banner213

‘Ayasofya açılabilir’ diyen Bakan Topçu’ya destek yağıyor

Seçim Hükûmeti’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı’na getiren merhum Muhsin Yazıcıoğlu’nun dâvâ arkadaşı Yalçın Topçu’nun Ayasofya Camii’nin ibadete açılmasına ilişkin “Gereğine bakılacak. Ayasofya ile ilgili Fatih Sultan’ın vasiyeti var. Gönlümüz tabii ki bunu ister.” şeklindeki açıklaması Müslümanları heyecanlandırdı. Bakan Topçu’ya her kesimden destek açıklaması gelirken ortak görüş “Kurban Bayramı namazını Ayasofya Camii’nde kılmak istiyoruz” oldu.

‘Ayasofya açılabilir’ diyen Bakan Topçu’ya destek yağıyor

Seçim Hükûmeti’nin Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, Ayasofya Camii’nin ibadete açılacağının sinyalini vermesi heyecanla karşılandı Katıldığı bir TV programında “Bu işin olunabilirliği ile ilgili kanuni ve hukuki yoldan, resmen yazı yazdık. Uluslararası hak ve mecburiyetler var. Bunların gereğine bakılacak. Ayasofya ile ilgili Mehmed Fatih Sultan Hazretleri'nin vasiyeti var. Hangi Müslümanın o vasiyeti okuyunca kemikleri titremez. İmkanlarımız nelerdir, bunlara bakarız. Gönlümüz tabii ki bunu ister.” diyen Yalçın Topçu’ya her kesimden destek açıklaması geldi. “Kurban Bayramı namazını Ayasofya Camii’nde kılmak istiyoruz” diyen Müslümanlar, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bakan Topçu’nun müjdeyi en yakın zamanda vermesini bekliyor.

FATİH’İN BEDDUASI VAR

Konu ile ilgili gazetemize konuşan 12. Diyanet İşleri Başkanı ve İslâm hukukçusu Süleyman AteşAyasofya’nın fethin sembolü ve simgesi olarak camiye çevrildiğini hatırlatarak, “Fatih’in vasiyetinde beddua vardır. Ayasofya zaten ibadethane olarak yapılmıştır ve cami olarak kullanılması yine ibadethane olarak kullanılması demektir. Asıl amacına da uygundur. Fatih’in hatırasına ve vasiyetine saygı gözetilerek cami haline getirilmesini istiyoruz.” diye konuştu.

AYASOFYA’YI İBADETE AÇANLARI TARİH YAZAR

Eski Türkiye Yazarlar Birliği Başkanı Muzaffer Doğan, Yalçın Topçu’nun açıklamasını çok sevindirici bulduğunu belirterek Ayasofya’nın ibadete açılması ile yılların hasretinin giderilmiş olacağını ifade etti. “Böylebir Kültür Bakanı’na, böyle bir sese ihtiyaç vardı.” diyen Muzaffer Doğan, “Böylesine önemli bir açıklama Kültür Bakanlığı nezdinde dile getiriliyor ise de Başbakan ve Cumhurbaşkanı’nın da bu konuya ilgisi vardır ve onlar da bu duyarlılıktadır diye düşünüyoruz. Doğu’dan Batı’ya bütün milletin arzusudur bu. Gönül coğrafyamız olarak düşünürsek, bu bütün İslâm dünyasının temel arzusudur.” dedi. Ayasofya Camii’ni ibadete açma vaktinin gelmiş hatta geçmiş olduğunun altını çizen Doğan, “Ayasosya kapatılırken büyük hesaplar adına kapatıldı, açılması da bütün büyük planları bozacak bir gelişme olacaktır.” şeklinde konuştu.

Ayasofya’yı Kurban Bayramı Namazı ile birlikte açmanın daha sembolik olacağını belirten Muzaffer Doğan, “Bu millet ve bu ümmet bayram içinde bir bayram yaşar böylece. Müslümanların bayram içinde bayram yaşamasını sağlamak herhalde bu gelişmede adı geçen kişileri tarihe geçirir. Fethin sembolü olan Ayasofya’nın ibadete açılması tarihe geçer.” ifadelerini kullandı.

PARTİ TAASSUBUYLA DEĞİL İSLÂM’IN GÖZÜYLE BAKIYORUZ

Milliyetçi-muhafazakâr camianın öncü isimlerinden yazar Servet Turgut, Ayasofya Camii’ne asıl hüviyetini iade etmenin Batı dünyasıyla beraber içimizdeki Batıperestlere nazire kapağı olacağını belirtti. “Bu husus kuvveden fiile geçecekse eğer, Yalçın Topçu Bey bilmelidir ki, Sayın Cumhurbaşkanımızla eşgüdümlü bir irkilme halinde atacağı bu adım, kendisi namına asırlık bir asalet, bizim namımıza da fert fert gündelik bir vazife belirtecektir.” diyen Servet Turgut, “Bunun için bugün ölünecek mi; ölelim. Bunun için bugün ağlanacak mı; ağlayalım. Bunun için bugün haykırılacak mı; haykıralım.” ifadelerini kullandı. Servet Turgut sözlerini şöyle tamamladı: “Biz bu meseleye, herhangi bir partinin taassubuyla değil, her meseleye olduğu gibi İslâm’ın ve milletin gözüyle bakarız. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Yalçın Topçu Bey’e de açık ilanımız olsun bu: Siz Ayasofya’ya halılarını serin, bir alnımızla beraber kalplerimizi de üzerine yatıralım! Tek yatıralım da; orada ölelim!”



(yeni akit)


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.