banner213

Bu vilayetlerden en kısa sürede ayrılın!

Dışişleri Bakanlığı; Musul operasyosunun başlamasının ardından Irak’ta bulunan Türk vatandaşları ile bu ülkeye gidecek olanlara önemli bir seyahat uyarısında bulundu.• her koşulda müteyakkız bulunmaları, • kalabalık mekanlardan kaçınmaları, • güvenlik tedbirlerini güçlendirmeleri, • Bağdat Büyükelçiliğimiz ile temasta olmaları, • kesinlikle zorunlu olmadığı sürece Irak'a ve Irak içinde seyahatlerini sınırlandırmaları, bu vilayetlerde kalışı zorunlu olmayanların ise mümkün olan en kısa sürede bu vilayetlerden ayrılmaları kuvvetle tavsiye edilmektedir. Göreceli olarak Irak’ın diğer bölgelerine Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Başika kampındaki varlığı, Türkiye ile Irak arasında gerilime neden olmuştu. Dışişleri Bakanlığı'ndan bir heyet, dün Bağdat'a resmi ziyarette bulunmuştu. Irak'taki radikal Şii gruplar, Türkiye aleyhine gösteride bulunmuşlardı. Duyuruda, Türk vatandaşlarının kısa sürede ayrılmaları istenen vilayetlere de yer verildi.

Bu vilayetlerden en kısa sürede ayrılın!

Dışişleri Bakanlığı, bu akşam Irak ile ilgili önemli bir seyahat uyarısı duyurusunda bulundu. Duyuruda, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin denetimindeki kentlerin istasna tutulması dikkat çekti. Dışişleri Bakanlığı'nın seyahat duyurusu şöyle:

IRAK İLE İLGİLİ SEYAHAT UYARISI
“Irak'taki hassas güvenlik koşulları doğrultusunda anılan ülkeye yönelik seyahat uyarımızın kapsamı Bakanlığımız'ca 9 Aralık 2015 tarihinde yapılan uyarıyla Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) dahilindeki Duhok, Erbil ve Süleymaniye vilayetleri dışındaki tüm vilayetleri kapsayacak şekilde genişletilmişti.

Irak'ın Musul şehrinin DAEŞ terör örgütünden kurtarılmasına yönelik olarak 17 Ekim 2016 sabahı başlatılan askeri harekatın ülkedeki genel güvenlik koşullarında kötüleşmeye, bu kapsamda ülkemizin Irak'taki çıkarlarını hedef alabilecek eylemlere neden olabileceği gözönünde bulundurularak 9 Aralık 2015 tarihli seyahat uyarımızdaki hususların kamuoyumuzun dikkatine bir kere daha getirilmesi gerekli görülmüştür.
Bu çerçevede IKBY dışındaki Anbar, Babil, Bağdat, Basra, Diyala, Dikar, Kadisiye, Kerbela, Kerkük, Meysan, Mutenna, Necef, Ninova, Selahaddin, Vasit vilayetlerinde bulunan firmalarımızın ve vatandaşlarımızın,
• her koşulda müteyakkız bulunmaları,
• kalabalık mekanlardan kaçınmaları,
• güvenlik tedbirlerini güçlendirmeleri,
• Bağdat Büyükelçiliğimiz ile temasta olmaları,
• kesinlikle zorunlu olmadığı sürece Irak'a ve Irak içinde seyahatlerini sınırlandırmaları,
bu vilayetlerde kalışı zorunlu olmayanların ise mümkün olan en kısa sürede bu vilayetlerden ayrılmaları kuvvetle tavsiye edilmektedir.
Göreceli olarak Irak'ın diğer bölgelerine göre daha güvenli olan IKBY'de bulunan vatandaşlarımızın ise DAEŞ'la mücadele harekatlarının devam ettiği bölgelerden uzak durmaları ve IKBY makamlarının bu konudaki uyarı ve yönlendirmelerine uymaları güvenlikleri açısından büyük önem taşımaktadır.
Mevcut koşullarda vatandaşlarımızın Irak'ın bu vilayetlerinden ayrılmalarına ilişkin planlamayı yaparken, güvenlik durumunun daha da bozulması ihtimalini dikkate alarak en ihtiyatlı ve emniyetli hareket tarzını benimsemeleri önerilmektedir.
Gelişmelere göre Irak'a ilişkin bu seyahat ve güvenlik duyurumuzun kapsamında gerekli değişikliklere gidilebilecek olup, kamuoyumuz güncel gelişmeler hakkında bilgilendirilecektir.
Vatandaşlarımızın, Bakanlığımız'a ilaveten, Bağdat Büyükelçiliğimiz ve Erbil Başkonsolosluğumuz'ca görev bölgeleri koşullarına göre farklılık arzedebilecek güvenlik durumu hakkında yapacakları uyarı ve duyuruları da takip etmelerinde fayda görülmektedir.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.