banner213

Adil Öksüz MİT ajanı değil

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, FETÖ soruşturmaları kapsamında 32 bin kişinin tutuklandığını açıkladı.

Adil Öksüz MİT ajanı değil

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, FETÖ soruşturmalarına ilişkin önemli bilgileri paylaştı. Şu ana kadar 70 bin kişi hakkında işlem yapıldığını belirten Bozdağ, 32 bin kişinin tutuklandığını açıkladı. 
Bakan Bozdağ şunları söyledi:
32 BİN KİŞİ TUTUKLANDI

FETÖ soruşturmaları kapsamında 70 bin kişi hakkında işlem yapıldı. Şimdiye kadar 32 bin kişi tutuklandı. Yeni tutuklananlar olabileceği gibi tutuklananlardan doğrudan serbest bırakılanlar da olabilir. Sayı azalıp artabilmekte. Bu da normaldir. Şu anda soruşturmalar devam ediyor. Delillerin tasnifi, analizi yapılmaktadır.
YARGILAMALAR İÇİN SİNCAN'DA YENİ SALON YAPILIYOR
Duruşma salonu noktasında bazı yerlerde ihtiyaç var. İstanbul'da bu ihtiyaç yok. Ankara'da büyük bir salon yok, Sincan'da büyük bir salon yapılmaktadır. Büyük sanıklı olursa buna ihtiyaç duyuluyor. Bu davaların büyük sanıklı olması maddi gerçekliğin ortaya çıkmasını da engelleyebilir. Sanıkların sayısının çok büyük sanıklı davalar olabileceğini tahmin etmiyorum. 
ADİL ÖKSÜZ MİT AJANI MI?
Adil Öksüz MİT ajanı falan değil. FETÖ'nün birilerinin kulağına fısıldadığı bir propagandadır. Bunun MİT'le irtibatlı olduğunu söyleyen FETÖ tarafından kullanıldığını bilmeyen bir zavallı. Ya da biliyor, bilerek kendini kullandırıyor. Kılıçdaroğlu bu iddiayı dile getiriyorsa bu bilgiyi kendisine kim getiriyorsa onu araştırsın. Devletten bilgi alabilir, alsın. Hiç şüphem yok bu bilgiyi getiren FETÖ'nün kullandığı bir elemandır. Yürüyen süreçleri sulandırma çabasına bir bardak suyu da ana muhalefet lideri eliyle döktürmektir bu. 
Şimdi daha örgütlü bir strateji ile Türkiye içindeki Yenikapı ruhunu ortadan kaldırarak bu sürecin FETÖ'nün devletten ayıklanmasına, cezayı almasına dönük AK Parti hükümetlerinin ve bağımsız Türk yargısının attığı adımları gölgelemek ve süreci başarısız kılmak için yürüyen adımlardır. 
ADİL ÖKSÜZ'ÜN SERBEST BIRAKILMASI BENİM DE KAFAMDA BİR SORU
Adil Öksüz'ün serbest bırakılması benim de kafamda bir soru. İlk bırakıldığı andan itibaren orada bir soru var. Orada sivil bir vatandaşın o saatte bulunması kendi kendine tutuklanmayla ilgili kuvvetli bir şüphedir. Olmadı. Teknik aletle ilgili başka pek çok ihmaller var. 
ADİL ÖKSÜZ TÜRKİYE'DE Mİ?
Eğer bir kasıt varsa zaten kanunlarımızın ön gördüğü cezayı alacaklardır. Adil Öksüz'ün merkez rol oynayan ana aktörlerden biri olduğu tartışmasız. Şu anda Türkiye'de olup olmadığı tartışılıyor ama benim izlenimim, yakalama kararının ardından teyakkuza geçildi. Kaçabilme ihtimalini biraz zayıf görüyorum. 79 milyon da bu konuda hassas. Bunu devlete kesinlikle bildireceğine de inanıyorum. Aynı zamanda 79 milyon vatandaşımız da bu kişinin nerede olduğunu takip ediyordur. Ben çemberin daraldığını düşünüyorum. Yakın bir zamanda inşallah Adil Öksüz yargıya teslim edilir. 
AŞİRETLERİN BORÇLARI ÖDENDİ İDDİASI
