banner213

Haziran ayı ihracatı Gebze’de açıklandı

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, 2015 yılı haziran ayı ihracatımızı 11 milyar 703 milyon dolar olarak açıkladı.

Haziran ayı ihracatı Gebze’de açıklandı

Türkiye’nin 2015 yılı haziran ayı ihracat rakamları Gebze Ticaret Odası’nda düzenlenen toplantı ile açıklandı. Türkiye İhracatçılar Meclisi – TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi geçen ay 11 milyar 703 milyon dolar tutarında ihracat yaptığımızı kaydetti. Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler’in ev sahipliğindeki basın toplantısına Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da katıldı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) 2015 Haziran ayı İhracaat verilerini GTO'da gerçekleştirilen basın açıkladı. TİM verilerine göre Haziran ayında ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,4 gerileyerek 11 milyar 703 milyon dolar oldu. GTO MEclis Salonu'nda gerçekleşen basın toplatısına Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Gebze Kaymakamı Mehmet Arslan, GTO Başkanı Nail Çiler GETÜ Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, OSB başkanları ve çok sayıda katılımcı katılımı ile gerçekleştirildi.


BÖLGEMİZ CAZİBE MERKEZİ
Programın açılış konuşması GTO Başkanı Nail Çiler yaptı. Çiler konuşmasında, "Sanayinin devleştiği bir yerde bu rakamların açıklanması bizleri mutlu etmiştir. TİM başkanına teşekkür ediyorum. Kocaeli otobandan göründüğü gibi değil. Bölgemiz ülke ekonomisine katkı yapan önemli bölgelerin başında geliyor. Sanayi üretimine yaptığı yüzde 15 gibi bir oranla İstanbul'ndan sonra ikinci geliyor. Türkiye ekonomisine yön veren ilk 500 sanayi kuruluşunun yüzde 10 bu bölgededir. 13 tane OSB bölgesi vardır. Buradaki OSB'lerin farklılığı var. 3 tanesi istisas OSB'dir. Bölgemiz bir cazibe merkezidir. Gebze'de iki vergi dairesi var. Üçüncü vergi dairesi yakında açılacak. Ülke ekonomimiz istikrarlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. 2014 yılında ihracatımız rekor kırmıştır. Büyüme oranı 2.9 oranında.  Kocaeli'nde 134 firma 5 milyondan fazla ihracat yapmıştır."


İSTİKRARLI BİR ŞEKİLDE YOLA DEVAM
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ise yaptığı konuşmada, "Her ay bu rakamlar açıklanıyor. Yerel yöneticiler olarak üreten, çalışan bütün insanımızın ihtiyacını karşılamak. Üretttiğimiz malı nerede depolama ve ulaştırm, hammadde nereden gelecek bunu düşünüp planlamalıyız. Kocaeli'nde bir metre kare plansız bir yer yok. Lojistik master planını da yaptık. Artık kavşaklar ve yollar yetmiyor. Sanayicinin her zaman yanınızdayız. Üretmeden çalışmadan gelişemeyiz. Yunanistan'ın durumu çalışmadan kazanmak istiyorlar. Türkiye istikrarlı bir şekilde yoluna devam ediyor. Çalışan, üreten ve satan bu ülkenin kahramanlarıdır."


KOCAELİ ÜZERİNE DÜŞENİ YAPIYOR
Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, "Son iki ihracat rakamlarının Kocaeli'nde açıklanmasının mutluluğunu yaşıyorum. İfade edildiğim gibi hedeflere yürüşünde Kocaeli'nin üzerine düşeni yaptığı bir üretİm merkezidir. İhracat ülkemizin büyümesi ve güçlü yarınlasra taşınmasının temel sektörüdür. Ülkemizin kalkınmasında staratejik bir önem teşkil ediyor. Yeni kurulan GETÜ, sadece bilim değil üreten bir üniverste olacak. Bilişim vadisi'de buna katkı sağlayacak. Altyapı çalışmaları tamamlanıyor. 70 bin bilişim uzmanı ile sanayi ile işbirliği yapacağız. Açıklanacak rakamların kahramanı olan tüm ihracatçılaır tebrik ediyorum."


