Atık Pil Geri Kazanım Tesisi

Türkiye’de bir ilk atık pillerin çevre kirliliğine neden olmayacak şekilde geri kazanımının sağlandığı TÜBİTAK MAM tarafından yapılan 3 milyon TL mal olan Atık Pil Geri Kazanım Tesisi açıldı.

Atık Pil Geri Kazanım Tesisi

TÜBİTAK MAM tarafından yapılan Atık Pil Geri Kazanım Tesisi Kartepe’de hizmete açıldı. Yaklaşık 3 milyon TL mal olan Atık Pil Geri Kazanım Tesisi “Atık Pillerin Bertarafı ve Geri Kazanım Teknolojilerinin Geliştirilmesi” sebebiyle TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Kimyasal Teknoloji Enstitüsü ile T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın atık piller konusunda ihtiyaç duyduğu teknolojileri geliştirmek üzere başlatıldı.  

ÇEVREYE ATILMAYACAK

TÜBİTAK KAMAG 1007 Programı kapsamında gerçekleşen projede; pil geri kazanımı sağlayacak nihai amaçlı pilot tesisin yurt içinde tasarlanması ve üretilmesi çalışmaları başarı ile tamamlanarak, tesis kuruldu. Bu projedeki proseslerin yerli üretimi ile Türkiye’de bir ilk gerçekleştirilmiş olup, atık pillerin çevre kirliliğine neden olmayacak şekilde geri kazanımı sağlandı. 

GENİŞ KATILIM

Tesisin açılışına Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Genel Sekreteri Tahir Büyükakın, Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, TÜSSİDE Müdürü Tazer Battal, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Özel Atıklar Daire Başkanı Gökhan Şentürk, EXITCOM Genel Müdürü Murat Ilgar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Atık Yönetimi Daire Başkanı Ahmet Varır, TUBİTAK MAM Başkanı Doç. Dr. Bahadır Tunaboylu, GTÜ Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, Kartepe İlçe Kaymakamı, Ayhan Dumrul, UME Müdürü Dr. Mustafa Çetinbaş ve davetliler katıldı. 

YERLİ YAPIM

EXITCOM Almanya ve Türkiye Genel Müdürü Murat Ilgar “Atık Pil Geri kazanım prosesinin çıktısı olan geri dönüşümü mümkün malzemelerin ekonomiye kazandırılmasını sağlayan teknolojiler geliştirilmiştir. Tüm laboratuvar, yazılım ve altyapı çalışmaları, fabrika ve prototip üretimi yüzde 100 yerli olarak gerçekleştirilmiştir. Geliştirilen bu teknolojiler ile temininde güçlük çekilen bir teknoloji kazanılmış, ulusal teknoloji bilgi birikimi artırılmıştır. Projede geliştirilen teknolojinin, proje kapsamında bulunmayan diğer pil çeşitleri için temel teşkil edecek teknolojilerin geliştirilmesine olumlu katkıları olacaktır” dedi. 
ÇEVRE KİRLENMEYECEK
Yapılan tesisin atık pilleri kıran, içindeki değerli metalleri çıkartan ve dönüşümünü sağlayan dünyadaki sayılı tesislerden biridir diyen Ilgar, “Değerli element ve toprak elementleri yurt dışına çıkıyor. Bu tesisle birlikte bu ham maddeler yurt dışına çıkmaz. Burada hem ham madde çıkacak, hem çevre kirlenmeyecek” ifadelerini kullandı. Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ise “Üretim çevreyle birlikte olmalıdır. Çevreye duyarlılık konusunda öncü kent durumundayız. Bize düşen bu tür benzeri yatırımları çoğaltmak. Atıkların niteliğine göre toplanmasını sağlamak” açıklamasında bulundu. 

YEŞİL ÜRETİM OLMASI LAZIM 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Bu tesisin bizim açımızdan çok büyük önemi var. Bilimi, teknolojiyi, çevreyi, kalkınmayı ve üretmeyi aynı anda sunan bir tesis. Bakanlık olarak yerli ve yenilikçi anlamda sürdürüyoruz. Türkiye yerli olarak ne üretebiliyorsa üretmelidir. Sadece yerli değil yenilikçi olarak da üretim yapmalıyız. Üretimin yerli ve olması tek başına yetmiyor. Aynı zamanda yeşil üretim olması lazım. Üretim yaparken çevreye ve insana saygılı olmalıyız. Zira güzel evren bize gelecek kuşakların emanetidir. Onlara tertemiz bırakmak bizim önceliğimizdir” dedi. 
HEDEF 900 TON
Artık ürünlerin yaşam döngüsü kısaldı diyen Bakan Işık “Ürün 2 ve 3 yılda ömrünü tamamlıyor. Bu tesisin manevi değeri çok yüksek. Tesisi Türkiye’ye örnek göstereceğiz. Her pilin ömrü var bitince gelişi güzel atıyoruz. Çevreye duyarlılık için pillerin ayrı atılması konusunda duyarlılık göstermeye başladık. Mutlaka pil bertaraf sistemine gidecek şekilde atın. Belediyenin de bununla ilgili çalışma yapmasını istiyoruz. Belediye’de bu pilleri alınca bu gibi tesislere ulaştırma gayreti içinde olsun. Tesiste tek vardiyada yılda 300 ton pil geri dönüşüme gidecek. İnşallah ilerleyen zamanlarda üç vardiya olur 900 ton üretilir” açıklamasında bulundu. Bakan Işık’ın konuşmalarının ardından kurdele kesimi gerçekleşti. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.