banner213

Bozdağ, FETÖ'den tutuklananların sayısını açıkladı

Bozdağ, Türkiye genelinde FETÖ soruşturmasındaki tutukluların ve hakkında soruşturma devam edenlerin sayısını açıkladı.

Bozdağ, FETÖ'den tutuklananların sayısını açıkladı

AA'nın haberine göre; Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, cezaevlerinde işkence ve kötü muamele iddialarıyla ilgili, "Özellikle FETÖ ile bölücü terör örgütü PKK işbirliği içerisinde, Türkiye'yi uluslararası alanda yalnızlaştırmak, aleyhine olumsuz raporlar çıkarmak için ciddi bir kampanya yürütüyor. Türkiye'den de CHP bu kampanyaya maalesef destek çıkıyor, HDP destek çıkıyor." dedi.
Bakan Bozdağ, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu ve soruları yanıtladı.
Darbe soruşturmasında bir çok itirafın ortaya çıktığı hatırlatılarak, etkin pişmanlık konusundaki çağrısının karşılık bulup bulmadığı sorulan Bakan Bozdağ, FETÖ'nün cezaevlerinde tutuklu bulunan üyelerinin çözülmesini önlemek için çok ciddi çalışma yaptığını söyledi.

"İŞKENCEYE İZİN VERMEYİZ"
İşkence iddialarına da değinen Bekir Bozdağ, cezaevlerinde kesinlikle kötü muamele ve işkence bulunmadığını söyledi. Bunu söyleyenlerin, Türkiye'yi karalamak istediğini dile getiren Bozdağ, "Özellikle FETÖ ile bölücü terör örgütü PKK işbirliği içerisinde Türkiye'yi uluslararası alanda yalnızlaştırmak, aleyhine olumsuz raporlar çıkarmak için ciddi bir kampanya yürütüyor. Türkiye'den de CHP bu kampanyaya maalesef destek çıkıyor, HDP destek çıkıyor." dedi.
Bozdağ, bu kampanyaya söz konusu örgütlerin uzantıları veya sosyal medya üzerinden bu örgütlerin üyelerinin destek çıktığını ve bunu yaygınlaştırmaya çalıştıklarını da ifade ederek, şöyle konuştu:
"Çok net söylüyorum, Türkiye cezaevlerinde kötü muamele ve işkence olmasına biz asla izin vermeyiz. Eğer bir yerde varsa o yerin adını bize versinler, biz hemen üzerine gidelim. Yapılan kimse o kişinin ismini söylesinler ona da gidelim. Yapan kimse onu söylesinler onun da üzerine gidelim. Yer, zaman, nasıl olduğuna dair hiçbir bilgi vermiyorlar. 'İşkence ve kötü muamele var.' Ben diyorum ki, yabancılarla görüştüğümde, bana adres verin. Adres vermiyor. Yer verin. Yer de vermiyor. Zaman verin, ben gene bulurum, onu da vermiyor. 'Ama bu varmış' diyor. Sen benim böyle bir şey olmadığını ispat etmeme imkan vermiyorsun, varsa da cezalandırmama da imkan vermiyorsun. Ondan sonra kalkıyorsun Türkiye'yi suçluyorsun. Böyle olmaz. Bize isim verecekler, adres verecekler, yer verecekler. Biz eğer varsa gereğini yapmazsak o zaman kalkıp bizi suçlayacaklar."

"36 BİN CİVARINDA TUTUKLU VAR"
Adalet Bakanı Bozdağ, Türkiye genelinde FETÖ soruşturmasında tutukluların ve hakkında soruşturma devam edenlerin sayısına ilişkin soru üzerine de şu anda Türkiye cezaevlerinde yaklaşık 36 bin civarında tutuklu bulunduğunu söyledi.
Değişik meslek gruplarından kaçak durumda bulunan 92'si asker, 213'ü polis toplam 4 bin 115 kişi hakkında yakalama kararı çıkarıldığını bildiren Bozdağ, bin 222 kişi hakkında da gözaltı kararı bulunduğunu, bu kişilerle ilgili adli işlemlerin devam ettiğini kaydetti.
Bozdağ, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun (HSYK), meslekte kalmalarını uygun görmeyerek meslekten uzaklaştırdığı 3 bin 456 hakim ve savcı bulunduğunu ifade ederek, şunları söyledi:
"HSYK'nın yaptığı şey, yargının tarafsızlığı ve bağımsızlığını korumaktır. Çünkü hakimlik ve savcılık teminatı, hakimlerin görevlerini anayasanın öngördüğü temel ilkelere uygun, özgür, bağımsız, her türlü korku, endişe ve baskıdan uzak yapabilmeleri için konulmuştur. Yoksa, hakim ve savcıların terör örgütlerine üye olmaları, terör örgütleriyle iltisaklı, irtibatlı olmaları ya da terör örgütlerinin talimatları doğrultusunda yargı görevini yapmaları karşısında onların bir zırhı olarak konulmamıştır. HSYK'nın yaptığı şey esas itibarıyla Türkiye'nin hukuk devletini korumaktır. Yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığını korumaktır. Hakim ve savcılarımızın bir terör örgütü gölgesinde olduğu iddialarını ortadan kaldırmaktır. Türk yargısının bir terör örgütü tarafından rehin alınmasına izin vermemektir. Millet adına karar veren Türk yargısının milletin yargısı olma vasfını korumaktır. Bunu yapmıştır. Esasında takdir edilmesi gereken bir adım atmış, karar vermiştir."

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.