banner213

AK Parti heyeti Gülen'in iadesi için ABD'ye gitti

AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Eker ile beraberindeki heyet, FETÖ elebaşı Gülen'in iadesiyle ilgili temaslarda bulunmak üzere ABD'nin başkenti Washington'a hareket etti.

AK Parti heyeti Gülen'in iadesi için ABD'ye gitti

AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker, "Gerek bu Fetullahçı Terör Örgütü'nün elebaşının iadesi ile ilgili, gerekse orada (ABD) Türkiye aleyhine yapılmakta olan lobi faaliyetlerinin bir şekilde olumsuz etkilerini bertaraf etmek için görüşmeleri tekrarlayacağız" dedi.

Eker ile beraberindeki heyet, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in iadesiyle ilgili temaslarda bulunmak üzere ABD'nin başkenti Washington'a hareket etti.

Eker, Türk Hava Yolları'na ait tarifeli uçakla Washington'a hareketinden önce Atatürk Havalimanı VİP Salonu'nda yaptığı basın toplantısında, bilindiği gibi gerek darbe teşebbüsünden önce gerekse darbeden hemen sonra bu hain yapının dünyanın değişik ülkelerinde Türkiye aleyhine birtakım algı operasyonları gerçekleştirdiğini söyledi.

Bunun etkisiyle darbe girişimiyle ilgili uluslararası bazı platformlarda Türkiye aleyhine birtakım olumsuz algılara sebebiyet verildiğini aktaran Eker, şöyle devam etti:

"Gerek hükümetimiz, gerek Türkiye Cumhuriyetinin değişik kurumları, TBMM, bu algı operasyonlarına karşı, Türkiye'nin hem karşı karşıya kaldığı bu hain darbe teşebbüsünün arkasındaki sinsi planı ve bunun demokrasiye ve milletimize karşı zararlarını anlatmak, hem de Türkiye'nin bu gerçekte demokrasi mücadelesini bütün dünyada daha çok anlatabilmek için bir dizi heyetle etkinlikler yapıyor. Daha önce TBMM'nin üç siyasi partisine mensup milletvekillerinden beş heyet yurt dışına gitti. ABD, Kanada, Fransa, İngiltere ve Belçika'ya geçen ay içerisinde... Tabii ağustos ayı içerisinde Avrupa Parlamentosu da ABD Kongresi de tatil de olunca bunlar çok büyük bir yoğunlukta olmadı. Bazı sivil toplum kuruluşlarıyla görüşmeler yapıldı."

"AK Parti'yi temsilen gidiyoruz"
Eker, şimdi bunları tekrar hızlandırdıklarını dile getirerek, "Bu defa AK Parti'den ben, 5 milletvekili arkadaşımızla ABD'ye gidiyoruz. Bu akşamdan itibaren orada bir dizi görüşme gerçekleştireceğiz, Yaklaşık 25 ziyaretten oluşan bir program hazırlandı. Gerek Cumhuriyetçi Partiden, gerek Demokrat Partiden, gerek kongre üyesi yani senatör, gerekse temsilciler meclisi üyesinden randevular alındı. Ayrıca düşünce kuruluşları, sivil toplum kuruluşları ve medya kuruluşlarıyla görüşmeler yapılacak cuma günü akşamına kadar. Yoğun bir program. Benim dışımda, 5 milletvekilimiz, bu AK Parti'nin kendi heyeti, dolayısıyla AK Parti'yi temsilen gidiyoruz." diye konuştu.

Heyetin, kendisiyle birlikte AK Parti İstanbul milletvekilleri Ravza Kavakcı Kan, Ahmet Berat Çonkar, Ali Sarıkaya, AK Parti Antalya Milletvekili Sena Nur Çelik ve AK Parti Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay'dan oluştuğunu aktaran Eker, "Tabii bizim gerek bu Fetullahçı Terör Örgütü'nün elebaşının iadesi ile ilgili, gerekse orada Türkiye aleyhine yapılmakta olan lobi faaliyetlerinin bir şekilde olumsuz etkilerini bertaraf etmek için görüşmeleri tekrarlayacağız. Bu son heyet de olmayacak. Bundan sonra da arkadaşlarımız, gerek parlamento heyeti gerekse bakanlarımız, hükümet üyeleri gidecek." ifadelerini kullandı.