PARTİLERE SAĞDUYU ÇAĞRISI
Toplantıda son olarak ise TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi şöyle konuştu, "Haziran ayı ihracat rakamları açıklamak için buradayız. Geçen ayda Kocaeli'ndeydik. Türkiye'nin sanayinin kalbi olan Gebze'deyiz. Evsahipliği için teşekkür ediyorum. Marmaranın yükselen yıldızı Gebze'de bulunmaktan mutluluk duyuyoruz. GETÜ önemli işkere imza atacağına inanıyorum. Geçtiğimiz ay genel seçimleri geride bıraktık. Herkesin gözü kulağı yeni kurulacak olan koalisyon hükümetine ihtyacımız var. Zaman kaybedecek lüksümüz yok. Bu yüzden hükümetin biran önce kurulması için tüm siyas partileri sağduyuaya davet ediyoruz. Haziran ayında ihracat 11 milyar 703 milyon dolar oldu.


İHRACATTAKİ DÜŞÜŞ HIZI AZALDI
Haziran ayında ihracatta yaşanan kıpırdanma ümit verici oldu. Haziranda dolar bazında ihracat yüzde 6,4 gerilerken, ihracatın kilogram değeri yüzde 5,4 artış gösterdi. Yine Haziran ayında AB’ye ihracat dolar bazında yüzde 5,5 gerilerken, kilogram bazında yüzde 8,4 artış yakalandı. Euro bazında AB’ye ihracat ise Haziran ayında yüzde 14,7 artış gösterdi. Haziran ayında baz etkisi nedeniyle ihracattaki düşüş hızı azaldı. Bunun yanı sıra birim fiyatlardaki gerileme ve parite etkisi Haziran ayında da sürdü. Haziran ayında Euro/Dolar paritesinin geçen yılın aynı ayına oranla yüzde 18 gerilemesinin aylık bazda ihracata 1,2 milyar dolar negatif etkisi oldu. İlk altı aylık toplam parite etkisi ise toplamda 6,8 milyar dolara ulaştı. Bunda bir önceki yılın ilk yarısına göre ortalamada yüzde 19 gerileyerek 1,117 seviyesine inen parite etkili oldu. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, geçtiğimiz ay gerçekleşen seçimler sonrası herkesin gözü kulağının yeni kurulacak hükümette olduğunu belirterek “Ülkemizi uyum içinde geleceğe taşıyacak, seri bir şekilde istikrarı sağlayacak, 'güçlü ve reformist bir koalisyon hükümetine' ihtiyacımız var. Bu anlamda bizim odak noktamız “minimum risk, maksimum reform” dedi.  


HÜKÜMET BİRAN ÖNCE KURULMALI
Küresel risklerin ekonomilerini zorladığı, dünya ticaretinin daraldığı, etrafımızın adeta ateş çemberine dönüştüğü bir ortamda zaman kaybetmeye tahammülümüz yok diyen TİM Başkanı, şöyle konuştu: “Önüne devasa hedefler koyan Türkiye’nin, bu hedeflerinden sapmaya tahammülü yok. Bu yüzden Hükümetimizin bir an önce kurulabilmesi için tüm siyasi parti liderlerimizi, sağduyu ile hareket etmeye davet ediyoruz. Bizim de kurulacak olan yeni hükümetimizden beklentilerimiz çok net ve açık. Yeni kurulacak hükümetimizin ‘ihracat odaklı büyüme modeli’ kurgulaması gerekiyor. Çünkü Türkiye’ye artık yeni bir paradigmaya, yeni bir büyüme modeline ve yepyeni bir bakış açısına ihtiyacı var. Yüksek katma değere dayanan, inovatif olmayı temel alan, bilgi ve teknoloji üretmeye odaklanmış yeni bir büyüme modeli, ihracatçılarımızın ve sanayicilerimizin en büyük beklentisi! Bugüne kadar, makro hedeflerde kazandığımız başarıları, mikro-ekonomik hedeflerde de başarma ihtiyacımız var. İşte bu yüzden biz, eğitimden, teşvik politikalarına, inovasyondan markalaşma süreçlerine topyekûn bir reform programının hayata geçirilmesini istiyoruz. Bu bağlamda Ekonomik Koordinasyon Kurulu çalışmalarının devamlılığını sağlamanın çok kritik olduğuna inanıyoruz. AB sürecinin hız kazanmasının, Türkiye’nin geleceği için hayati öneme sahip olduğuna inanıyoruz. Bu anlamda temennimiz yeni hükümetin, istikrarın devamlılığını sürdürecek ve toplumumuzun en yüksek hayrına olacak şekilde bir an önce kurulması ve hayata geçmesi.”