Bazı aşiretlerin borçlarının ödendiğine ilişkin konular var. Bunların aslı astarı yok. 
'İKİ CEZAEVİNİN ÜZERİNE UÇUŞ YASAKLARI VAR'
Sincan ve Silivri cezaevlerinin üzerinde uçuş yasakları var. Dışa dönük koruma var. Hava savunma sistemlerini de kurduk. Hepsinde tedbir alındı. Özel harekat da herhangi bir olaya karşı tedbirleri aldı. Bu konuda risk olması durumunda her türlü tedbiri detaylı bir şekilde düşünüldü. 
Fetullah Gülen'in talimatıyla TSK'daki terör örgütü mensubu askerler ve onlara eklemlenen bazı sivillerce darbe teşebbüsü yapıldığına kimsenin şüphesi yok. Belgeler de çok net bir şekilde darbe teşebbüsünün bu şekilde gerçekleştirildiğini ortaya koymaktadır. 
ABD FETÖ'yü tutuklamak zorunda. Ek bilgi istemesi tutuklamasına engel değil. Bizim iade talebimiz hakkında karar verene kadar tutuklamak zorunda. ABD sözleşmenin 9. maddesinin 2. fıkrasının gereğini yerine getirmemiştir. Türkiye'nin yakalama kararını da ABD'ye ilettik. Acil tutuklanması gerektiğini ifade ediyor. Somut gerekçeler ve deliller de içerisine konuldu. Şu an bakanlıklar arasında uzman düzeyinde görüşmeler yapılıyor. 
'KİMSE GÜLEN ÜZERİNDEN HESAP YAPMASIN'
Tutuklama için tutum geliştirecekler ve bunu bize 1-2 gün içinde iletecekler. Gülen kullanılmış maşa olma vasfını kaybetmiştir. Kimse bunun üzerinden hesap yapmasın. Bu hafta ABD Adalet Bakanlığı'ndan randevu talebimiz olacak. Bugün yarın iletecekler. Belirlenen günde gidip sayın bakanla hem iade dosyasını hem de geçici tutuklama talebini görüşmek üzere ABD'ye gideceğim. 
RIZA SARRAF'IN ABD'DE TUTUKLANMASI
Reddi hakim talebi üzerine, savcı Bhrara ortaya koyduğu dosyada hukuk dışı isnatlarla yargılamanın sürmesine neden oluyor. Yargılama hukuk dışı olarak devam ettiriliyor. Sarraf hadisesine baktığımızda bizim Gülen hakkında koyduğumuz delillerin milyonda biri yok orada. 
Bu davaya bakan hakim Türkiye'deki bir kongrede FETÖ'nün tezlerini savunmak, 17-25 Aralık sürecine karşı olanların arkasında uluslarararası bir destek koymak için yapılan bir toplantıya geliyor. FETÖ'nün ağzı ile savunuyor. Bu hakim yargılamasını yapıyor. 
ABD'de Tükiye'yi, hükümeti, Cumhurbaşkanını uluslararası hukuk çerçevesinde de yargılama imkanı yoktur. Ancak bir itibar suikasti yapılıyor. Biz bu meseleyi yakından takip ediyoruz. 
CHP'NİN KHK'LARI ANAYASA MAHKEMESİ'NE TAŞIMASI
CHP KHK'ları AYM'ye taşıyacağı dedi. Buna anayasa izin vermiyor. Anayasanın 148. maddesi OHAL'lerde çıkarılan KHK'ların şekil ve esas bakımından aykırılı nedeniyle anayasaya götürülemez diyor. Sıkı yönetim, savaş halleri ve OHAL'de bu istisna yok. KHK'nın anayasaya aykırılığı iddiasıyla dava açılmayacağı hükmüne de varılıyor. 
Kanunlarda değişiklik yapılmışsa o kanunlar TBMM'de görüşülecek ve yasalaşacaktır ama kanunlarda değişiklik göstermeyen maddeler varsa TBMM'ye gelmesine gerek yok. Onlar 1 kez uygulanmakla tükenen Kanun Hükmünde Kararname hükmü. 
TBMM'de görüşülürken KHK'da yer alan hükümlerin değiştirilmesi mümkündür. Bunun kararını Meclis verecektir. 

 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.