Eker, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un Chicago'daki bir etkinlik dolayısıyla iki milletvekiliyle ABD'de bulunduğunu belirterek, ikili görüşmeler de yaptığını kaydetti.

"Darbe teşebbüsünün etkilerini bertaraf etmek için seferberlik başlatmış durumdayız"
Eker, darbe teşebbüsünün etkilerini bertaraf etmek için seferberlik başlatmış durumda olduklarını vurgulayarak, "Gerek Avrupa'da, gerek ABD'de, gerekse Afrika'da, Asya'da bu Fetullahçı Terör Örgütü'nün örgütlendiğini biliyorsunuz. Bu ülkeleri de tehlike konusunda hem uyarmak, hem de bunların zararlarını, insanlığa muhtemel zararlarını, bir manada deşifre etmek ve anlatmak önemli. Bir de tabii iade ile ilgili de orada görüştüğümüz kişilerle bu konunun Türkiye için ne kadar önemli olduğunu, dolayısıyla bunun aslında siyasi bir karar olduğunu... Türkiye ile ABD arasındaki suçluların iadesi antlaşmasının elbetteki bir hukuki prosedürü var. Bunlar yerine geliyor, gelecek ama milletimizin bu konudaki beklentisini, kararlılığını ve bu manada taleplerimizi de görüşmelerimiz esnasında dile getireceğiz. Ziyaretimizin temel nedeni bunlar." değerlendirmesinde bulundu. 

"Dost ülke ilişkilerine yakışır bir şekilde sonuçlanacağını umuyoruz"
Bir gazetecinin, "Burada hukuksal bir süreç var ama aynı zamanda Türkiye'nin de müttefik olarak bir beklentisi var. ABD ile bu görüşmeler sonucunda algının değişeceğine inanıyor musunuz? Yani bu süreç nereye gidecek?" sorusu üzerine Mehdi Eker, Türkiye ile ABD'nin dost ve müttefik ülke olduklarını vurguladı.

Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Dost ve müttefik ülkelerin ilişkilerine yakışır bir şekilde bunun sonuçlanacağını umuyoruz, umudumuzu koruyoruz. Çünkü onlar, sonuçta samimiyetle ve içtenlikle iş birliği yapmak istediklerini, bu konuda Türkiye'ye yardımcı olacaklarını deklare ediyorlar. Dolayısıyla prosedürü tamamlayıp, milletimizin bu konudaki beklentisini dile getiriyoruz. Bunu inançla, inatla ve kararlılıkla sürdürüyoruz, sürdürmeye devam edeceğiz. Bizim için bu çok önemli. Yani herhangi bir başka ülke için ulusal güvenliklerini tehdit eden en önemli terör saldırısı neyse bizim için de budur. Yani Birleşik Devletler'de 11 Eylül neyse, ABD vatandaşlarında hangi duygular oluşturduysa, 15 Temmuz bizim için bundan daha az önemli değildir."

"ZİKA virüsünden daha tehlikeli" 
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker, bu konudaki heyet ziyaretlerinin süreceğini belirterek, "Bizde 'FETÖ örgütünün lobi şirketine ödediği para 8 milyon dolar' diye gayriresmi bilgiler var. Dolayısıyla yani bu bir devletin tanıtımında kullanacağı veya ne bileyim çok büyük bir sermaye, uluslararası şirketin kullandığı reklam parasından veya tanıtım parasından çok daha fazla, böyle bir örgüt bu. Yani ZİKA virüsünden daha tehlikeli." ifadelerini kullandı.  

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.