BEKLENTİLERİMİZ GÜÇLENİYOR
TİM Başkanı ayrıca bugün devam edecek seçimlerle belirlenecek yeni dönem Meclis Başkanı'nın ülkemize hayırlı olmasını diledi. Türkiye ekonomisinden güzel sinyaller alıyoruz. Türkiye gündemine ilişkin değerlendirmede bulunan Büyükekşi “Dünya ticaretinin yüzde 10 daraldığı bir konjonktürde, Türkiye ekonomisi, yılın ilk çeyreğinde yüzde 2,3 büyüdü. Gerçekleşen büyümeyi, mevcut koşullar altında olumlu değerlendiriyoruz” dedi. Yılın geri kalanı için de beklentilerinin pozitif olduğunu vurgulayan TİM Başkanı “İhracatımızın yılın ikinci yarısında daha iyi performans göstermesini bekliyoruz. İhracatın artan katkısıyla, daha yüksek büyüme rakamına ulaşacağımıza inanıyoruz. Özellikle gelişmiş ekonomilerdeki pozitif büyüme beklentileri, bize bu süreçte yardımcı olacak. Zira Dünya Bankası en son raporunda, 2015 yılı dünya büyüme beklentisini yüzde 2,8 olarak revize etti. Büyüme hızına, gelişmiş ülkelerdeki toparlanma beklentileri olumlu katkı sağlıyor. Bu bağlamda ABD’nin yüzde 2,7, AB’nin ise yüzde 1,5’luk büyüme beklentisi bizim için önemli. Özellikle Avrupa’daki toparlanma ihracatımız için beklentilerimizi güçlendiriyor” dedi.


ÖNEMLİ RİSK TAŞIYOR
Yunanistan’da yaşanan son gelişmeleri de değerlendiren TİM Başkanı “Yunanistan IMF’ye 1.6 milyar Euro’luk borcunu ödemeyeceğini açıkladı. Euro bölgesi tarafından sunulan ‘Kurtarma Paketi’ni kabul etmedi. Görüşmeler sonlandırıldı. Yunanistan Başbakanı, 5 Temmuz’da, ‘tartışmalı kurtarma paketini’ referanduma sunacağını açıkladı. IMF tarafından da dün gece teyit edildiği gibi temerrüde düştü. Her ne kadar AB ile görüşmeler, Yunanistan tarafından sonlandırılmış olsa da, sağduyuyla bu meselenin aşılacağına inanıyoruz” dedi. Yunanistan’ın, Euro’dan ayrılma ihtimalinin ihracat açısından önemli bir risk taşımadığını vurgulayan TİM Başkanı “Çünkü iki ülke arasındaki ticaret hacmi, komşu ülkeler olmamıza rağmen, hayli düşük. 2014 yılı verilerine göre Yunanistan, toplam ihracatımızda yüzde 0,9’luk paya sahip. Toplam ithalatımızın ise, yüzde 1,7’si Yunanistan’dan geliyor. Yunanistan’a ihracatımızda kimya, elektronik ve otomotiv sektörleri ön plana çıkıyor. Yunanistan’dan ithalatımızda ise petrol yağları, pamuk ve polimer ön plana çıkıyor. Dolayısıyla Yunanistan krizinin, dış ticaretimiz üzerindeki etkisinin sınırlı olmasını bekliyoruz. Ancak Yunanistan krizi yüksek borçluluk oranlarına sahip İtalya, Portekiz, İspanya gibi ülkelere de sıçrarsa, o zaman AB için büyük sıkıntılar yaşanabilir. Temennimiz, en büyük ticaret partnerimiz olan AB’nin bu sıkıntıları en kısa sürede atlatmasıdır” dedi.


FAİZ ARTIRIMI BEKLENİYOR
Tüm dünyanın FED’in faiz artırım sürecini yakından takip ettiğini söyleyen TİM Başkanı, “FED’in eylülde faiz artırımı sürpriz olmayacak. Zaten birçok ekonomist eylülde faiz artışı bekliyor. Biz de sene sonuna kadar mutlaka kademeli bir faiz artışı bekliyoruz. Keza en son Eğilim Anketi’mizde, ihracatçılarımızın yüzde 40’ı da 3-6 ay içerisinde faiz artırımını beklediğini ifade etmişti. Faiz artırımı tüm gelişmekte olan ülkeler için oldukça önem taşıyor. Bu yüzden, bizim bu dönemi güçlü ve kararlı bir hükümet ile karşılamamızın önemli olduğunu düşünüyoruz. İhracatçılarımız da pazar çeşitlendirmesi ve daha etkin finansman yönetimi ile bu koşullara şimdiden kendini hazırlamalı” dedi.


