banner213

17 maddelik FETÖ bildirisi!

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, 15 Temmuz FETÖ darbe girişimi sonrasında insanların dini hayatlarında oluşturduğu olumsuzlukların giderilmesi için olağanüstü Din Şûrasının sonuç bildirgesini açıkladı.

17 maddelik FETÖ bildirisi!

Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Mehmet Görmez Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından, olağanüstü Din Şûrasının sonuç bildirgesini açıkladı. Fetullah Gülen'i 'sahte mehdi' hareketini de 'sahte mehdilik' olarak tanımlayan Prof. Dr. Görmez “Güç ve çıkar hareketi olan FETÖ sahte bir mehdi hareketidir. FETÖ gayri ahlaki bir sır hareketidir. FETÖ hareketi dünyada Müslümanlara karşı kara projelerin aleti oldu. Bunların sözde eserleri din uzmanlarımızca incelenecek gereği yapılacak “dedi.
İşte Mehmet Görmez ‘in açıklamalarından satır başları;
1- FETÖ dini bir cemaat ve grup kabul edilemez.
2- Hiç kimse kendisini kayıtsız ve şartsız kendisine bağlılığa çağırmaz. Mutlak itaat İslam'da Allah'a aittir. Bu çerçevede bir kimsenin özel seçilmiş ve yanılmaz olduğu iddiası kabul edilemez.
'FETÖ DİN İSTİSMARI HAREKETİDİR'
3- FETÖ açıkça bir din istismarı hareketidir. Allah adı kullanılarak çeşitli hizip ve gruplara davet dine yapılmış en büyük haksızlıktır.
4- FETÖ din kisvesi adı altında bir çıkar hareketidir. Böylece her tür kirli işlerini din ile perdelemek genel tutumlarıdır.
5- FETÖ sahte bir mehdi hareketidir. Tarih boyunca pek çok buna benzer fitne hareketi çıkmıştır. Hırs, karizma, menfaat elde etmek amacıyla kullanılmışlardır.
6- FETÖ'nün dini kaynakları şaibelidir. Rüyalar ve gizemler revaç bulmuş. Masum kitleler efsunlanmış. Sohbet vaaz yoluyla kitleler aldatılmıştır. Yapılan hatalı işler Peygambere intisap ettirilerek kitleler etki altına alınmaya çalışılmıştır.
'İSLAM ÜMMETİNİ PARÇALAMAK AMACIYLA ORTYA ÇIKTI'
7-FETÖ İslam ümmetini parçalamak amacıyla ortaya çıkmış bir örgüttür. Hakikati kendi tekeline alarak herkesi dışlayan anlayış İslami kabul edilemez.
8- FETÖ bir sır hareketidir. Mali yapı ve danışman kadronun açık ve şeffaf olmaması şaibeleri beraberinde getirmektedir. Bu yapı dini kendi amaçları doğrultusunda kullanmıştır.
9- FETÖ gayri ahlaki bir harekettir. İkiyüzlülük, kod adı kullanma, şantaj, mahremiyeti engelleme, gizli görüşmeleri kaydetme gayri İslamidir. Başta soru hırsızlığı yapmak üzere hedefine gitmek için her yolu mubah gören yapı İslami kabul edilemez.
10- FETÖ dinler arası diyalog adına tevhidi parçalayan bir yapıdır. Batının muhabbetini çekme adına pek çok sırlı ve gizemli ilişki ile Müslümanların aleyhine uygulanacak projelerin uygulanması için çalışmalar başlatan bu örgüt tevhit dışıdır. Dinler arası diyalog adı altında ortak bir dini kültür oluşturma çalışması hiçbir şekilde kabul edilemez. Allah Resulünün risalesini göz ardı etmek tevhide aykırıdır.
11- Bu yapı gönül coğrafyamızda orta Asya ve İslam ülkelerinde kurdukları hegemonya tespit edilecek. Eylül ayında Avrasya İslam ülkeleri toplantısında bu yapının İslam coğrafyasında yaptığı tahribatlara yönelik çalışmalar başlatılacaktır.
12- Diyanet ve İlahiyat camiasının ortak çalışma ile örgütü ve liderini yüceltici yayınlar bilimsel açıdan değerlendirilerek verdiği zararlar tespit edilecek. İslam'ın temel kavramlarına dair tahrifatları tespit edilip açıklanacak.
"DİN EĞİTİM VE ÖĞRETİM POLİTİKALARI GÖZDEN GEÇİRİLMELİDİR"
13- Din eğitim ve öğretim politikaları her seviyede gözden geçirilmelidir. Bu tür yapılara müsaade eden eğitim sistemi gözden geçirilecek ve gerekli tedbirlerin alınması için tavsiye kararlar alınacaktır.
14- Benzer hataların yapılmaması için dini kurum ve kuruluşlar ile ortak çalışmalar yapılacaktır. Özgürlüklerine müdahale edilmeden tüm gruplarla bir araya gelinecektir.
15- Ortaya çıkan boşlukta din eksenli yapılar ortaya çıkmıştır. Bu yapıların tekrar ele alınması bir mecburiyettir.
16- Dini ve manevi yapıyı kirleten bu yapılan genç nesillerin dimağını kirleten bu yapıların zihin kirleten çalışmalarına karşı uyarıcı ve bilgilendirici çalışma yapmaları için gerekli çalışmalar yapılacaktır.
17- Allah için yapılması gereken ibadetler farklı amaçlar için istismar edilemez. Zekât ve sadaka gibi mali ibadetlerin din istismarı ile başka süfli duyguları beslemek için kullanılması kabul edilemez.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.