banner213

Çöp fabrikası orman alanına yapılacak

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından kentimizde yapılması planlanan çöp yakma tesisi ile ilgili Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın yaptığı basın toplantısı ile tesisin İzmit Orman Depo alanına yapılacağını açıkladı. Büyükakın kentin çöp noktasında zamanının kalmadığını vurguladı 

Çöp fabrikası orman alanına yapılacak

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından kentimize yapılması planlanan Evsel Katı Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisi’nin İzmit Orman Depo Alanı’na yapılacağı açıklandı. Konu ile ilgili basın toplantısı gerçekleştiren Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın, kentin çöp konusunda fazla zamanının kalmadığını belirterek tesisin bir an önce yapılması gerektiğini ifade etti. Büyükakın şunları kaydetti: “Çevre Mühendisleri Odamızla da uzun süredir birlikte çalışıyoruz. Yakılmasının doğru olduğunu zaten ÇMO’da açıklamalarında belirtti. Avrupa’da bu tür tesisler var onu da söyledik. Bir çimento fabrikasından çok çok daha tehlikeli. Bu kentte yaşayan insanlarız. Kendi yaşadığımız kenti tehlikeye atacak bir çalışma zaten yapmayız. 

KENTİN ZAMANI KALMADI
Yer seçimini de üniversitelerimizden 3 tane öğretim üyemize teslim ettik. Muhtemel alanların isimlerini verdik ve onlarda çalışma yaptılar. 4 ay önce bu tablo elimizde vardı ama katılımcı süreci tamamlamak adına kamuoyuyla paylaşmamayı doğru bulduk. Yerleşim yerlerine uzaklık önemli bir faktör. Bin metre bandının dışında yerleşim yerlerinin olması gerekir. Buna da dikkat ettik. Çöp fabrikasınınyapımı dört yıl sürüyor ve çok uzun bir izin süreci var. Bu kentin daha fazla zamanı kalmadı. Biz çöplüğü istemiyorum derken Kocaeli’nin her yerini çöplük yapma riskiyle karşı karşıyayız. Uzun süre hangi teknikle çalışmamız gerektiği noktasında çalıştık. Birgünde çöp tesisi yapalım demedik. 5 yıl öncesinde belediyemiz bunun farkındaydı. Yapacağımız tesis en yakın köye iki buçuk kilometre uzaklıkta. Bu fabrikadan dışarı koku çıkma gibi bir durum olamaz: Fabrikanın içinde bile koku duyamazsınız. Bu tesis bütün normları sağlayacak şekilde yapılacak. 

AVRUPA’DA İNCELEDİK
Kocaeli’de bugün geldiğimiz noktada ise önemli bir ihtiyaçla karşı karşıyayız. İzmit ve Dilovası’ndaki depolama sahalarının 3 yıl ömrü kaldı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak Kocaeli yeniden çöplük olsun, çöp koksun istemiyoruz. Vakıfbank’tan bir yıl öncesinde krediyi çektik 600 milyon ile 800 milyon arasında bir maliyeti olacağını düşünüyoruz. Günlük 2 bin ton çöp yakma kapasitesi olacak. Çok kapsamlı çalışmalar yapıldı. Bilim adamları ve akademisyenlere yönelik çalışmalar yapıldı. Kocaeli Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nden çevre konusunda uzman akademisyenler TMMOB Çevre Mühendisleri Kocaeli Şubesi’nden mühendisler Kocaeli Valiliği Çevre Müdürlüğü’nden oluşan kafile Avrupa’daki örnek tesisleri yerinde inceleme fırsatı buldu. 

SİYASİLER DE İNCELEDİ
Bilim insanlarının Avrupa’nın büyük bir kısmında bulunan tesislerin incelemesinin ardından Kocaeli’de yer alan 7 partinin siyasi temsilcileri STK’lar ve muhtarlarından oluşan kafile Fransa’nın Paris kentine götürüldü. AKP, CHP, MHP, SP, DSP, BBP ve DP temsilcileri ile muhtarlar yine teknik uzmanların eşliğinde Paris’e giderek kurulacak Evsel Katık Atık Yakma Tesisi’nin benzerlerini inceledi. Kent dinamiklerini katıldığı yurtdışına yapılan bilgilendirme gezilerinden sonra kamuoyunda Evsel Katık Atık Yakma Tesisi hakkında soru işaretleri kalktı. Daha önce Tesisin hayata geçirilmesindeki olumsuz yöndeki görüşler, yerinde incelemelerin ışığında olumlu yönde değişti. Kocaeli Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nden akademisyenler, Kocaeli’nin evsel atıklarının sadece toplanarak depolanmasıyla oluşacak durumla ilgili bir rapor hazırladı . Rapora göre; Tesisin bir an önce yapılması gerektiği ve tesisin yapılacağı alanları tespit ettiler.

GÜNLÜK 1.8 TON EVSEL ATIK
Bu çalışmalar kapsamında yer kriterleri olarak; nüfus yoğunluğu,  su havzaları, mülkiyet durumu, taşıma maliyetleri, trafik yükü, yerleşim yerlerine uzaklık ve topografik yapı belirlendi. İlçelerin nüfuslarına ve ürettikleri evsel atık oranlarına da bakıldı Kocaeli’nin halen 1.780.055 olan nüfusunun %77,53’ü İzmit, Kandıra, Derince, Körfez, Darıca, Çayırova ve Gebze ilçelerinde yaşıyor. Kocaeli’nde günlük yaklaşık 1.800 ton evsel atık üretiliyor ve bunun çok büyük bölümü bu ilçelerden toplanıyor. Taşıma maliyetleri ve diğer kriterler  göz önüne alındığında tesisin bu ilçelere yakın bir alanda olması gerektiği ortaya çıkıyor. Bu nedenle Dilovası Köseler, Körfez Toylar, Derince Kaşıkçı, İzmit Orman Depo, İzmit Yasıbağ, İzmit Çayırköy ve İzmit Solaklar’da dikkatli bir saha incelemesi yapıldı. İSKi ve İSU’nun su havzaları da titizlikle değerlendirildi. 

ORMAN ALANI UYGUN GÖRÜLDÜ
Teknik, ekonomik ve çevresel faktörler göz önüne alındığında ‘’Evsel Katı Atıktan Enerji Üretim Tesisi’’ni yapmak için kriterler en uygun alanın İzmit Orman Depo alanı olduğu görüşü öne çıktı. İzmit Orman Depo alanı ilçe merkezine 13,4 km, KOÜ Umuttepe Kampüsü’ne 4,7 km mesafe uzunlukta bulunuyor. 3 ‘’Evsel Katı Atıktan Enerji Üretim Tesisi’’nin yanı sıra çöplerin bu alana taşınması için Dilovası, Körfez, İzmit ve Gölcük’e yeni modern aktarma istasyonları kurulması planlanıyor. Büyükşehir’in yapmayı planladığı ‘’Evsel Katı Atıktan Enerji Üretim Tesisi’’nde hava kirliği yok, koku yok. Şehre ve şehirde yaşayanlara, tesisin çevresindeki doğaya asla zarar vermeyecek. Üstelik bu tesiste elektrik enerjisi de üretilecek. Türkiye’de bunun bir örneği daha yok. Sonuç olarak; Kocaeli’nin yeniden çöp kent olmasına izin vermemeye kararlı olan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, en ileri standartlarda kentsel katı atıktan enerji üretim tesisi yapmaya hazır. Çöp depolama fabrikası veya çöplük değil, Türkiye’de ilk kez evsel atıkların yakılmasıyla enerji üretim tesisi kurma çalışmalarına başlıyoruz.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.