ÖNEMLİ BİR ATILIM
Türkiye’nin son yıllarda inovasyon konusunda hızlı bir gelişme kat ettiği vurgulayan TİM Başkanı “Ar-Ge harcamalarının milli gelir içindeki payı son 10 yılda yüzde 0,48’den yüzde 0,95’e yükseldi. 2023 hedefimiz ise bu oranın yüzde 3’e yükselmesi. Bu konuda atılan somut adımları destekliyoruz. TİM olarak teknoloji, Ar-Ge ve inovasyona yapılan yatırımları çok önemli buluyoruz. Gebze Bilişim Vadisi de bu anlamda çok çok önemli bir adım. Geçtiğimiz ay temelleri atılan Bilişim Vadisi, 5 bin Ar-Ge firması ve 100 bin çalışan kapasitesi ile inovasyon ve teknoloji transfer merkezi olacak. İnovatif fikirlerin üretildiği, inovasyon ve teknoloji transferinin yapıldığı bir merkez olacak. Teknoloji transfer ofisi ve kuluçka merkezleri ile yeni girişimciler çıkacak. Katma değeri yüksek bilişim sektörü desteklenecek ve aynı zamanda tüm ekonomik iş kollarının teknoloji ve yazılım tabanlı büyüdüğü bir üst olacak. Bu merkezi hızlı bir şekilde hayata geçirdiğimizde Türkiye’nin teknoloji konusunda önemli bir atılım yapacağına inanıyoruz. Bu merkez, Türkiye’nin 2023 hedeflerine büyük katkı yapacak. Dolayısıyla Gebze Bilişim Vadisi’nin hayata geçirilmesinde emeği geçen herkese tekrar teşekkür ediyoruz” dedi.


İHRACATTA REKOR OTOMOTİV
Haziran ayında ihracat lideri otomotiv endüstrisi Büyükekşi, sektörel bazda haziran ayında en fazla ihracatı 1 milyar 975 milyon dolarla otomotiv endüstrisinin yaptığını vurgularken, bu sektörü 1 milyar 463 milyon dolarla hazır giyim ve 1 milyar 426 milyon dolarla kimyevi maddeler sektörlerinin takip ettiğini belirtti.
Haziran ayında en fazla ihracat yapılan 5 ülke Almanya, İngiltere, Irak, İtalya ve Fransa oldu.
•         Almanya’ya ihracat yüzde 9
•         İngiltere’ye ihracat yüzde 2
•         Irak’a ihracat yüzde 7
•         İtalya’ya ihracat yüzde 6
•         Fransa’ya ihracat yüzde 16 geriledi.
En fazla ihracat yapılan 30 ülke arasında, en yüksek ihracat artışında yüzde 60 ile Suudi Arabistan’a yakalandı. Mısır’a ihracat yüzde 18, Avusturya’ya ihracat 17 arttı. Haziran ayında ihracat artışında öne çıkan noktalar şöyle oldu: Haziran ayında Peru’ya ihracat yüzde 162, Cibuti’ye yüzde 157, Kongo’ya yüzde 148, Sudan’a yüzde 95, Fildişi Sahili’ne yüzde 80 arttı. Haziran ayında Ortadoğu’ya ihracat yüzde 3,3, Kuzey Amerika’ya yüzde 2 artarken, AB’ye ve Afrika’ya ihracat yüzde 6 azaldı. En fazla ihracat yapan ilk 10 il arasında, Haziran ayında en fazla ihracat artışını Gaziantep yakaladı. Gaziantep’in ihracatı Haziran ayında yüzde 4,4 artarken, Manisa’nın ihracatı yüzde 3,6 artış gösterdi. Haziran ayında Bursa’nın ihracatı yüzde 1,4 düşerken, Adana’nın ihracatı yüzde 4,5, İstanbul’un ihracatı yüzde 6, Kocaeli’nin ihracatı yüzde 6,3, Ankara’nın ihracatı yüzde 11,7, İzmir’in ihracatı yüzde 13,1, Denizli’nin ihracatı yüzde 17,6 ve Sakarya’nın ihracatı yüzde 21,3 geriledi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.