolay kolay durulmaz. Etnik savaşlar, mezhep fitnesi, cemaat, grup fitneleri yayıldı. İngiliz aklıdır bu. Siyonist İngiliz ittifakı söz konusudur. Arap gençleri zulüm düzeninden kurtulup devrim yapmak istediler. Özgürleşmek, yoksulluktan kurtulmak istediler. Hızlı iletişim kurdular. Hızlı bir şekilde isyan ettiler.  Fakat emperyalistler Doğu toplumlarını iyi tanıyor. Doğu toplumları ve Müslüman zihin kaç yıllık düşünür biliyorlar. Bizler uzun soluklu düşünen, plan yapan bir toplum değiliz. Devrim hareketlerine müdahale edildi. Batı gizlemeden açıktan Mısır’daki darbeyi destekledi. Darbeye darbe diyemediler. Bizler gücümüzün farkına varmalıyız. Gücümüz tahminimizin çok ötesindedir. Farkına varırsak oyunu bozarız”

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.