banner213

Danıştay'a başvurdu

YARSAV eski Başkanı Avukat Ömer Faruk Eminağaoğlu, bugün yürürlüğe giren cuma namazı için mesai düzenlemesinin iptali ve yürütmesinin durdurulması için Danıştay’a başvurdu.

Danıştay'a başvurdu

Memura cuma namazı izni Resmi Gazete'de yayımlanarak bugün yürürlüğe girdi ancak Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) eski Başkanı avukat Ömer Faruk Eminağaoğlu, düzenlemenin iptali ve yürütmesinin durdurulması talebiyle Danıştay\'a başvurdu.

Eminağaoğlu Danıştay\'a verdiği dilekçede, yayınlanan genelgenin, açık hukuka aykırı olduğunu ileri sürerek, yürütmesinin durdurulması ve iptaline karar verilmesi gerektiğini savundu. Eminağaoğlu dilekçesinde, ayrıca şu ifadelere yer verdi:

"TAKVİM VE HAFTA TATİLİ KONUSUNDAKİ SİSTEMLERİN TARTIŞILMASININ ÖNÜ AÇILACAKTIR"

“Mevzuatta inanç özgürlüğü bağlamında çalışma saatleri konusunda bir sınırlama öngörülmediğinden bahisle, sınırlama olmayan her konu serbesttir gibi bir düşünceyle, bu genelgeye geçerlilik tanınamaz.

Böyle bir gerekçe ve anlayış, inanç özgürlüğü adı altında, isteyene Ramazan ayı içinde de günlük çalışma saatlerinin kaydırılarak kullanılması gibi bir durumu gündeme taşıyacaktır. Gide gide takvim ve hafta tatili konusundaki sistemlerin tartışılmasının önü açılacaktır. Ya da inanç özgürlüğünün gereği ise, bu neden yapılmamaktadır. Sorunun olmayan yanıtı, yapılan genelgenin aykırılığını ortaya koymaktadır. Bu durum daha sonra tüm namaz saatlerinin gözetilmesi durumunu da ortaya çıkaracaktır ki, bu anlayış, devlet hukuk ve siyasal sistemindeki değişimi ortaya koymaktadır.

Eminağaoğlu ayrıca, işlemin 2820 sayılı Siyasi Partiler Yasası'nın 106. maddesi kapsamında kalması nedeniyle, konunun Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na da iletilmesinin sağlanmasını talep etti.

GÜNDEMDEN DÜŞMEYEN İSİM

Ağaoğlu'nun başkanlığını yaptığı dönemde YARSAV, HSYK içinde kadrolaşmakla suçlanıyordu. 12 Eylül 2010'da yapılan anayasa değişikliği referandumunda Ağaoğlu 'hayır' cephesi içinde yer almıştı. 15 Haziran 2013 tarihinde Gezi eylemlerine destek verdiği için Çankırı Hakimi Ömer Faruk Eminağoğlu hakkında Kırıkkale Cumhuriyet Başsavcılığı, “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu Muhalefet Etmek” suçundan dava açmıştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.