banner213

O belgeleri mutlaka saklayın!

Fatura, satılan mal veya yapılan iş karşılığında düzenlenen ticari bir belge. Satıcı ve müşteri arasındaki ticari ilişkiyi ispat etmek açısından fatura büyük önem taşıyor. Vergi Usul Kanunu’na göre; faturanın malın tesliminden ya da hizmetin yapılmasından itibaren yedi gün içinde düzenlenmesi gerekiyor. Bu süre geçtikten sonra düzenlenen faturalar, vergi kanunları açısından hiç düzenlenmemiş sayılıyor.

O belgeleri mutlaka saklayın!

Bu durumdaki faturalar için faturada yazılması gereken tutarın yüzde 10’u oranında özel usulsüzlük cezası uygulanıyor. Cezanın alt sınırı her bir fatura için 2016 yılında 210 TL. Bir yıl içinde çeşitli tarihlerde fatura düzenlenmemesi halinde, toplam olarak kesilecek ceza tutarı 2016 yılı için 110 bin TL’den fazla olamıyor.

Naylon fatura
Halk arasında gerçeği yansıtmayan faturalara “naylon fatura” deniyor. Naylon fatura, Vergi Usul Kanunu’nda “Sahte veya muhteviyatı itibarıyla yanıltıcı belge” olarak ifade ediliyor. İşletmeler bu faturaları giderlerini azaltmak veya daha az KDV ödemek amacıyla alıyor. Burada bir noktaya dikkat çekmek istiyoruz. 
Kanuna göre faturayı düzenleyen şirketin var olması ve vergilerini tamamen ödemesi yeterli değil. İşlemin de her açıdan gerçek olması gerekiyor. Yasal olarak, yapılmamış bir iş için var olan bir şirketin faturasının kullanılmasıyla “patates baskı” tekniği veya başka bir yolla üretilmiş bir faturanın kullanılması arasında hiçbir fark yok.
Konu sadece olmayan gider için fatura alınmasıyla ilgili değil. Olan bir işlemi miktar veya içerik olarak olduğundan farklı gösteren faturalar da aynı durumda.

Risk büyük
Sahte veya içerik olarak yanıltıcı fatura düzenleyenler ya da bunları kullananların karşı karşıya olduğu ceza riski son derece yüksek. Bu durumda olanlardan öncelikle kaybına neden oldukları vergi gecikme faiziyle birlikte alınıyor. Ayrıca kaybına neden oldukları verginin üç katı para cezası kesiliyor. Olay bununla da bitmiyor. Bu durumdaki kişiler ayrıca asliye ceza mahkemesinde yargılanıyor ve suçlarının sabit görülmesi halinde hapis cezasına çarptırılıyor.
Sahte faturayı düzenleyen veya kullananlar 3 yıldan 5 yıla kadar; içerik olarak yanıltıcı faturayı düzenleyen veya kullananlar ise 18 aydan 3 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılıyor. Yani Tosya’ya pirince giderken evdeki bulguru kaybedebilirsiniz.
Milliyet

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.