banner213

Kapatılan üniversitelerin öğrencileri yeniden tercih yapacak

YÖK'ten yapılan açıklamada 'Kapatılan üniversitelerin öğrencileri yeniden tercih yapacak' denildi.

Kapatılan üniversitelerin öğrencileri yeniden tercih yapacak

YÖK'ten yapılan açıklamada "Kapatılan üniversitelerin öğrencileri yeniden tercih yapacak" denildi. Öğrenciler puanlarına göre yerleşecek.
Kapatılan üniversitelerdeki öğrencilerin yerleştirileceği üniversitelerin belirlendiğini daha önceden belirtilmişti.
Buna göre,
- İpek Üniversitesi öğrencileri Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi'ne,
- Bursa Orhangazi Üniversitesi öğrencileri Bursa Teknik Üniversitesi'ne, 
- Canik Başarı Üniversitesi öğrencileri On dokuz Mayıs Üniversitesi'ne,
- Selahaddin Eyyubi Üniversitesi öğrencileri Dicle Üniversitesi'ne,
- Melikşah Üniversitesi öğrencileri Erciyes Üniversitesi'ne,
- Mevlana Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğrencileri Necmettin Erbakan Üniversitesi'ne,
- Mevlana Üniversitesi'nin diğer bölümlerdeki öğrencileri Selçuk Üniversitesi'ne,
- Şifa Üniversitesi öğrencileri Ege Üniversitesi'ne,
- Turgut Özal Üniversitesi öğrencileri Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'ne,
- Zirve Üniversitesi öğrencileri Gaziantep Üniversitesi'ne,
- İzmir Üniversitesi öğrencileri Dokuz Eylül Üniversitesi'ne,
- Murat Hüdavendigar Üniversitesi öğrencileri İstanbul Üniversitesi'ne,
- Gediz Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencileri Dokuz Eylül Üniversitesi'ne,
- Gediz Üniversitesi'nin diğer bölümlerdeki öğrencileri İzmir Katip Çelebi Üniversitesi'ne,
- Süleyman Şah Üniversitesi öğrencileri İstanbul Medeniyet Üniversitesi'ne yerleştirilecekti.
YATAY GEÇİŞ İMKANI
Yükseköğretim Kurulu (YÖK), bu yıla ve sadece kapatılan üniversitelerin öğrencilerine mahsus olmak üzere başta vakıf üniversiteleri olmak üzere tüm üniversitelerin istedikleri takdirde yatay geçişteki taban puan şartını kaldırmasına karar verildiğini açıkladı. Alınan bu kararın başta vakıf üniversitelerine olmak üzere yatay geçiş imkânı sağlayacak ve teşvik edeceği kaydedildi.
14 ÜNİVERSİTENİN ÖĞRENCİLERİ AYNI İLDEKİ DEVLET YA DA VAKIF ÜNİVERSİTESİNE YERLEŞTİRİLDİ
28 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen Yükseköğretim Genel Kurulunda, 667 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan üniversitelerin öğrencilerinin hangi üniversitelere yerleştirileceği hususu ile uygulamaya yönelik usul ve esaslar görüşülerek karara bağlandığı ve kapatılan 15 üniversitenin 14'ünün öğrencileri aynı ildeki devlet veya vakıf üniversitesine yerleştirildiği kaydedildi. Kapatılan Kanuni Üniversitesi'ne ise eğitim öğretim başlamadığı için bu kapsamda bir işlem yapılmadığı belirtildi.
"Kapatılan üniversite öğrencilerinin yerleştirilmelerine ilişkin almış olduğumuz kararlara yapılan eleştiri ve yaşanan tartışmalar tarafımızca izlenmektedir ve konuya ilişkin yeni bir karar almamızı da gerekli kılmıştır" denilen açıklama şöyle devam etti:
"Zor durumlar zorunlu tedbirleri almayı gerektirir. Bu sorunun tüm taraflar açısından en az zarar görecek şekilde çözülmesine çalışılmaktadır. Alınan kararın sadece lisans ve ön lisans öğrencileriyle sınırlı olmadığı, lisansüstü (yüksek lisans, doktora, tıpta uzmanlık vb.) ve ayrıca önemli miktarda yabancı uyruklu öğrencileri de kapsadığı unutulmamalıdır. Kapatılan üniversite öğrencilerinin almış olduğu dersler, notlar, sınavlar, mazeretler de dâhil olmak üzere bütün verilerin de bir merkezden yürütülmesi bu sürecin sıhhatli yürütülmesinin gerekliliğidir.
İNTİBAK SÜRECİ
Ayrıca bilinmesini isteriz ki yerleştirilen bu öğrenciler yerleştirildikleri yükseköğretim kurumundaki eğitim öğretimin gerektirdiği intibak süreci kapsamında eğitimlerine devam edebileceklerdir. Bu öğrencilerin aktarıldığı devlet üniversiteleri gerekli gördükleri takdirde kendi marka değerini korumak maksadıyla ek dersler veya sınavlarla intibak sürecini gerçekleştirebilecektir.
DİPLOMALARDA KAYITLI OLUNAN İLK ÜNİVERSİTE OLACAK
Bu öğrencilerin aktarımları sonrasında aynı sınıflarda öğrenci mevcudu artışı yaşanmayacak, eğitim kalitesinde ve niteliğinde herhangi bir düşme olmayacak, üniversiteler gerektiği takdirde şube açabilecektir. Bilindiği üzere yerleştirme yapılan devlet üniversitelerimizde kapatılan vakıf üniversitelerinin kampüslerinin tahsisiyle fiziki mekân artışı söz konusu olmuştur. Bu kapsamda gerekli diğer tüm tedbirler ilgili üniversitelerimizce alınmaktadır. Ayrıca bu öğrenciler her ne kadar nakledildikleri üniversitelerin diplomalarını alacak olsalar da diplomalarında ilk kayıt oldukları üniversitelerin de isimleri yazılı olacaktır."
TABAN PUAN ŞARTI KALDIRILDI
Açıklama şöyle devam etti:
"Bununla birlikte konuya ilişkin kamuoyunda yaşanan tartışmalar ve eleştiriler dikkate alınarak bu yıla ve sadece bu öğrencilere mahsus olmak üzere başta vakıf üniversiteleri olmak üzere tüm üniversitelerin istedikleri takdirde yatay geçişteki taban puan şartını kaldırmasına karar verilmiştir. Alınan bu karar başta vakıf üniversitelerine olmak üzere yatay geçiş imkânı sağlayacak ve teşvik edecektir. Yükseköğretim Kurulu olarak eğitim ve öğretimin ve diplomaların niteliğinin düşmemesine önem vermekteyiz. Yeni YÖK'ün son bir buçuk yıldan beri almış olduğu kararlar ve süreçler bunun teminatıdır. Son günlerde yaşamış olduğumuz şartlar dâhilinde bile bunu gözetmekteyiz."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.