banner213

Cumhuriyet genlerinden nasıl uzaklaştı?

Cumhuriyet Vakfı'nın eski yönetim kurulu üyesi Alev Coşkun, yönetimden nasıl uzaklaştırıldığını anlattı

Cumhuriyet genlerinden nasıl uzaklaştı?

Sabah'tan M. Fatih Gediman, Cumhuriyet Vakfı'nın eski yönetim kurulu üyesi Alev Coşkun'un Cumhuriyet Gazetesi'ne başlatılan Operasyon kapsamında verdiği ifadeye ulaştı.
Çok önemli açıklamalar yapan Coşkun, kendisinin ve ardından İnal, Yıldız ve Balbay'ın yönetim kurulundan nasıl uzaklaştırıldığını anlattı.

İşte o ifadesi:
"KURUCU OLARAK GİRDİĞİM VAKIFTAN UZAKLAŞTIRILDIM"

2 Nisan 2013'te oylama için toplandık. Toplantıda ben, Orhan Erinç, Hikmet Çetinkaya, İbrahim Yıldız, Şükran Soner, Akın Atalay, Şevket Tokuş, Nevzat Tüfekçioğlu, Cüneyt Arcayürek hazır bulunduk. Mustafa Balbay Cezaevinde olduğu için bir diğer yönetim kurulu üyesi olan İnan Kıraç da yurtdışında olduğu için oylarını kapalı zarf ile gönderdiler. Bu oylardan Balbay'ınki kabul edilirken, Kıraç'ın oyu kabul edilmedi. Ben bu duruma itiraz ettim. "Aynı sebepten ötürü gönderilen oyların birisi kabul edilirken diğerinin edilmemesi hukuka aykırıdır" dedim. Seçime devam edildi. Önder Çelik ve Mustafa Pamukoğlu beşer oy aldı. Bu durumda başkan olan orhan erinç'in oyu iki oy sayıldı. Başkan oyunu Önder Çelik'e verdiği için Çelik yönetim kurulu üyeliğine katıldı. Ancak bu oylamada kapalı zarf içerisinde gönderilen İnan Kıraç oyunu Mustafa Pamukoğlu'na vermişti. Eğer oyu gerçeli sayılsaydı Pamukoğlu yönetime girecekti. 7 Ekim 2013'te vakıf senedine göre yapılması gereken yenileme seçminde Şevket Tokuş ve beni seçmediler ve bizim yerimize Nail İnal ve Musa Kart'ı yönetime seçtiler. 93 yılında kurucu olarak girdiğim Cumhuriyet vakfından uzaklaştırıldım. Benimle birlikte Gazetenin 1923'teki kurucusu Yunus Nadi ile akrabalığı olan Şevket Tokuş'u da yönetimden attılar.


"GAZETE GENLERİNDEN UZAKAŞTIRILDI"
Böylece Cumhuriyet Vakfının yapısı değişti. Gazete genlerinden yavaş yavaş uzaklaştırıldı.
7 Ekim 2013 yılında yapılan bu seçime ihbarcısını bilmediğim ancak gazete çalışanlarının yaptığını düşündüğüm bir ihbar Vakıflar Genel müdürlüğüne yapılmış ve seçimin hukuksuz olduğu belirtilmiş.

5 KİŞİYİ DEĞİŞTİRİP YERİNE YENİ 5 KİŞİ GETİRDİLER
Bunun üzerine araştırmacı yaptığı incelemelerde seçimin yenilenmesi gerektiğini belirtmiştir. 18 Şubat 2014'te yapılan toplantıya (katıaln ve katılmayanları sayıyor)Mustafa Balbay ve Cüneyt Arcayürek vekalet gönderdi.(…) Toplantıda 6 kişi kendi aralarında bir kişi seçerek diğer yönetim kurulunda bulunan 5 kişiyi ihraç etmek amacıyla gerekli çoğunluğu sağlayarak 7 kişi oluyor ve gelmeyen 5 kişinin yerine yeni 5 üyeyi yönetime seçiyorlar.

SIRA BALBAY'A GELDİ…
Bir süre sonra Nail İnal, İbrahim Yıldız ve Mustafa Balbay'ı da yönetime tekrar seçmeyerek yönetimden uzaklaştırıyorlar.

"ARAŞTIRMACININ KARARINI BEĞENMEYİNCE YENİ ARAŞTIRMACI ATADILAR"
Araştırmacı Sabri Kızıltan seçimlerin usulsüz olduğunu beyan ederek seçimlerin yapılmasını istedi. Bunun üzerine Cumhuriyet Vakfı karara itiraz ederek müracatta bulununca Mustafa Batu görevlendirildi.

"BENİ ÇAĞIRMADI VE İFADEMİ ALMADI. YANLI DAVRANDI"
Bir süre görevlendirilen başmüfettişin beni çağırarak konu hakkında bilgimi sormasını bekledim ancak benimle görüşmeyeceğini anlayınca kendisine telefonla ulaşarak konunun bizzat içerisinde olduğumu ve beni dinlemesinin uygun olacağını beyan edince beni davet etti. Mustafa Batu'nun Başmüfettiş olarak yürüttüğü soruşturmada yanlı davrandığını düşünmekteyim.

"GAZETENİN O BASKILARINA DİKKAT"
Batu yaptığı çalışmalara devam ederken 23-24 Mayıs 2015 tarihli Cumhuriyet Gazetesi baskıları çok önemlidir. Cumhuriyetin bir temel ilkesi vardır.

"İLK DEFA LOGO ÜZERİNDE BİR İSME YER VERİLDİ:FETULLAH GÜLEN VE FAKİRHANESİ"
Baş sayfasında Cumhuriyet logosunun üzerinde asla haber konmaz, dinci tarikatçıların haberleri de asla ilk sayfadan verilmemesi kural iken 23 Mayıs'ta gazetenin ilk sayfasında ve Cumhuriyet logosunun yanında FETÖ lideri Fetullah Gülen'in fotoğrafı fotoğrafı ile birlikte "Fakirhaneme bunlar malikane diyor" sözleri servis edilmiştir. Ayrıca 24 Mayıs baskısında ise aynı şekilde servis edilmiştir.

"VAKFIN BÜTÜN GAYRIMENKULLERİNİ, KURUCUNUN EVİNİ BİLE SATTILAR!"
Bu arada Cumhuriyet Gazetesinin 90 yıldır elde ettiği bütün gayrimenkuller satıldı. Örneğin Cumhuriyet Vakfını kuran Berin nadi'nin, Nadir Nadi ile birlikte oturdukları ve noter vasıtasıyla vakfa hibe ettiği daireyi bile sattılar. Gazetenin Ankara bürosunu ve İzmir bürosunu sattılar.

İŞLER DAYANILMAZ HAL ALINCA DAVA AÇTIK
İşler dayanılmaz bir hal aldığı için Gazeteyi kuran aileyi temsil eden Şevket Tokuş, Mustafa Pamukoğlu ve ben Şubat 2016'da seçimler için iptal davası açtık. Dava halihazırda devam etmektedir ve 24 Kasım'da karar duruşması var.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.